24.7 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaMuayeneAraç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor mu?

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor mu?

Araç muayenesi işlemi için araçlarını hazırlayan sürücüler, muayene gereklilikleri kadar işlemcileri de merak ediyor. Bu noktada en çok gelen sorular ise “Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor mu ?”, “Araç Muayene Ücreti peşin ödeme seçenekleri neler ?”, “Araç Muayene Ücreti ödeme yöntemleri neler ?” gibi sorular oluyor.

Bu yazımızda da Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor mu ? sorusuna cevap aramaya çalışacağız. Öyle ki sürücülerin birçoğu nakit ödeme yapmak yerine bu şekilde ödemeleri tercih etmekte. TÜVTÜRK tarafından belirlenen ödeme yöntemlerine baktığımız zaman ise pek memnun etmeyecek bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz. Öyle ki araç muayene işlemcilerinde sadece nakit geçerli oluyor.

Belirlenen şartlara göre kredi kartı kullanımı geçerli değil. Tabii ki bununla beraber kredi kartı üzerinden kullanıcıların kendilerine nakit avans çekmesi ya da benzeri şekillerde bir kampanya tercih etmeleri mümkün. Bunun için de sınırlamalar var. Kişilerin kendi ödeme durumlarına göre belirleme yapmaları gerekli.

Muayene Tarihi Geçerse Ne Olur?


Araç Muayene Ücreti Nakit ile Ödenir mi?

Gelelim merak edilen diğer kısma. Yukarıda kredi kartıyla ilgili olan durumu aktardık. Bunun dışında bir de nakit durumundan söz etmek gerekiyor. Aslında başka bir ödeme yönteminin olmadığını eklemek lazım.

TÜVTÜRK tarafından yapılan açıklamaya gör muayene ücretlerini mutlaka nakit olarak ödemek gerekiyor. Ücretlerin nakit olarak alınması, sistemin hızlanmasını da sağlamakta. Sadece nakit geçerli. Kredi kartı geçerli değil. Bunun yanında kredi kartı üzerinden direk muayene merkezinde avans ile ödeme seçenekleri de söz konusu değil.

Sizin doğrudan nakidiniz olacak ve ödemeyi de bu şekilde gerçekleştireceksiniz. TÜVTÜRK tarafından açıklanan muayene ücretlerinden de söz etmemiz gerekiyor. Tamamen nakit ödeme yapacağınız bu kısım için yeni bir başlığa geçelim.

Öyle ki her sene olduğu gibi bu sene de araçların belli bir sınıflandırmaya alındığını görüyoruz. Sadece otomobiller ya da kamyonlar yok. Bunun yanında traktör gibi araçlar için de sınıflandırmalar yapılıyor.


Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?

Dediğimiz gibi araç muayene ücretleri ödenirken, bazı sınıflamaların yapıldığını görmekteyiz. Kullanılan aracın sınıfına göre seçim yapmak gerekiyor. Kullanılan aracın sınıfına göre de zaten fiyatların değiştiğini belirtelim. Bu noktada sunulan fiyatlar şu şekilde;

  • Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tankerler için: 503,86 TL
  • Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel amaçlı olarak kullanılan taşıt, Arazi taşıtı, Römork, Yarı römork için: 372,88 TL
  • Traktör(römorklu ya da römorksuz olarak olması fark etmiyor), motorsiklet, motorlu bisiklet için: 189,98 TL

Ödenecek olan tutarlar bu şekilde belirlenmiş. Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar ? Sorusuna da cevap bulduktan sonra, gelelim bir başka noktaya. Bu kez gecikme durumlarından ve bu durumda karşılaşılacak sorunlardan söz edelim.


Araç Muayene Gecikme Ücretleri Ne Kadar?

Her şeyde olduğu gibi araç muayenelerinde de bir düzen söz konusu. Bu düzenin dışına çıkılması durumunda çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bu konuda en sık yaşanılan durum ise gecikme durumu. Sürücüler araçları için belirlenen son muayene gününü geçiriyor ve yasal olarak araç muayene süresini de geçirmiş oluyor.

Böyle bir durum yaşandığında ise direk olarak ceza karşımıza çıkıyor. Peki ama Araç Muayene Gecikme Ücretleri Ne Kadar ? Sürücülerin ne kadar ceza ödemesi gerekiyor?

Sistemde, gecikilen her ay için %5’lik bir bedel yansıtılıyor. Her ay standart muayene ücreti üzerinden %5 oranında ceza ücreti de ekleniyor. Gecikme süresi arttıkça tabii ki ceza miktarı da artıyor.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -