26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıAracım Yağ Eksiltiyor, Neden Olabilir?

Aracım Yağ Eksiltiyor, Neden Olabilir?

Aracım Yağ Eksiltiyor

Motor içerisindeki hareketli metal parçalar çok hızlı ve birbirleriyle etkileşim halinde çalışmaktadır. Parçalar dönme kuvvetleri, hızları ve birbirlerine olan mesafeleri dolayısıyla sürekli olarak yağlanmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Aracın yağ hattında sızıntı oluşmasıyla eksilen yağ tüm hareketli sistemlerin çok kısa bir sürede aşınarak kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir.

Yağ seviyesi kaputun altından el ile kontrol edilebildiği gibi elektronik gösterge panelinden de görülebilir. Yağ eksiltilmesi tespit edildiğinde onarım yapılana kadar araca sürekli yağ eklenmesi gerekmektedir. İhmal edilmesi durumunda çok kısa bir sürede aşınacak parçalar ağır ve maliyetli hasarlara yol açacaktır. Motorun bu konuda bize verdiği uyarıları inceleyelim..


Motor Neden Yağ Sızdırır ?

Araç kilometresi arttıkça aşınan mekanik parçaların işlevlerini yitirmesi durumunda araçlarda yağ sızıntısı görülebilmektedir. Aşınmaya bağlı olarak sızıntıya yol açabilecek parçalar şu şekildedir:

Üst Kapak Contaları : En sık karşılaşılan yağ eksiltme arızasıdır. Yanlış tork ile vidalanan veya sıcak etkisiyle eriyen contalardan zamanla yağ sızıntısı yaşanabilmektedir.

Segmanlar : Pistonun üstünde oluşan yanma işlemiyle arkasında çalışan yağlama sistemini birbirinden ayıran metal contalardır. Sürekli aşınmaya maruz kaldığından zamanla yağ sızdırma durumu söz konusudur.  Motor yağının piston içine sızarak yakılmasına ve kompresyonun azalmasına sebep olmaktadır. Parça fiyatı ucuz olsa da değişim için motor bloğunu açmak gerektiğinden maliyetli bir arızadır.

Subap Contaları : Yüksek sıcaklık ile zamanla şekil değişimine maruz kalabilen contalardır. Aşınması durumunda külbütör kapağından sübaplara sızan motor yağı, silindir içine girerek yakılabilmektedir. Değişimi için motor bloğunun açılması gerekmektedir.

Turbo : Normal devirde motordan yaklaşık on kat daha hızlı dönen turbo sistemi çalıştığı yüksek basınç ve sıcaklık dolayısıyla deformasyona müsait bir sistemdir. Oluşabilecek şekil değişimleriyle yağ sızdırabilmektedir. Turbonuzun ömrünü arttırmak adına ayrıntılı bilgi için ” Turbo Arızaları “ makalemizi okuyabilirsiniz.


Yağ Sızıntısı Nasıl Anlaşılır ?

Yağ eksiltme durumlarında araçta kolayca fark edilecek belirtiler oluşur. Bu belirtilerin incelenmesiyle sızıntının şiddeti ve hangi bölümden kaynaklandığını tespit etmek mümkündür.

Yoğun Egzoz Dumanı : Mavi/Gri renkteki yoğun egzoz dumanı silindirler içerisinde yağ yakıldığının habercisidir. Subap contasından veya turbodan sızan yağ yanma odasına girerek egzozdan yoğun duman çıkmasına yol açacaktır.

Kaputtan Gelen Duman : Silindir içerisine giremeden kaçak yolla tahliye edilen motor yağının sıcak ekipmanlara değmesi sonucu yanarak çıkarttığı dumandır. Muhtemel sebebi üst kapak contasının yağ sızdırmasıdır. Tahliye noktası riski olabileceği için egzozdan gelen dumandan daha tehlikeli bir durumdur. İhmal edilmemesi gerekir.

Gürültülü Çalışma : Aşınan segmanlar yağ kaçağının yanında pistonların konumunu etkileyeceği için düzensiz ve ‘şıkırtılı’ çalışmaya sebep olacaktır. Arıza motor bloğunun dikkatlice dinlenmesiyle tespit edilebilmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -