30.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıBaskı Balata Nedir? Baskı Balata Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Baskı Balata Nedir? Baskı Balata Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Baskı Balata Nedir?

Baskı Balata nedir diye merak ediyorsanız Debriyaj balatası ( baskı balatası ) aracın motor ile şanzıman arasındaki bağlantısının açılıp kapatılmasını sağlamaktadır. Böylece vites geçişleri, yumuşak kalkışlar ve araç dururken motorun çalışması mümkün olmaktadır. Debriyaj balatası ( baskı balatası ) çatal yardımıyla ayrılıp birleşerek motor ile şanzıman arasındaki bağlantıyı kurmaktadır.

Geçişlerde sarsıntı yaşamamak amacıyla yavaşça yapılan birleştirme (kavrama) işlemi balatanın aşınmasına ve zamanla tükenmesine sebep olmaktadır.


Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılır ?

Baskı balatanın bittiği nasıl anlaşılır sorusunun cevabını bulmanın birkaç basit tekniği vardır.

    • Önden çekişli aracınızın el frenini çekin. Gaz verirken debriyaj pedalını yavaşça bırakmaya başlayın. Araç hemen stop etmiyorsa debriyaj balatasının ( baskı balatasının ) azaldığını anlayabilirsiniz. Balatanın aşınması, aracın bu durumda ne kadar geç stop ettiğiyle doğru orantılıdır.

 

    • Yokuş bir yolda tırmanma konumunda durun aracı stop edin. Aracı geri vitese takıp frene basın ve el frenini indirin. Ayağınızı frenden yavaşça çekmeye başlayın. Araç hareket etmeye başlıyorsa debriyaj balatasının değişmesi gerekmektedir.

 

  • Ancak ikinci viteste tırmanılabilecek kadar dik bir yokuşta normal devirde giderken aniden tam gaz verin. Devir saati yükseliyor fakat araç yeteri kadar tepki vermiyorsa debriyaj balatası bitmiş demektir.

Baskı Balata Neden Biter ? 

Kullanım şekli balatanın ömrünü direkt olarak etkilemektedir. Yanlış kullanımda balata ömrü olması gerekenin beşte birine kadar inebilmektedir. Baskı balata neden biter diye merak ediyorsanız gelin sizlerle baskı balatanın çabuk tükenmesine sebep olan başlıca hataları inceleyelim ;

Dur / Kalk : Sık dur kalk yapmak kavrama işlemini sürekli tekrarlamak anlamına gelmektedir Her kavrama yapılışında debriyaj balatası, debriyaj diskine sürtünerek birleşmektedir. Bu güçlü birleşmenin sık tekrarlanması balatanın çabuk aşınmasına sebep olacaktır.

Sık Vites Değişimi : Dur/kalk kadar etkili olmasa da sık vites değişimi de sürekli kavrama yapılması sebebiyle balatanın ömrünü bariz şekilde azaltacaktır.

Yarım Debriyaj : En sık yapılan hatalardandır. Kırmızı ışıkta beklerken, sıkışık trafikte ilerlerken veya garaj kapısının açılmasını beklerken aracın çok yavaş hareket etmesini sağlamak için yarım debriyajla ilerleme durumudur. Debriyaj balatasının diske sürekli olarak sürtünmesine sebep olarak balatanın çabucak aşınmasına sebep olmaktadır.

Patinaj : Ön çekişli araçların yokuş yukarı kalkışlarında istemsizce meydana gelen bu durum debriyaj balatasının diske uzun süre baskı yapmasına sebep olmaktadır. Sürekli sürtünen balata çabucak aşınacak ve bitecektir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -