19.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaMuayeneBasık Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Basık Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Basık Araç Muayeneden Geçer mi?

Fabrika verileri ile limitlenen değerler dışında dışarıdan müdahale ile aracın yükseklik seviyesinin düşürülmesi, düşüş seviyesine göre muayene sırasında sorun teşkil edebilmektedir. Muayene istasyonun aracın yüksekliğinin ölçülerek değerlendirilme yapılması söz konusu değildir. Basık aracın muayeneden geçememesinin sebebi, uygulanan testler sırasında araç tamponunun yer ile temas etmesidir.

Test sırasında tampon, muayene platformuna temas etmediği sürece her hangi bir problem oluşmayacaktır. Fakat yapılan fren testlerinde aracın aniden öne yığılması sebebiyle basık aracın tamponunun platforma temas etmesi olağandır. Fren testini geçen aracı daha zorlu bir işlem beklemektedir.

Çapraz test olarak tabir edilen bu uygulama aracın bir tarafının yüksek kalıp bir tarafının düşük kalması, düşük kalan kısmın engebeden geçirilmesi prensibiyle uygulanmaktadır.

Dolayısıyla güvenli sınırları aşan basık aracın bu testten geçememesi muhtemeldir. Basık aracın denetim sıklığı seviyesinin istasyondan istasyona değiştiğini, başarılı olma durumunun istasyon yetkililerinin inisiyatifine de kaldığını hatırlatmak isteriz. İlk muayeneden başarısız olarak geçen araçlar genelde için get (takoz) tekniği uygulanmakta ve araç 4-5 cm kadar yükseltilerek tekrar muayeneye sokulmaktadır.

Kısacası basık araçların düzeltilmeden muayeneden geçmesi mümkün değil. Basık araçlara cezai işlem uygulanıp uygulanmadığını merak ediyorsanız okumaya devam edin..


Basık Araca Cezai İşlem Uygulanır mı?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu içeriğinde “Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda bulundurulması zorunludur.” İfadeleri yer almaktadır. Bu maddenin yanı sıra araç yüksekliğinde yapılacak değişiklikler izin verilmeyen tadilatlar arasında yer almaktadır.

Dolayısıyla trafik denetlemelerinde araç üzerinde gözle görülebilecek seviyede uygulanmış olan yükseklik değişikliği, ruhsata işlenmemiş olması durumunda cezaya tabidir.


Basık Araç Nedir?

Araçların kullanım alanlarına göre yükseklikleri değiştirilmektedir. Arazi kullanımları için yapılan tadilatlarda aracın yüksekliği arttırılırken, spor kullanım için araçların yüksekliklerinin düşürülmesi işlemi tercih edilmektedir. Araç yüksekliğinin düşürülmesi aracın altından geçen rüzgar şiddetinin azalması sebebiyle aerodinamik yapıyı olumlu yönde etkilemekte, yüksek hızlarda aracın yola daha çok tutunmasını sağlamaktadır.

Aracın rüzgar direnci olumlu yönde etkileneceği için aracın ulaşabileceği maksimum hız da artmaktadır. Fakat ani fren, engebe şartları göz önünde bulundurulduğunda  günlük kullanımda aracın yüksekliğinin aşırı dürülmesi risk teşkil etmektedir. Bu sebeple pist dışı kullanımlarda aracın fabrika verileninde izin verilen minimum ve maksimum yükseklik değerlerinin dikkate alınmasını öneririz.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -