20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiBenzinli Araçların Motor Ömrü Ne Kadar?

Benzinli Araçların Motor Ömrü Ne Kadar?

Benzinli Araçların Motor Ömrü

Araç satın alırken sürücülerin birçok alternatifi bulunuyor. Motor seçenekleri, kaç kapılı bir model olacağı, otomatik ya da manuel seçenekleri derken, sürücüleri en çok ikilemde bırakan seçimlerin başında yakıt teknolojisi geliyor. Genelde dizel ve benzinli araçları görüyoruz ancak pazarda çok fazla yakıt seçeneği de ortaya çıkmaya başladı.

Bir yandan tam elektrikli bir yandan ise hibrit seçenekleri de yavaş yavaş karşımıza çıkıyor. Buna karşın en çok tercih edilen yakıt tipinin ise Benzinli araçlar olduğunu görüyoruz. Tabii ki yakıt teknolojisi değiştiği zaman aracın bazı özellikleri de değişiyor. Benzinli araç tercih eden sürücülerin en çok sordukları soru ise “Benzinli Araçların Motor Ömrü Ne Kadar?” sorusu.

Öyle ki benzinli bir araç tercihi yapılması durumunda motor ömrünüzün ne kadar olacağını bilmek size önemli bir avantaj sağlayacaktır. Hem sürüş sırasında hem de sürüş sonrası bakım konularında da daha fazla bilgi elde etmek için aracınızla ilgili “Benzinli Araçların Motor Ömrü Ne Kadar?” sorusunun cevabını biliyor olmanız gerekiyor.

Bu kısımda bilinmesi gereken ise ortalama motor ömrünün 400 bin kilometre olduğu olacaktır. Tabii ki bu durum dış etkenlere bağlı olarak değişebilir. Aracı ne kadar temiz kullandığınıza ve bakımlarını düzenli olarak yaptırmanıza bağlı olarak motor ömrünün biraz daha artıp azaldığını görmek mümkün olabiliyor.


LPG Taktırmak Motor Ömrünü Etkiler mi?

Benzinli motorlardan söz ettik ancak son yıllarda, hem benzin fiyatları hem de performans durumları bu dönemde LPG konusunu bir kez daha gündeme getirdi. Araçlara takılan LPG tankları üzerinden işleyen sistem, hem biraz daha ucuz olduğu hem de benzin fiyatları kadar yükselmediği için sürücüler için de çok sık tercih ediliyor. Ama burada da farklı bir kısım karşımıza çıkıyor. Burada da merak edilen “LPG Taktırmak Motor Ömrünü Etkiler mi?” kısmı.

Genel olarak motorların ömrünün olumsuz yönde etkilendiğini söyleyebiliriz. Hem benzinli araçlarda, motor yapısının buna göre dizayn edilmiş olması hem de tüm ateşleme sisteminde benzin odak noktasının belirlenmesi, benzinli araçlarda otogaz kullanmayı dezavantajlı hale getiriyor.

Motor sistemi benzine göre oluşturulduğu için LPG kullanımı performansı biraz aşağı çektiği gibi motorun yıpranmasına neden oluyor. Bunun yanında hem LPG’nin kuru bir yakıt olması hem de motor sıcaklığının daha da artmasına neden olması, motor ömrünün biraz daha kısalmasına neden olmakta. Tabii ki bu durumu değiştirecek yeni teknolojiler üzerinde çalışmalar da devam ediyor.

Dizel Araçların Motor Ömrü Ne Kadar ?


Benzinli Araçların Motor Ömrü Dizel Araçlardan Neden Daha Fazla?

Otogaz ile benzinli araçlar konusunda merak edilen sorulara cevap vermeye çalıştık. Her iki yakıt sisteminin dışında, çok sık kullanılan bir başka yakıt seçeneği ise Dizel seçeneği. Bu konuda da merak edilen sorular var ve aslında dizel yakıtla benzinli yakıt arasında sürekli bir karşılaştırma var.

Bu alanda en çok merak edilen ise “Benzinli Araçların Motor Ömrü Dizel Araçlardan Neden Daha Fazla?” sorusunun cevabı. Sürücülerin seçimine de doğrudan etki eden neden, dizelin sistemidir.

Dizel motorlar içerisinde yanma kuvvetinin arttırıldığını görürüz. Yanma kuvvetinin artması, dizel araçların çekiş gücünün artmasına neden olur ancak motor dayanıklı malzeme nedeniyle daha ağır olmaktadır. Bu nedenle de dizel araçlarda daha az devir yapılır.

Bir yandan metal ağırlığının fazla olması bir yandan da yanmanın daha yüksek olması, zaman içerisinde motor içindeki iç parçaların zarar görmesine neden olur. Metal performansında yaşanan bu düşüş, dizel araçların ömrünün daha kısa olmasının ana nedenidir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -