22.6 C
İstanbul
Perşembe, Ağustos 4, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıBenzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Yakıt Pompası Arızaları Nelerdir ?

Yakıt pompaları dizel ve benzinli araçlarda ortak olarak kullanılan, günümüzde elektronik olarak çalışan yakıt tedarikçisidir. Sıkça karşılaşılan sorun ve soruları inceleyelim..


Yakıt Pompası Nedir ?

Yakıt pompası, depodaki yakıtın motora gönderilmesi için çalışan elektronik motordur. Yakıt deposunun içinde bulunur. Araç çalıştırılmadan önce kontak yarım tur çevrildiğinde duyulan kısa sureli uğultunun sebebi yakıt pompasıdır. Motor çalışmadan önce yakıt pompalayarak ateşlemeye hazırlık yapmak amacıyla çalışır ve durur.

Marşa basıldıktan sonra tekrar devreye girer ve sürekli motor stop edilinceye kadar çalışmaya devam eder. Eski tip araçlarda çalışma gücünü kam milinden alan mekanik yakıt pompaları kullanılmıştır. Günümüzde ise tüm araçlarda elektrik gücüyle çalışan daha basit ve kompakt bir pompa sistemi kullanılmaktadır.


Benzin Pompası Neden Yanar ?

Yakıt pompasının arızalanmasına sebep olan iki durumdan biri pompanın yanmasıdır. Elektrik enerjisiyle çalışan yakıt pompası sürekli olarak ısınmaktadır. Soğutulması ve yağlanması için depoda bulunan yakıtı sirküle etmektedir.

Deponun dolu olması durumunda yakıt pompasının ısısını iletecek sıvının çok olması sebebiyle problem yaşanmaz fakat depodaki yakıt seviyesi az ise yakıt pompası yeteri kadar yağlanamayacak ve ısısını aktaramayacaktır. Bu sebeple aracı çeyrek deponun altındaki yakıt seviyesiyle kullanmak, yakıt pompasının aşırı ısınıp devrelerinin yanmasına sebep olabilmektedir.

Pompanın arızalanmasına sebep olan bir diğer sebep ise pompanın filtresine takılan kir ve katı maddelerdir. Yakıt deposuna giren yabancı maddeler yakıt pompasının arızalanmasına sebep olacaktır. Bu sebeple kaliteli ve güvenilir yakıt kullanımı oldukça önemlidir.

Yakıt pompası yanma problemi genelde LPG ‘li araçlarda görülmektedir. Bunun sebebi araç LPG ‘de çalışıyorken bile yakıt pompasının devrede olmasıdır. Benzin deposunda yeteri kadar benzin olmaması sebebiyle sürekli ısınan pompa yanma ihtimali taşımaktadır.


Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Benzin pompasının arızalandığını anlamanın yolları şu şekildedir :

Aracın Çalışmaması : Ateşleme ve marş sisteminde problem olmamasına rağmen aracınız çalışmıyorsa problem yakıt pompasının tamamen bozulmuş olmasıdır.

Tekleme : Yakıt pompasının kısmen arızalanması, yetersiz yakıt gönderilmesi sebebiyle motorun çalışmasını aksatacak ve teklemelere neden olacaktır.

Çekişte Düşüş : Kısmi olarak arızalı yakıt pompası, yüksek devirde ihtiyaç duyulan yoğun yakıt pompalanma ihtiyacını karşılayamayacağından araçta güç kaybına yol açacaktır.


Benzin Pompası Tamir Edilir mi ?

Yakıt pompasından kaynaklandığı tespit edilen bir problemde pompayı tamamen değiştirmeden önce yakıt pompasının parçaları kontrol edilmelidir. Basit aksaklıklar nedeniyle bozulmuş olma ihtimali bulunan yakıt pompasının bağlantı noktaları, role ve soketleri gözden geçirildikten sonra pompa değişimine karar verilmesi maliyeti düşürecektir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -