19 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiAraç Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır? Yasak mı?

Araç Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır? Yasak mı?

Araç Kaplama Nedir?

Araç kaplama; aracın rengi, görüntüsü gibi dış tasarımında değişiklik yapmak isteyen otomobil severlerin yeni bir araç görünümü elde etmek isteyip uygulamasını yaptırdığı oldukça yaygın bir yöntemdir. Dilediğiniz renk ve dokuda ki folyoyu, boyayı kazıyıp değer kaybına uğratmadan kaportanın üzerine çektirerek görsel bir değişiklik elde edilirsiniz.

Görünüm değişikliği tabi ki sadece “hobi” amaçlı kullanılmıyor. Ticari araçlar arasında da oldukça fazla kullanılan bir yöntem araç kaplama.

Aracın fabrikasyon renginde değişiklik yapmak zorunda kalan ticari taksi, dolmuş gibi sabit renk kullanmak zorunda olan işletmeciler, hem maliyetten tasarruf etmek hem de aracın satış işlemi sırasında değerinde bir düşme olmaması için kaplama yöntemine başvururlar.


Araç Kaplama Nasıl Yapılır?

Araç kaplama işlemine başlamadan önce kaplanacağı alanın tamamen temizlenmesi gerekli. Yüzey temizleme işleminin ardından beğendiğiniz folyo aracın üzerine kimyasal madde aracılığı ile yapıştırılır. Kaplamı işlemi genellikle solüsyon denilen özel bir malzeme ile gerçekleştirilir.

Bu işlemi yaparken en dikkat edilmesi gereken şey ise işlem her hangi bir hava kabarcığı ve potluğun oluşmaması gerçeği. Folyo çekilirken, gövdenin en düz yerinden başlanır ve gerdirme yöntemi kullanılarak folyo, kaportanın üzerine yapıştırılır.

Çekim işlemi sonrası hava kabarcığı oluşursa ragle vasıtası ile folyonun tamamen kaportaya temas etmesi sağlanarak kabarcıklar yok edilir. İşlem tamamlandıktan sonra da bir bıçak vasıtası ile arta kalan parçalar kesilerek kullanıma hazır hale getirilir.

Araç kaplama işini kesinlikle işinde profesyonel olmuş kişilere yaptırmanızı öneririz.


Araç Kaplama Yasak mı?

Araç kaplama işlemi yasak değil, tabi ki kurallarını yerine getirdiğiniz sürece. Eğer amacınız sadece renk değişimi değil, boyayı korumak ise aracınızla aynı renkteki folyoyu tercih ederseniz her hangi bir işlem yapmanıza gerek kalmayacak.

Fakat niyetiniz aracınız rengini değiştirip bam başka bir görüntü elde etmek ise uygulamanız gereken bir takım prosedürler var. Ruhsatta kayıtlı olan renk değişeceği için bunu emniyete bildirmeniz gerekecek.

Bildirim yapınca onlar sizi muayene istasyonuna gönderecekler ve bazı prosedürlerden sonra ruhsatınız yenilecek. Kaplama yapılan renk tonu ruhsata işlendikten sonra hiçbir sorun olmadan aracınızı kullanabilirsiniz.

Farklı renkte folyo çektirip ruhsatınızı değiştirmezseniz muayeneden geçmeniz mümkün değildir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -