11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaMuayeneArıza Lambası Yanan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Arıza Lambası Yanan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Motor Arıza Lambası Yanan Araç Muayeneden Geçer mi?

Türkiye Cumhuriyeti’nde uygulanan muayene platformunda aracın yalnızca trafikte tehdit oluşturabilecek unsurları incelenmektedir. Fakat trafik güvenliği için şart sunulmayan sistemlerde oluşan arızalar yasal düzenlemeye aykırı bir durum oluşturmayacağından muayeneye engel değildir.


Motor Arıza Lambası Yanmasının Cezası Var mı?

Evraklarında eksiklik olmayan aracın motor arıza lambasının yanıyor olmasının herhangi bir cezai yaptırımı yoktur. Fakat gösterge panelinde uyarı, yasal olarak zorunlu tutulan bir ekipmanın / sistemin arızalı olduğunu gösteriyor olabilir. Örneğin plaka aydınlatmasının çalışmıyor oluşunun cezai yaptırımı olacaktır.

Trafik güvenliğini tehdit eden ve yasal olarak zorunlu tutulan sistemler hariç  şanzıman, motor, ECU gibi arızalar cezai yaptırıma tabi değildir.


Motor Arıza Lambası Nedir?

Arıza lambası araç gösterge panelinde görülebilen problem uyarısıdır. Arıza içeriği ve uyarı şekli markalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Araçta problem olduğunu anlamanın en pratik yolu kontağın çevrilmesiyle sönmeyen ışıklardır. Araç marşına basılmadan önce kontak yarım tur çevrildiğinde aktif olan sistemlerin uyarı ışıklarının tümü yanmalı, kontak tamamen çevrilip araç sorunsuz çalıştığında ise tüm uyarı ışıkları sönmelidir.

Eğer araç çalıştıktan sonra da yanmaya devam eden bir uyarı görülüyorsa araçta arıza oluşumu olduğu anlaşılmaktadır. Arıza uyarıları araç çalışmaya başladığı anda görülebileceği gibi yalnızca tam gaz, ani fren, kesin viraj gibi koşullara da oluşabilmektedir. 1990 yılı civarı ve sonrasında üretilen araçlarda arıza uyarıları ECU’ya kaydedilmekte ve araç bilgisayara bağlandığı taktirde arıza uyarısının sebebi,  kaynaklandığı nokta, çözüm şekli ve arıza saat-tarihi görülebilmektedir.

Arıza lambasının sönmesi için gerekli onarımın yapılması yeterli değildir. Onarım sonrasında ECU resetlenmeli,  değiştirilen parçalar varsa ECU’ ya kaydedilmelidir. Aksi taktirde araç sorunsuz çalışsa da sistem tarafından tanımlanamayan yeni parçalar arıza uyarısı verilmesine sebep olacaktır. ECU’ dan arıza okuması ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için “Diagnostik Cihazı Nedir, Ne İşe Yarar ?” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -