29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıAydınlatma Sistemi Arızaları

Aydınlatma Sistemi Arızaları

Aydınlatma Sistemi

Aydınlatma sistemi şehir dışında olduğu kadar şehir içi gece sürüşlerinde fark edilebilirlik için hayati öneme sahiptir. Geçmişten günümüze geliştirilen çeşitli aydınlatma sistemlerinin arızaları genelde ortaktır. Arızalardan bahsetmeden önce aydınlatma sistemlerini ve arızaya sebep olabilecek ek modülleri tanıyalım.


Halojen Farlar : Bireysel ihtiyaçlar için kullanılan klasik ampullü aydınlatma sistemidir. Fabrika verilerine göre 600-2000 saat kullanım ömrüne sahiptir. Titreşim ve ısı kullanım ömrünü kısaltmaktadır. Ampul çevresinde bulunan parlak yansıtıcılar sayesinde huzme ayarı yapılmaktadır. Tüm geliştirme modüllerine (Eve geliş – gidiş sistemi, otomatik yükseklik ayarı…) uyum sağlayabilir. Maliyeti en düşük ve en çok tercih edilen far tipidir.


LED Farlar : Halojen farlara göre daha küçük boyutlara ve elektrik tüketimine sahiptir. Maliyetinin fazla olması ve aşırı ısınma probleminden dolayı sürekli olarak çalışmayan; stop lambası, sinyal, gündüz farı gibi aydınlatma bölümlerinde kullanılır.


Xenon Farlar : Diğer iki modele göre daha yüksek teknoloji kullanılmaktadır. Aydınlatma gücü halojen fardan 3 kat daha fazla, kullandığı enerji halojen farın 10 da 1’i kadardır. Aydınlatma menzili led farlardan çok daha yüksektir . Aydınlatma bölgesi far içindeki yansıtıcılarla değil ampule bağlı mercek vasıtasıyla ayarlanır. Bu sebeple aydınlatma alanı daha net çizgilerle belirlenebilir ve dışarıya verilen rahatsızlık azaltılabilir. En yüksek maliyete sahip olması nedeniyle opsiyon olarak sunulmakta / az tercih edilmektedir.


Bi-Xenon Farlar :  Kısa ve uzun huzmeli farlar için iki ayrı ışık kaynağı kullanmak yerine tek bir xenon ampulünün önüne elektronik bir perde eklenerek uzun ve kısa hüzmeler için ışığın yukarı ve aşağı yönlendirilmesi sistemidir. Xenon far ampulünden her hangi bir farkı bulunmamaktadır.


Aydınlatma Sistemi Modülleri

Otomatik Farlar : Bünyesindeki ışık sensörü sayesinde hava aydınlık seviyesine göre farları otomatik olarak açıp kapatan sistemdir.


Eve Geliş – Gidiş Sistemi : Aracınızı otoparkta kolaylıkla bulmak, karanlık ortamlarda araca girerken – araçtan çıkarken yürüyüş yolunuzu görebilmek için tasarlanmış sistemdir. Kontağın kapatılmasıyla otomatik olarak yanan farlar ortalama 30 saniye açık kalır. Aynı şekilde Aracın kilidinin açılmasıyla da farlar otomatik olarak yanıp ortalama 30 saniye kadar açık kalmaktadır.


Adaptif Farlar : Yokuş iniş  çıkışlarında ve virajlarda aydınlatma menzili sapmaktadır. Çoğu araçta manuel olarak ayarlamak mümkün olsa da seyir halinde bu ayarı yapmak direksiyon hakimiyetinin kaybolmasına sebep olacaktır. Sistem sürekli yükseklik ve viraj ölçümü yaparak aydınlatma menzilini sürekli maksimum seviyede kalmasını sağlar.


Uzun Far Asistanı : Farla beraber çalışan ön paneldeki kameralar sayesinde karşıdan otomobil geldiği algılandığında farlar otomatik olarak kısılarak karşıdaki şoförün rahatsız olması önlenir.


Aydınlatma Sistemi Arızaları

Farın / Farların Hiç Çalışmaması : En yüksek ihtimalden başlayarak sıralamak gerekirse muhtemel arızalar ; far ampulünün patlaması, kısa devre sebebiyle sigortanın atması, far yuvasında temassızlık oluşması şeklindedir. Halojen farlar için arıza maliyeti düşük ,Xenon ve Led farlar için hayli yüksek olabilmektedir. Far ampulüm yanmıyor şikayetiniz varsa nedenlerinden biri bunlar olabilir.


Far Parlaklığının Dalgalanması : Motor devrine göre far şiddetinin değişmesi durumudur. Şarj dinamosunun veya akünün işlevini yitirmesinden kaynaklanmaktadır. Far parlaklığı motor devrinden bağımsız değişiyorsa bağlantı soketleri ve kablolar kontrol edilmelidir.


Farın Yetersiz Aydınlatması : Sistemlerin doğru çalışıyor olmasına rağmen aydınlatma yetersizse farların dış yüzeyinin güneş ışığı ve ısı değişiminden deforme olmuş olması muhtemeldir. Zımpara ve cila müdahalesiyle basitçe onarılabilecek bir problemdir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -