20.7 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 6, 2022
Ana SayfaAraba ÖnerileriArkadan Çekişli Arabalar

Arkadan Çekişli Arabalar

Arkadan Çekişli Arabalar

Arkadan çekişli olarak adlandırılan araçların günümüzde genellikle üst düzey performansa ait araçlar olduğunu sizlere açıklamak istiyoruz. Özellikle günümüzde otomotiv firmalarının birçoğunun çekiş konusunda önden çekişli araçlar tercih etmesi araçların daha az yakıt tüketimi sarf etmesine neden olmasından kaynaklıdır.

Bu yüzden de arkadan çekişli olan araçların performanslarının önden çekişli araçlara göre daha başarılı olduğunu siz değerli okurlarımıza açıklamak istiyoruz.

Arkadan Çekişli Araba Modelleri Hangileri?

  • BMW
  • Alfa Romeo
  • Mercedes C ve E Serisi
  • Rolls Royce
  • Maserati
  • Mazda
  • Jaguar
  • Toyota

Bu belirttiğimiz araçların neredeyse tamamının arkadan çekişli olduğunu belirtelim. Bu modeller dışında da arkadan çekişli araçlar bulunmaktadır, ancak bu araçların günümüzde en çok tutulan araç modelleri olmasından dolayı sizlere bu örnekleri verdik.

Araba Türleri | Araba Kasa – Gövde Tipleri


Önden Çekişli Araba mı yoksa Arkadan Çekişli Araba mı?

Aslında bu sorunun cevabını verecek olan kişinin siz olduğunu belirtelim. Bunun nedeni ise aracı alma amacınız ne ve araçtan beklentiniz ne yönde. Buna karar verdikten sonra aracınızın önden veya arkadan çekişli olduğu konusunda net bir bilgi sahibi olarak araç alma konusunda adım atabilirsiniz.

Önden Çekişli Arabalar

Önden çekişli olan araçların çekiş bağlantılarının direk motor kısmından alınan gücün ön tekerlere iletilmesi olduğunu belirtelim. Motorun içerisinde bulunan bağlantıların ön akslar ile bağlantılı olması aracın önden çekişli olduğunu sizlere göstermektedir.

Çalışma sistemi olarak ise önden çekişli araçların, motor kısmında üretilen enerji önce araçlarınızda bulunan şanzıman sistemine iletilir. Buradan alınan enerjinin şanzıman içerisinden geçerek diferansiyel bölümüne iletilmesi ve son olarak ise aks yardımı ile aracın tekerlerine iletilmesi sonucu aracın önden çekişli olması mümkün olmaktadır.


Arkadan Çekişli Olan Arabalar

Arkadan çekişli olan arabalarda da sistem önden çekişli olan araçlarda aynıdır. Burada sadece sistem şaft yardımı ile arka tekerlere doğru gönderilmektedir. Sistem tamamen aynı olmakla beraber aracın arkadan çekişli olması için ekstra olarak bazı bağlantıların kullanılması gerekmektedir.

Arkadan çekişli olarak üretilen araçların motor performanslarının daha çok sarf etmesinden dolayı önden çekişli olan araçlara göre daha fazla yakıt tüketimi sarf ettiğini belirtelim. Özellikle de motor güçlerinin önden çekişli olan araçlara göre daha yüksek olması bu araçların performanslarının her zaman bir adım önde olmasına neden olmaktadır.


Arkadan Çekişli Araçların Sunduğu Avantajlar

Arkadan çekiş özelliği ile üretimi yapılan bu araçların özellikle daha dengeli bir şekilde sürüş keyfini bizlere sunduğunu belirtelim. Yani bu araç ile girdiğiniz virajlarda aracınızın dengede kalma durumunun önden çekişli olan araçlara göre daha başarılı olduğunu belirtelim.

Bunun dışında arkadan çekişli olan araçların aynı zamanda ilk kalkış anında sunduğu avantajda önden çekişli araçlara göre daha başarılıdır. Bunun nedeni ise tüm gücü arkada tekerden alması ve aracın birden kendini öne doğru taşıma isteğidir. Ancak yine de belirttiğimiz gibi yakıt konusunda aracın önden çekişli araçlara göre biraz daha yüksek bir performans sergileyeceğini unutmayınız.

Araç ile sürüş keyfi almak istediğiniz zamanda mutlaka arkadan çekişli araç alarak üst düzey bir performans bulma şansınız bulunmaktadır.

Sizlere arkadan çekişli araçlardan birkaç tanesine örnek vererek devam edelim.


BMW 4 Serisi

4 serisi araçlar ülkemizde çok fazla tutulmasa da performanslar araçları olarak dikkat çekmektedir.

D segment olarak üretimi yapılan bu aracın binek araçlar kategorisinde olduğunu ve benzinli motor seçeneği ile satışa sunulduğunu belirtelim. Seri üretimi 2015 yılında başlayan son kasanın 2017 yılında son kasasında ufak tefek detaylarda değişiklik yapan firmanın 2018 yılı ile 2019 yıllarında ürettiği 4 modelinin seri üretimi halen devam etmektedir. Aracın arkadan itiş özelliğine sahip olduğunu da bir kez daha belirtmek istiyoruz.

Vites özelliği olarak ise aracın 8 ileri vites teknolojisine sahip olması aracın tam bir performans aracı olduğunu bizlere göstermektedir.

Performans

Aracın motor hacminin 1499 CC olduğunu ve 136 beygir gücünde olduğunu siz değerli okurlarımıza açıklamak istiyoruz. Özellikle aracın tork olarak ise 220 NM kapasitesinde tork gücü de bulunmaktadır. Aracın 100 KM hıza çıkış süresinin ise 10 saniyenin biraz altında 9,6 saniye olduğunu belirtelim.

Yakıt Tüketimi

Şehir içi tüketiminde aracın 6,5 litrelik bir tüketim sarf etmesi benzinli bir BMW modeline göre oldukça başarılıdır. Şehir dışı tüketiminde ise aracın ortalama 4,5 litrelik bir tüketimi bulunmaktadır. Ortalama tüketim konusunda ise aracın 5,2 litre yakıt sarf ettiğini belirtelim.


Maserati Ghibli

Maserati’de ülkemizde arkadan çekişli araçlar arasında yer alan modellerin başında gelmektedir. Segment olarak F kategorisinde üretimi yapılan bu aracın arkadan çekişli olması üst düzey bir performans sunduğunu bizlere göstermektedir. Dizel motor seçeneği ile satışa sunulan bu aracın 6 silindir hacmi bulunmaktadır.

Ülkemizde seri üretimi 2013 yılları ile 2019 yılları arasında devam eden bu modelin yakıt tüketimi konusunda ise 7,8 litrelik şehir içi tüketimi bulunurken, şehir dışı tüketiminde ise 4,9 litrelik bir tüketimi bulunmaktadır. Aracın 100 KM hıza ulaşma süresinin ise sadece 6,3 saniye olduğunu belirtelim.


Mercedes E Serisi

Mercedes markasının ülkemizde üst seviye araçlar arasında olduğunu biliyoruz. Özellikle E Serisi araçların ülkemizde en çok tutulan araç modelleri olması bu araçların listede kendisine bulmasını sağladı.

E serisi olarak üretimi yapılan bu modellerinde aynı şekilde arkadan çekiş özelliğine sahip modeller arasında olduğunu sizlere belirtelim. Özellikle her sene araçları üzerinde ufak tefek oynamalar yapan firmanın sunmuş olduğu bu modellerin aynı şekilde sunmuş olduğu performansında son derece başarılı olduğunu sizlere belirtmek istiyoruz.

E Serisi Yakıt Tüketimi

Benzinli motor seçeneğine sahip bir E serisi araç aldığınız zaman ortalama olarak şehir içi tüketiminde 13 litre, şehir dışında ise 6,5 litrelik bir tüketimi bulunmaktadır. Bu yüzden de E serisi bir araç alacağınız zaman aracınızın yakıt tüketimi konusunda sizlere biraz olsun üzeceğini belirtmek istiyoruz.

Hangi Araba Hangi Ülkenin?


Mazda

Dünya’nın en az arıza veren araçları listesinde ilk sırada yer alan Mazda’da arkadan çekişli araçları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Ancak firmanın bazı modellerinde sunduğu önden çekişli araçlarının da olduğunu belirtelim. Bunun için arkadan çekişli üretimini yapmış olduğu araçların tamamen performans aracı olduğunu belirtelim.

Özellikle firmanın Mazda MX-5 serisi olarak üretimini yapmış olduğu aracının performans aracı olması aracın arkadan çekişli olduğunu bizlere göstermektedir. Benzinli ve dizel motor seçenekleri ile üretimi yapılan bu aracın yakıt konusunda performansına bir bakalım.

Yakıt Tüketimi

Benzinli olarak üretimi yapılan Mazda MX-5 serisi aracın şehir içi tüketiminde 7,9 litrelik bir tüketim sarf ettiğini belirtelim. Şehir dışı tüketiminde ise aracın 4,9 litrelik tüketimi bulunmaktadır. Aracın arkadan çekişli olmasına rağmen yakıt konusunda kullanıcılarını pek fazla üzmeyen bir araç olduğunun da altını buradan çizmek istiyoruz.

Bu verdiğimiz modeller dışında yukarıda sıraladığımız listede arkadan çekişli olarak yer alan araçların modellerine bakabilir ve bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olma fırsatını yakalamış olabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -