26.6 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaSürücü RehberiB1 Sürücü Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

B1 Sürücü Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

B1 ehliyet nedir? B1 ehliyet nasıl alınır? Bu yazımızda sizlere B sınıfı ehliyet hakkında detaylı bilgileri vereceğiz.

Bildiğiniz üzere ehliyetler, bir diğer adıyla sürücü belgeleri sınıflara ayrılmaktadır. Her sınıfın belirli bir sınırı bulunmakta ve buna göre işlem tutulmakta. İşin özünde ehliyet sistemi geçtiğimiz yıllarda baştan tasarlanmıştı ve bu yüzden çoğu insanın kafasında şu an ki ehliyet sistemi oldukça karışık bir hal almış bulunmakta. Peki şu anki ehliyet sistemi tam olarak nasıl işlemektedir?

B1 Ehliyet Nedir?

İlgili ehliyet aslında motosiklet bazlı sürücü belgelerinden bir tanesidir. B1 ehliyet yetkinliğiyle kullanılabilen cihazlarda motor gücü 1kv ağırlığında olmalıdır. Üstelik bu ehliyette 400 kilogramı geçmeyecek şekilde 4 tekerlekli motosikletlerin kullanılması mümkün. Dolayısıyla ilgili ehliyet grubunda ciddi bir sınırlama olduğunu söylemek mümkün.

Siz de 4 tekerlekli motosiklete sahipseniz ehliyet için başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için gerekli özellikleri taşımanız gerektiğini de unutmayın. Başvuru sınavları aracılığıyla kolaylıkla sürücü belgesi almanız mümkün. B1 Ehliyeti almak için 16 yaşından büyük olmanız ve en az ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir. B1 ehliyeti, B sınıfı ehliyetlerden ayıran özellikleri şu şekilde özetlemekte fayda var. B sınıfı ehliyetler otomobil ve kamyonet kullanmak için alınan ehliyetlerdir. B1 ehliyet ise 4 tekerlekli motosikletler için alınmaktadır. O halde gelin B1 ehliyet nedir ve B1 ehliyet nasıl alınır detaylarına göz atalım.

B1 Ehliyet Nasıl Alınır?

Öncelikle almayı düşündüğünüz ehliyete karar vermeniz gerekmekte. Dolayısıyla B1 ehliyeti alacaksanız eğer güncel şartlara göre hareket etmeniz gerekecektir. İzleyeceğiniz şartlara listemize bakarak dikkat edebilirsiniz.

  • Yaş sınırı

  • Eğitim düzeyi şartı

  • Sağlık kontrolleri

  • Sicil kayıtları

  • Sınav başarısı

Yaş Sınırı

Yaş sınırı ehliyet sınıfından sınıfına farklılık göstermektedir. B1 sınıfı ehliyet almak istiyorsanız 16 yaşını doldurmanız yeterli olacaktır. Birçok ehliyet alternatifinin aksine bu sınıfta yaş sınırının düşük tutulduğunu görmekteyiz. Bunun en büyük sebebi dört tekerlekli motosikletlerin kullanım zorluğu açısından kolay sınıfa kaçmaları.

B1 Ehliyet Nedir: Eğitim Düzeyi

Ehliyet sahibi olmak istiyorsanız belirli bir eğitim düzeyi seviyesine gelmeniz gerekmektedir. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde ehliyet almaya uygun olmak için en az ilkokul mezunu olmanız şart. Bu şartı dolduramayan kimseler ne yazık ki herhangi bir şekilde ehliyet sahibi olamazlar. Aynı şekilde ilkokul üstü eğitim seviyesine mensub olmanız da bu alanda size herhangi bir yarar sağlamamakta.

B1 Ehliyet Nasıl Alınır: Sağlık Kontrolleri

Yine aynı şekilde trafik yönetmeliğinde her sürücünün belirlenen sağlık şartlarını taşıması gerek. Sürücü kursuna başlamadan önce sağlık raporunuzu hastaneden veya sağlık kurumlarından alabilirsiniz. Sağlık raporunda dikkat edilen hususlar genellikle kişinin araç sürmeye herhangi bir engeli bulunup bulunmadığı oluyor. Bu bağlamda göz algınızda, ses algınızda ya da genel olarak önemli duyu organlarınızda ciddi sorunlar varsa ehliyet alamayabilirsiniz. Fakat elbette ki her göz ya da ses problemi olan araç kullanamaz diye bir şey yok. Gözlük ya da işitme cihazı kullanım kaydıyla araç kullanmanız mümkün.

Sicil Kayıtları

B1 ehliyet nedir ve B1 ehliyet nasıl alınır sorusu soranlar sıklıkla sicil kayıtlarını da merak etmekte. B1 ehliyete sahip olmanız için yönetmeliğe bağlı olarak adli sicil belgesi istenmektedir. Sicil kaydınızda belirli maddelerden suç işlemediyseniz rahat bir şekilde sürücü belgesi almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu maddeler de belirli kanunlarla sabitlenmiş içeriklerdir. Böylelikle sağlamanız gereken kurallar da az çok bellidir. Terör örgütü mensubu olmak, adli sicil kaydı bulunması, madde kullanımı, toplum tarafından ayıplanan girişimlerde bulunmak gibi suçlar ehliyet alımına engel olabilmekte. Bu konu hakkında daha fazla detay için adli sicil belgesi aldığınız kuruma başvurmanız mümkün.

Sınav Başarısı

Ehliyet için tamamladığınız kurs yolculuğu sonunda sınavlardan tabi tutulmaktasınız. Bu sınavlar iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada test usulü sınavı başarıyla geçmeniz gerekmektedir. Test usulü sınavda araç kullanımı ve trafik kuralları ile alakalı olarak birçok soru bulunmakta. Bu sorular, ehliyet sahibi her sürücünün bilmesi gereken sorulardan oluşmakta. Dolayısıyla genel trafik hayatınızda da işinize yarayacak bilgiler soruluyor. Birinci aşamadaki sınavdan 70 puanı geçtiğiniz durumda ikinci aşamadaki sınava geçebilirsiniz.

İkinci aşamadaki sınavda sürücü adayları direksiyon sınavına alınmakta. Burada sürücü kursunda tüm öğrendiklerinizi dikkatli bir şekilde gerçekleştirin. Sınavdan başarılı bir şekilde ayrılmanız takdirinde de ehliyet alımına hak kazanmış olacaksınız. Böylelikle üst paragrafta bahsettiğimiz şartları uygulamanız mümkün. B1 ehliyet nedir ve B1 ehliyet nasıl alınır konularını sizler için özetledik. Bütün bu bahsettiğimiz adımların ışığında siz de kolaylıkla B1 ehliyete sahip olabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -