29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaSürücü RehberiAracımın Plakası Düştü, Ne Yapmalıyım?

Aracımın Plakası Düştü, Ne Yapmalıyım?

Plaka düşünce nasıl bir yol izlemek gerekir? Tüm sorularınızı bu haberimizde sizler için cevaplıyoruz!

Aracın Plakası Düşünce Yapılması Gerekenler

Hemen her ülkede olduğu gibi ülkemizde de trafiğe çıkan araçlar için belli şartlar bulunuyor. Bu şartlar arasında yer alan kurallardan birisi de plaka taşıma zorunluluğu. Her aracın hem arka kısımda hem de ön kısımda, mutlaka plakasını taşıması gerekli.

Bunun bir zorunluluk olması, plakanızın düşmesi, kaybolması ya da çalınması durumunda da belli işlemlerle karşı karşıya kalmanız demek. Eğer “Plaka Düştü ne yapmalıyım ?” diyorsanız, yazımız sorunuza cevap olacaktır.


Plaka Düştü, Nasıl Bir Yol İzlemek Gerekiyor?

Öncelikle aracınızın plakasının başına ne geldiği önemli. Eğer aracınızın durduğu yerde plakaları sökülmüşse, mutlaka bir polise başvuru yapın. Öyle ki plaka çalınması, önemli bir konudur. Hele ki terör durumlarını düşünecek olursak, plakanızın nerede nasıl kullanılacağını bilemezsiniz ve bunu mutlaka bildirmeniz gerekli.

Eğer “Aracımın Plakası Düştü” diyorsanız, bu durumda da hemen aşağıdaki işlemleri başlatın ve yeni plakanızı alarak eski plakanızı kullanmadığınızı onaylamış olun. Bu şekilde herhangi bir zarar görmeden, plakanızı yenilemiş olacaksınız. Hemen bu işlemlerin nasıl yapılacağını bilmeyen sürücüler için yapılması gereken işlemlere geçelim. Adım adım yeni plakanızı nasıl çıkartacağınızdan söz edeceğiz.

  • 1. Adım : İlk olarak “Plaka Zayi işlemler” bölümünden randevu almanız gerekecek. Randevu almak için web sayfasını kullanmanız yeterli olacaktır.
  • 2. Adım : Başvuruya gittiğiniz de ise öncelikle bir dilekçe yazmanız gerekiyor. “Aracımın Plakası Düştü ve plakamı yenilemek istiyorum” gibisinden talep ettiğiniz bir dilekçe yazılması gerekiyor. Eğer tek plakanız kaybolmuşsa, bu durumda tek plaka için dilekçe yazmanız gerekecek. Eğer çift plaka kaybolmuşsa, bu durumda da çift plakanın kaybolduğunu gösteren bir dilekçe yazmanız lazım.
  • 3. Adım 1.Senaryo : Eğer tek plaka kaybolmuşsa, bu durumda dilekçenizi vermenizin ve kimlik ile ruhsat fotokopinizi vermeniz durumunda, Şoförler Cemiyeti’ne yönlendirileceksiniz. Tarafınıza verilen çıkarma belgesi ile Şoförler Cemiyeti’ne giderek plakanızı çıkarabilirsiniz.
  • 3. Adım 2.Senaryo : Eğer çift plakanız kaybolmuşsa, bu durumda plaka yenilemesi yapmanız gerekiyor. İkiz plakaları önlemek için böyle bir kanun çıktı. Bu durumda size yeni bir plaka tahsili olacaktır. Bunun için farklı bir dilekçe doldurmanız gerekiyor. Eğer zorunlu trafik sigortanız yapılmış ve aracınızın muayenesi de tamsa, bu durumda yeni plakanız hemen çıkarılabiliyor. Ayrıca ruhsatınız da değiştiriliyor.
  • 4. Adım Ücretler : Aracımın Plakası Düştü ne kadar ödeme yapmam gerekiyor ?” merak eden sürücüler için de detaylardan söz edelim. Eğer tek plaka kayıp ise, bu durumda tek plaka çıkarmak için 21 TL ödeme yapmanız lazım. Bir de 10 TL gibi bir ek bağış ücreti istenebiliyor. Eğer çift plaka kayıpsa, bu durumda da 42 TL plaka parası ve 120 TL ise yeni ruhsat parası ödemeniz gerekiyor. Ruhsatın yenilenmesi zorunluluk.

Plaka Nasıl Neğiştirilir? Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?


Kanun Değişikliği Hakkında Bilgi

Adım adım değişiklikler konusunda bilgi verdik. Fakat bu kısımda bir bilgi daha vermemiz lazım. Plaka Düştü ve yenileme yapmam gerekiyor diyorsanız, eski sistem gibi düşünebilirsiniz. Öyle ki eski sistemde sadece belli bir plaka ücreti ödeyerek, plakalarınızı yenilemeniz mümkün oluyordu.

2016 sonrasında ise çift plakaları engellemek için gerektiği durumda plakaların yeniden verilmesi gibi bir durum söz konusu oldu. Tek plaka kullanılan motosiklet ve benzeri araçlarda Plaka Düştü sorunuyla karşı karşıya kaldığınız zaman, mutlaka yeni bir plaka almanız gerekiyor.

Buna göre bir dilekçe yazmanız gerekecek ve yazdığınız dilekçeye göre yenileme yapılacak. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi bu yenileme sonrasında ruhsatınızın da değişmesi gerekiyor. Ruhsatınızda eski plakanızın silinmesi ve yeni plakanızın işlenmesi gerekecek. Bunun için yeni ruhsat parası ödemeniz gerekiyor. Aksi halde plakanızın yenilenmeden trafiğe çıkmanız, ceza almanıza neden olacaktır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -