13.4 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıAracım Sabahları Geç Çalışıyor, Nedenleri Nelerdir ?

Aracım Sabahları Geç Çalışıyor, Nedenleri Nelerdir ?

Araba Neden Geç Çalışır ?

Soğuk havalarda sık karşılaşılan bu problemin sebebi, motorunuzun yakıt sınıfına göre farklılık gösterebilir. Otomobil motorları 90 derece sıcaklıkta çalışmak için tasarlanmıştır. Soğuk hava motorun çalışması için başlı başına bir problemken arızalı parçalar zorluğu iyice destekler. Gelin problem çıkarması muhtemel tüm sistemleri ve sorunlarını inceleyelim.


Ortak Sorunlar

Dizel veya Benzinli araç farketmeksizin tüm araçların sabahları geç çalışmasının ortak nedenleri vardır. Bu nedeler her marka model araç için geçerlidir. Marka, model, model yılı, motor sınıfı ve mevsim fark etmeksizin zor çalışma sebeplerinden birkaç tanesi şunlardır ;

Akü : Eski ve işlevini yitiren akü, marş motoruna gerekli voltajı sağlayamayacağı için  her araçta çalıştırma problemine sebep olacaktır.

Marş Motoru : Eski araçlarda marş motorunun kömürünün azalması ve bobinlerin yıpranması gerekli ivmelenmeyi sağlayamayacağı için aracın çalıştırılmasını geciktirecektir.

Kalitesiz Yakıt : İdeal tutuşma noktasını sağlayamayan yakıt, motor halihazırda çalışıyorken problem yaşatmıyor gibi görünse de sistemlere zarar vermesinin yanında ilk tutuşmayı da oldukça zorlayacak bir etmendir.


Benzinli Araçlar

Benzinli aracınız var ise ve aracınız sabahları geç çalışıyorsa bunun nedeleri şunlar olabilir ;

Buji : Eskimiş bujiler en muhtemel suçludur. 4 bujisi bulunan bir binek aracın bujilerinden her hangi birisi eskimiş olursa aracın sabahları zor çalışması kaçınılmazdır. Araç ısındıktan sonra problem ortadan kaybolabilir.

Yakıt pompası : Yıpranmış yakıt pompası motor ilk hareketini alırken dengesiz yakıt göndereceği için ilk çalışmayı zorlaştıracaktır.

Benzin enjektörleri : Aşınan enjektörler araç hareket halindeyken kendilerini belli etmeseler de ilk çalıştırmada ideal püskürtmeyi sağlayamadıkları için ilk çalıştırmayı zorlaştıracaklardır.


Dizel Araçlar

Dizel bir aracınız varsa ve aracınız sabahları geç çalışıyorsa bunun nedenleri şunlar olabilir ;

Kızdırma bujisi : Yanma odasını ısıtmakla görevli bu ekipman kontağı yarım tur çevirip gösterge ışıklarının sönmesini beklerken işlevini yerine getirir. kontağı yarım tur çevirip bekleme işlemini 3 kez tekrarlayıp aracı çalıştırmayı deneyerek sorunun buradan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit edebilirsiniz.

Yakıt Enjektörü : Benzinli araçlara göre çok daha yüksek bir basınca püskürtme işlemi yapan dizel enjektörleri aşınmadan ve yıpranmadan daha çok etkilenebilir ve ilk çalıştırmayı zorlaştırabilir.

Basınç Kompresörü : Dizel motorlar çok yüksek basınçla çalışmasıyla ünlüdür. Basıncı elde etmek için kullanılan sıkıştırma ekipmanlarında  meydana gelebilecek aşınma ve yıpranma, geç çalışma gibi sorunlarla gün yüzüne vurabilir.

Motor Yağı : İlk çalıştırmada olukça hassas olan dizel araçlar eskimiş ve kıvamı artmış olan motor yağının soğuk hava etkisiyle kalınlığının artmasından etkilenecektir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -