30.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiAtmosferik Motor Ne Demek? Turbo Motorla Farkı Nedir?

Atmosferik Motor Ne Demek? Turbo Motorla Farkı Nedir?

Atmosferik motor nedir? Atmosferik motor özellikleri nelerdir? Atmosferik motor ömrü ne kadardır?

Atmosferik Motor Nedir?

Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş olan motorlar arasında yer alan atmosferik motor nedir sorusu hakkında merak edilen bilgileri siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz.

Atmosferik Motor

Yeni nesil motorların çok gerisinde kalan Atmosferik motor unutulmaya yüz tutmuş motor türleri arasında yer almaktadır. Atmosferik olarak üretilen motor türlerinde motorun yanma odalarının çok büyük yapılması beraberinde motorun hacimlerini ve beygir güçlerinin de büyük olmasına neden oluyordu. Bu da beraberinde Atmosferik motor türlerinin yakıt tüketimi konusunda ciddi oranda tüketim sarf etmesini sağlıyordu.

Teknolojinin giderek gelişme göstermesinden sonra Atmosferik motora olan ilginin her geçen gün azaldığını belirtmek istiyoruz. Özellikle de bu tür motorlarda MTV oranın da yüksek olması Atmosferik motora olan talebin azalmasını sağlamaktadır.

Günümüzde Atmosferik motor yerine daha düşük hacimli motorların üretilmesi ve bu motorların yüksek performans sunmaları kullanıcıların bu motorları tercih etmesine neden olmaktadır.


Atmosferik Motor Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde artık çok sık kullanılmayan bir motor türü olan Atmosferik motorun özellikle yeni nesil motorların gerisinde kalması ilerleyen yıllarda kullanılmayacak olduğunu bizlere göstermektedir. Bu yüzden de Atmosferik motorun en belirgin özelikleri arasında aksamlarının çok büyük olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Atmosferik Motor Ömrü Ne Kadardır?

Her ne kadar eski nesil motor türü olarak anılsa da Atmosferik motor türünün yeni nesil motor türlerine göre tek avantajlarının uzun ömürlü olmasını gösterebiliriz. Atmosferik motor türünün basınç olarak çok yüksek basınçta çalışmamasından dolayı aşırı ısınma olmaması motor türünün uzun süreli bir şekilde gitmesini sağlamaktadır.

Ancak sadece bundan dolayı değil, Atmosferik motor türlerinde kullanılan motor parçalarının ömrünün de uzun olması bu motor türünün ömrünün uzun olmasını sağlamaktadır.

Yeni nesil olarak üretimi yapılan Atmosferik motor türlerinin bakımlarının yapıldığı zaman ortalama olarak 500 Bin KM civarında rahatlıkla yol yapma şansının bulunduğunu belirtmek istiyoruz.


Atmosferik Motor Nasıl Güçlendirilir?

Günümüzde Atmosferik motorların güçlerinin artırılması oldukça sık tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır.  Atmosferik motoru güçlendirmek için öncelikli olarak motorda hava giriş çıkışlarının ve sıkıştırma oranlarının değiştirilmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra araçların motorlarında son derece önemli olan subaplarında derecelerinde bir artış yapılması motorun güçlendirilmesi açısından son derece önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu belirttiğimiz değişikliklerin aynı zamanda turbo motorlar içinde geçerli olduğunu ayrıca siz değerli okurlarımıza belirtmek istiyoruz.

Atmosferik motorların güçlendirilmesinin son derece maliyetli olacak olmasından dolayı günümüzde bu yöntem her ne kadar fazla tercih edilse de aslında uzun süreli bir şekilde kullanıcılarına hizmet vermeyeceğinin de altını çizmek istiyoruz.


Atmosferik Motor ile Turbo Motor Arasındaki Farklar

Atmosferik motorlara baktığımız zaman yakıt ya da hava ile yakıt karışımının yanma odasına giderek burada vakum etkisi ile birlikte çekildiklerini görüyoruz.

Turbo sistemine sahip olan motorlarda ise havanın egzoz gazlarından veya direkt motorun içerisinden aldığı hareket ile çalıştığını görüyoruz.  Kısaca arasında bulunan fark hakkında detaylı bilgi vermek istediğimiz zaman turbo motorların Atmosferik motora göre daha fazla basınç etkisi ürettiğini söyleyebiliriz.


Turbo Motorun Atmosferik Motorlara Göre Avantajları Nelerdir?

  • Atmosferik motorların turbo motora göre dezavantajlarından bir tanesi, turbo motorların yüksek basınç etkisi ile birlikte havayı silindire göndermesi ve beraberinde turbo motorların daha fazla tork üretmesi ve güç üretmesi Atmosferik motorlara göre avantajlarının başında gelmektedir.
  • Turbo motorların Atmosferik motorlara göre bir diğer avantajı ise kullanılan parça sayısının ve parça oranın daha az olmasıdır. Bu da daha az silindir ile daha yüksek gücün elde edilmesi anlamına geldiğinden dolayı turbo motorun avantajları arasında yer almaktadır.
  • Aynı zamanda bu sayede turbo motor sisteminde yer alan parçaların az olması aracın ağırlığının Atmosferik motorlara göre daha az olmasını sağlamaktadır. Bu da aracın performans açısından üst düzeyde performans sunmasını ve beraberinde üretim maliyet oranın düşmesini sağlamaktadır.
  • Düşük devirde daha fazla güç üreten turbo motorlar, Atmosferik motorlara göre yakıt tasarrufu konusunda da ciddi oranda bir iyileştirme sağlamaktadır. Turbo motorların Atmosferik motorlara göre yakıt tüketiminde çok ciddi oranda daha az tüketim sağladığını belirtebiliriz.
  • Son olarak ise turbo motora sahip olan kişilerin Atmosferik motora sahip olan kişilere göre daha az oranda motor sesine maruz kalma durumları söz konusu olmaktadır.

Bu belirttiğimiz özelliklerin Atmosferik motorlar için büyük bir dezavantaj olduğunu ve bu yüzden de turbo motor araçların artık günümüzde daha fazla tercih edildiğini siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz.

Sizlerde araçlarınızın Atmosferik motorlarını turbo motor ile güçlendirmek istediğiniz zaman ustanızdan bu konuda yardım alabilirsiniz, ancak belirttiğimiz gibi bazı yapılan bazı motorların bu konuda sizleri zaman içerisinde ciddi sıkıntılar çıkartma durumunun bulunacağını belirtmekte fayda vardır.

Ya da bu konuda işinde uzman kişilerden yardım alarak Atmosferik motorlarınızın performansında iyileştirme yapabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -