29 C
İstanbul
Cumartesi, Eylül 18, 2021
No menu items!

Aracım Fazla Yakıt Tüketiyor, Sebebi Nedir?

Popüler Yazılar

Araba Neden Çok Yakar ?

Düzenli bakım ve onarımla aracınızın sürekli minimum tüketimle çalışmasını sağlayabilirsiniz. Zamanla aşınan, kirlenen, tıkanan sistemler ve kullandığınız ekipmanlar aracınızın fazladan yakıt tüketmesine sebep olabilmektedir. Yakıt tasarrufu için dikkat etmeniz ve kontrol etmeniz gereken noktaları inceleyelim..


Lastik Seçimi : Aracın yerler temasını sağlayan kısım olması açısından lastiklerin performans, yol tutuşu ve yakıt tüketimine oldukça fazla etkisi vardır. Lastiklerin yetersiz basınçta kullanılması, aşınmış ve yıpranmış olması sürtünme kuvvetini arttıracağı için yakıt tüketimini arttıracaktır.

Bir diğer unsur ise kış lastikleridir. Kış lastikleri kullanım amacı dolayısıyla yumuşak hamurlu bir yapıya sahiptir. Yola uyguladığı ekstra tutuş kuvveti sebebiyle yakıt tüketimini arttırmaktadır. Bu sebeple mevsim şartları normale döner dönmez kış lastiklerinin çıkarılması gerekmektedir.


Motor Yağı : Zamanında değiştirilmeyen motor yağının yapısı bozulur ve yoğunlaşır. Hareketli parçaların dönüşünü zorlaştıracağı için zamanında değiştirilmeyen motor yağı yakıt tüketimini arttıracaktır. Fabrika verilerine uygun olmayan seviyede kalın motor yağı da hareketli parçaların zorlanması sebebiyle yakıt tüketimini etkilemektedir.


Kompresyon Eksikliği : Yanma odasında hava yakıt karışımının yeteri kadar sıkıştırılamaması araç performansını ve yakıt tüketimi kötü yönde etkilemektedir. Gerekli basıncın sağlanamamasının sebebi yıpranmış piston segmanları ve subaplardır.

Çalışma sıcaklığı ve aşınmalar dolayısıyla hava kaçakları oluşturarak kompresyon eksikliğine sebep olmaktadırlar. Aracınızın yakıt tüketiminin artmasının yanında çekişte düşüş yaşıyorsanız odaklanmanız gereken bölüm burasıdır.


Hava Kaçağı : Verimli yanmanın gerçekleşmesi için yüksek miktarda oksijene ihtiyaç duyulmaktadır. Silindirlere gönderilmek üzere vakumlanan havanın yanma odasına ulaşmadan hava kaçağı yoluyla tahliye edilmesi, yakıtın verimsiz kullanılmasına sebep olacaktır. İçeriğinin büyük kısmı kullanılamadan atılan yakıt, performansı ve tüketimi kötü yönde etkileyecektir.

Çekişte düşüş, yakıt tüketiminde artış problemlerinin yanında aracınızın egzozundan sürekli ve yoğun şekilde siyah duman gelmesi de emme sisteminde hava kaçağı olduğunun göstergesidir.


Ateşleme Sistemi ve Avans : Benzinli araçlarda ateşlemenin uygun zamanda yapılmaması da yakıtın verimli şekilde yanamamasına ve tüketimin artmasına sebep olmaktadır. Uygun yanma zamanlaması için: Buji sistemi, distribütör, ateşleme bobininin düzgün çalışması; subap ayarının kontrol edilmesi gerekmektedir.


Hava Filtresi : Yanma odasına vakumlanan hava temizlenmek amacıyla filtreden geçmektedir. Hava filtresinin kirlenmesi ve tıkanması hava girişini zorlaştıracağı için yakıtın verimsiz yanmasına ve tüketimin artmasına sebep olacaktır.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

2022 Toyota Corolla Cross Ön İnceleme: RAV4 ve CH-R Melezi mi?

Son yıllarda otomobil tutkunlarının SUV araçlara ilgisi ve talebi inanılmaz boyutlara ulaştı. Bunun sonucunda da çoğu otomobil üreticisi, bu...
- Reklam -

More Articles Like This

- Reklam -