22.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaSürücü RehberiAraçta Ruhsat Bulundurmama Cezası Ne Kadar?

Araçta Ruhsat Bulundurmama Cezası Ne Kadar?

Sürücülerin yola çıkarken mutlaka dikkat etmesi gereken noktalar vardı. Sürücülerin dikkat etmesi gereken ilk nokta, ehliyetleri. Trafiğe çıkan hemen her sürücünün yanında ehliyetini bulundurması gerekiyor. Yanınızda ehliyetiniz bulunmaması durumunda ceza ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Herhangi bir çeviri sırasında da mutlaka ehliyetinizi göstermek zorundasınız. Tıpkı ehliyetiniz de olduğu gibi aracınızda bulundurmanız gereken belgelerden birisi de ruhsat olarak gösterilebilir. Ruhsatta bir nevi aracınızın kimliği olarak gösterilebilir ve mutlaka aracınızda yer alması gereken bir belgedir.

Araçta Ruhsat Bulundurmama Cezası 108 TL olarak belirlenmiş.

Fakat bazı polis çevirmelerinin bazılarında ruhsat olmayınca ceza yazılmayabiliyor.

Trafik Radar Ceza Listesi


Araçta Ruhsat Bulundurmazsak Ne Olur?

Trafiğe çıkan hemen her aracın ruhsatının içinde olması gerekiyor. Herhangi bir çevirme durumunda ya da trafik kontrol bölgesinde durdurulmanız durumunda aracınızın sorunsuz olduğunu kanıtlamak için ruhsat kontrollerini yaptırmanız gerekiyor.

Eğer aracınızda zorunlu olarak bulunması gereken ruhsatı göstermezseniz ya da aracınızda taşımazsanız, bu durumda ise doğrudan cezai işlem ile karşı karşıya kalacaksınız.

Doğrudan aracınızın bağlanması durumu söz konusu olmaz ancak aracınızın bağlanması gibi bir durumla karşı karşıya kalınacaktır.


Araçta Ruhsat Bulundurmama Cezası

Ruhsat bulundurmamanın da cezası var. Tıpkı diğer cezalarda olduğu gibi ruhsat bulundurmama cezasında da rakamlar sürekli olarak değişiklik gösterebiliyor. Öyle ki araç her sene zam geldiğini görmek mümkün oluyor.

2019 yılı için çok fazla fiyat değişikliği olmadı ancak araçta ruhsat bulundurmama durumunda alacağınız ceza azımsanacak bir miktarda değil.

Son belirlemelere göre bunun için ceza miktarı 108 TL olarak belirlenmiş durumda. Sadece ruhsatınızın yanında olmaması durumunda 108 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekecek. Bunun yanında, tescil kısımlarda ve diğer belgelerde de eksiklik varsa, ceza miktarının artış gösterdiğini görüyoruz.

Cezanın artış göstermesine neden olabilecek olan ilk durumun tescil kaydında eksiklikler olması olduğunu da belirtelim.

Aynı şekilde ehliyetinizin de yanınızda olmaması durumunda, yine cezai işlem uygulanacağını ve 2000 TL gibi bir cezanın söz konusu olduğunu da ekleyelim. Her iki belgenin de sürüş sırasında mutlaka yanınızda olması gerekiyor. Güvenlik açısından da bunun önemli olduğunu belirtelim.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -