24.3 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 10, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiASR Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

ASR Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Yeni nesil araçların hemen hemen hepsinde yer alan sistemlerden birisi de ASR sistemi olarak bilinmektedir. Özellikle son yıllarda ASR sisteminin bir hayli duyulmaya başladığını gördük. Zaman Zaman ESP teknolojisiyle de karşılaştırılan ASR Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır? Gelin hep beraber inceleyelim.


ASR Nedir?

İlk etapta “ ASR Nedir? ” sorusundan başlayalım. Genelde tamamlayıcı bir sistem olarak kullanılan ASR’nin ne olduğunu bilmek, çalışma mantığını anlamak için ilk adım olarak gösterilebilir.

ASR; Anti patinaj sistemi olarak kısaltılmış olan, aracın kalkış sırasında patinaj yapmasını engelleyen bir teknolojidir. Özellikle güçlü arkadan itişe sahip olan araçlarda çok sık kullanılan bir teknolojidir ve aracın patinaj çekmeden kalkması sağlanır.


ASR Ne İşe Yarar?

Sistemin ne olduğundan az çok bahsetmemizin ardından dilerseniz  ASR Ne İşe Yarar? ” sorusuna cevap aramaya çalışalım.

ASR, aracın ilk kalkışı ya da ani hızlanması durumlarında aracın patinaj yapmasını engelleyecek bir sistemdir. Diyelim ki kırmızı ışıkta durdunuz, aracınıza aniden gaza basarak hızlandırdınız. Bu durumda araç patinaj çekerse, teker bir süre olduğu yerde dönecektir.

Bu şekilde aracın biraz daha geç kalktığını göreceksiniz. İşte bu durumu engellemek için ASR sistemleri kullanılır. ASR sayesinde aracın patinaj çekmeden kalkması ve gücü verimli kullanması sağlanmaktadır.

ABS Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?


ASR Nasıl Çalışır?

ASR, otomatik olarak çalışan bir sistemdir. Gaza yüklendiğiniz zaman ASR hız algılayıcıları devreye girer. Patinaj algılaması yapılır ve bu kısımda ABS’den yardım alınır. ABS hidroliğinin devreye girmesiyle beraber patinaj yapan tekerlere bir miktar fren uygulaması yapılır. Motorun gücünde de düzenleme yapılır.

Bu şekilde aracın patinaj sürecinin ortadan kalkması sağlanır. Teker hız algılayıcısıyla başlayan süreç, ABS tarafından yapılan frenleme ile son bulmuş olur. Tabii ki sürücülerin bu durumu doğrudan fark etmesi pek mümkün olmayabilir.

Bunun için sürüşte doğrudan değişiklik hissedilmeyebilir. Sürüş sırasında bunun hissedilememesine karşın sistemin devreye girmesi, aracın gereksiz yere güç harcamasını engelleyecektir.


ASR Arızası

Merak eden sürücüler için ASR Arızası konusunda da bilgi verelim. ASR arızası nedir? ASR neden arızalanır? Arızaların sorunlarını çözmek için nasıl bir yol izlemek gerekiyor?

Öncelikle bilmeniz gereken kısım, ASR arızasının nasıl tespit edileceği. Bu kısımda göstergeleri kontrol etmeniz gerekiyor. Tıpkı ABS sistemlerinde olduğu gibi ASR sisteminde de gösterge panellerinde uyarı ışıkları bulunuyor. Bu uyarı ışıklarının yanması durumunda, aracınızın ASR sisteminde bir arıza meydana geldiği söylenebilir.

Arızanın neden kaynaklandığı konusunda ise genel bir kontrol yapılması gerekebilir. Özellikle tekerler üzerinde yer alan hız sensörlerinin kontrol edilmesi gerekiyor. Genelde ASR arızalarında, bu sensörlerin hasar aldığı görülüyor.

Bu sensörlerin kontrol edilmesi de ilk aşama olacaktır. Bunun dışında dediğimiz gibi genel olarak sistem kontrollerini de yapabilirsiniz.


ASR’nin Faydaları Nelerdir?

Sistemin nasıl çalıştığından ve genel olarak işleyişinin nasıl olduğundan söz ettik. Peki, ASR’nin Faydaları Nelerdir? Neden bu sistem tercih ediliyor? Dilerseniz, bunları maddeler halinde açıklamaya çalışalım.

  • ASR sisteminin en büyük faydası, aracın patinaj yapmasından dolayı oluşan zararın önlenmesi olacaktır.
  • Bu sayede kalkış sırasında yaşanan performans düşüklüğü giderilmiş olur.
  • Tekerlerin aşırı derecede yıpranması engellenir
  • Ani durumlarda patinajın engellenmesiyle beraber aracın savrulmasının da önüne geçilir. Zaten bu sistem sayesinde ASR ile ESP karşılaştırılabiliyor.

Genel olarak sistemin biraz daha güvenliği öne çıkardığını ve faydaların bu şekilde sıralandığını söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle ABS, ESP gibi sistemlerin beraber kullanılması, güvenlik kısmında önemli bir artı oluşturacaktır.


ASR’nin Dezavantajları Nelerdir?

Her ne kadar güvenliği arttırdığını belirttiğimiz ve bu yönüyle oldukça yararlı bir sistem olduğunu belirttiğimiz ASR’nin yararları öne çıkıyor olsa da bu sistemin de bazı olumsuz yanları yok değil.

Özellikle kar, çamur, buz bulunan yollarda, siz aracı kurtarmak adına ya da saplanmadan devam etmek adına gaza yüklendiğiniz zaman, ASR sistemi devreye girebilir. ASR sisteminin devreye girmesiyle beraber aracınızın tekerleri bloke edilir ve bir anda saplanabilirsiniz.

Böyle bir durumla karşılaşmamak adına, belli alanlarda sistemi devre dışı bırakmayı tercih edebilirsiniz. Özellikle buzlu yollarda bu şekilde bir seçim yapılabilir.


ASR Hangi Araçlarda Bulunur?

Merak edilen bir başka soru ile devam edelim. “ ASR Hangi Araçlarda Bulunur? ” sorusuna yanıt arayacağız. Aslında bunun için bir sınırlama yapmak doğru olmayacaktır. ASR sistemi hemen her araçta bulunabilir. Binek otomobillerin yanında ağır vasıta araçlarda da sistemin bulunduğunu görmek mümkün olabilir.

Genelde son dönemde tanıtımı yapılan araçların hemen hepsinde ASR sisteminin bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle ABS ve ESP sisteminin destekleyicisi bir teknolojiden söz ettiğimiz için yavaş yavaş araçlarda standart olan bir teknolojiden söz ediyoruz.

Bundan birkaç sene sonra, tüm araçlarda standart olarak göreceğimiz sistemlerden birinin sunulduğunu söylemek gerekiyor. Hatta şu an bile durum bu. Sıfır araç alacaksanız, ASR bulunmayan bir araca denk gelmeniz pek mümkün değil.


ASR ve ESP Farkı Nedir?

ASR hakkında merak edilen sorulara cevap bulduğumuzu düşünüyoruz. Şimdi çok merak edilen bir soruya cevap vereceğiz. ASR ve ESP Farkı Nedir? İki sistem neden karşılaştırılıyor?

Burada öncelikle ESP sistemini anlatmak gerekiyor. ESP sistemi, denge kontrol sistemi olarak da bilinir ve aracın dengesinin kurulmasını sağlar. Yine sensörler üzerinden işleyen bir sistem sunulmaktadır.

ASR ise ESP sistemini destekleyici bir sistemdir. Mesela bir virajda gaza yüklendiğiniz zaman, aracın patinaj yapması ve haliyle savrulması engellenir. Burada ESP sistemini destekleyici bir sistem sunulur Asıl amaç denge sağlamak değil, aracın patinaj yapmasını engellemektir. Aracın patinaj yapmasını engellemek, haliyle savrulmanın da önüne geçecektir.


ASR Hatası Nedir?

Her sistemde olduğu gibi ASR sisteminde de uzun süre doğru çalışma temenni edilir. Fakat burada önemli olan bir nokta var. Her ne kadar sistemin doğru çalışması beklense de zaman zaman ASR Hatası meydana gelebilir. Peki, ASR Hatası Nedir?

ASR Hatası; Aracınızın gösterge panelinde ASR uyarı ışığının yanmasıyla karşımıza çıkar. Sürekli olarak ASR ışığının gösterge panelinde yanması, sistemde bir hata olduğunu gösterir. Bu gibi bir durumda ise sürücülerin mutlaka servise uğraması gerekmektedir. Servis üzerinden kontrol yaptırmak ise zorunludur. Öyle ki sürücülerin sistemi kendi başına kontrol etmesi pek mümkün değil.


ASR Nasıl ve Ne Zaman Kapatılır?

Yukarıda biraz değindik ancak yine  ASR Nasıl ve Ne Zaman Kapatılır? ” kısmını biraz daha açalım. Aracınızın buzlu, karlı ve çamurlu yollarda, saplanmaması adına ASR sisteminin kapatılması tercih edilebilir.

Bunun için araçların üzerinde bir kontrol butonunun yer aldığını söylemek gerekiyor. ASR ya da TCS tuşu olarak bilinen tuşa basarak sistemi kapatabilirsiniz. Bu durumda da gösterge panelinde bir uyarı ışığının yandığını göreceksiniz. Sistemin kapalı olduğu sürücülere bildirilecektir.


ASR Ne Zaman Devreye Girer?

“ ASR Ne Zaman Devreye Girer? ” sorusunun cevabı için yazımızın baş kısmını okumanız yeterli. Sistemin devreye girmesi için gaz pedalına bir anda ya da aşırı yüklenilmesi lazım. Aracın patinaj yapacağı durumlarda sistem devreye girecektir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -