20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiAraç Motor Yağı Değişimi Fiyatları

Araç Motor Yağı Değişimi Fiyatları

Motor yağı değişimi fiyatı nedir? Araba yağ değişimi ne kadar? Teknikerlerin yoğunlukla istedikleri fiyatları sizlere sunuyoruz!

Araçlar için en önemli materyallerden bir tanesi de yağdır. Zira motor yağları bir otomobilin akıcı, konforlu ve sorunsuz bir şekilde çalışması adına en büyük etkendir. Otomobil yağları normal yağlara kıyasla özel olarak üretilmektedirler. Alternatif olarak motor yağı şeklinde de adlandırılan bu yağların çalışma biçimleri son derece farklıdır. Gerek yapıları ve gerekse işleniş biçimleri bazından farklılık üretmekte olan bu yağlar haliyle de değişik fiyatlardan satılabilmekte. Piyasada bulabileceğiniz birçok yağ alternatifi mevcut. Bütün bu yağların kendilerine göre farklı özellikleri ve kullanım ömürleri var. Kaliteli yağların 250-300 lira bandına kadar çıkabildiğini görürken orta seviyedeki alternatiflerinse 100-150 lira bandında olduklarını bilmekteyiz.

2021 Araç Yağ Değişimi Fiyatları

2021 araç yağ değişimi fiyatları farklı şehirlere ve teknikerlere göre değişebiliyor. Ayrıca ilgili teknikerlerin kullandıkları yağın kalitesinden tutun da bakım hizmetlerine kadar farklı ücretlendirmeler ortaya çıkabilmekte. Bu bağlamda yağ değişimi ne kadar sorusunun net bir cevabı bulunmamakta. Büyük şehirlerde yağ değişim fiyatlarının 100-250₺ bandında ilerlediğini belirtelim. Anadolu şehirlerine geldiğimizdeyse 50-100₺’ye kadar yağ bakımı ücretleri bulunabilmekte. Genellikle bu ücretlere bütün vergiler, yağ değişim hizmeti ve yağın kendisi dahil oluyor. Aşağıdaki tabloda büyük şehirleri baz alarak bir fiyat oranlaması gerçekleştirdik.

 • BMW yağ değişimi fiyatı 250₺

 • Mercedes yağ değişimi fiyatı 230₺

 • Hyundai yağ değişimi fiyatı 200₺

 • Fiat yağ değişimi fiyatı 200₺

 • Volkswagen yağ değişimi fiyatı 220₺

 • Ford yağ değişimi fiyatı 210₺

 • Skoda yağ değişimi fiyatı 200₺

 • Opel yağ değişimi fiyatı 210₺

 • Honda yağ değişimi fiyatı 220₺

Bütün bu 2021 araç yağ değişimi fiyatları listesinin farklı şehirlere ve teknikerlere göre değişebileceğini tekrardan hatırlatalım.

Araç Yağ Filtresi Fiyatları

Yağ değişimi sırasında filtre uygulaması yapılması da çok önemlidir. Zira ne kadar kaliteli yağ yüklemesi yaparsanız yapın ilgili yağda motorunuzun temas etmemesi gereken birçok materyal bulunacaktır. Bu materyaller filtre aracılığıyla tutulur ve motorunuz güvende kalır. Filtreler sayesinde aracınıza yüklenen yağın çok daha verimli çalışmasına olanak sağlarsınız. Bu tip filtreler motorunuza temas etmesi muhtemel olan kir, karbon ve metal parçalarını engeller. Böylece yağlarınız uzun süre performans verebilir. Genellikle yağ değişimi yapılan araçlarda sıklıkla filtre değişiminin de boy gösterdiğini biliyoruz. Filtre değişimi, araçların verimli ve uzun süreli kullanılması adına yapılan önemli bir yükleme işlemidir. Bu bağlamda rutin filtre değişimi sürecini hiçbir zaman atlatmamanızı tavsiye etmekteyiz.

Araç yağ filtresi fiyatları da farklılık gösteren unsurlar arasında. Şehirlere ve bölgelere göre değişik ücretlendirmeler yapıldığını belirtelim. Üstelik her aracın kendisine has farklı bir filtre yapısı olduğunu da unutmamak gerek. Bir filtre orijinal olmasına, kalitesine ya da araç yapısına bağlı olarak 50-300₺ bandında satılabilmekte. Eğer kullandığınız aracın filtresi son derece spesifik ve bulunması zor bir yapıdaysa bu rakam daha fazla da artabilir. 2021 araç yağ değişimi fiyatları genellikle filtreler dahil olacak şekilde hesap edilmemekte. Bu bağlamda filtre ücretini ayrıca ödemeniz gerekebilir.

2021 Araç Yağ Değişimi Fiyatları: Ne Kadar Sürede Bir Yapılmalı?

Genel olarak her aracın yağ değiştirme rutini farklıdır. Bu bağlamda konuyla alakalı olarak belirli bir zaman dilimi vermek son derece yanlış olur. Zira araçların tasarımlarına, motor yapılarına, kullanım dinamiklerine, sürücünün sürüş tarzına ve benzeri her türlü faktöre bağlı olarak yağların kullanım ömrü değişebilmekte. Bu bağlamda genel bir tavsiye verilecek olursa en az 5000 ve en fazla 15000 km’de yağ değişimi yapılması sağlıklı olur. 2021 Araç yağ değişimi ne kadar sürede bir yapılmalı sorularını bu cevabı baz alarak değerlendirebilirsiniz. 2021 araç yağ değişimi fiyatları için de üst paragraftaki bilgilerimize mutlaka göz atın.

Araç Yağı Ne İşe Yarar?

 • Motorun daha sağlıklı çalışabilmesi.

 • Motor parçalarının birbirlerini tahriş etmemesi.

 • Otomobil parçalarının ve özellikle motorun temiz kalması.

 • Motor ömrünü uzatmak.

 • Sağlıklı ve konforlu bir sürüş.

 • Motor kullanımına bağlı olarak oluşan istenmeyen maddelerin temizlenmesi amaçlarıyla araç yağı kullanılır.

Motor yağının birçok işlevi bu şekilde sıralanabilir. Siz de aracınızı uzun süreli kullanımda sağlıklı tutmak istiyor, konforlu bir sürüş arıyorsanız mutlaka yağ güncellemelerini aksatmayın. Bu yazımızda sizlere 2021 araç yağ değişimi ne kadar sorusunu cevaplamaya çalıştık. 2021 araç yağ değişimi fiyatları ve benzeri için bizi takipte kalmaya devam edin.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -