12.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaModifiyeBlow Off Nedir? Ne İşe Yarar? Cezası Var mı?

Blow Off Nedir? Ne İşe Yarar? Cezası Var mı?

İki kelime öbeğinden oluşan blow off ‘un Türkçe kelime karşılığı  “İptal etmek, bir şeyi tekrar getirmek” anlamına gelir. Blow off ‘un kısaca ne olduğunu özetleyecek olursak bir valfe verilen addır. Valfin adı olduğu içinde diğer bir isimle de dump valve olarak adlandırılır.

Turbo şarjlı motorlarda kullanılan bu sistem oluşan basıncı regüle etmek (ayar vermek, düzenlemek) için kullanılır. Özellikle de devirli kullanımlarda ani vites yükseltmeler ya da hızı düşürdükten sonra birden vites düşürme işlemlerinde dönen turbo tribünlerinin ani tepkimede zarar görmemesi için devreye girer.

Çıkarmış olduğu hava sesi ile çevresindekilere varlığını fazlası ile hissettiren bir sistemden söz etmek mümkündür. Gelelim blow off ne işe yarar sorusunun cevabına.


Blow Off Ne İşe Yarar?

Blow off yanma için gerekli olan ve motora emilmiş havayı yanma odasına gönderir. Tabi ki bu işlemi sürekli, kesintisiz bir şekilde yapmıyor. Sürekli yapabilmesi için gaz kelebeğinin devamlı açık olması gerekli.

Oysaki, gaz kelebeği tam açıklık, kapalılık ya da yarım açıklık konumu kullanıcının kullanım tercihlerine göre otomatik konumlandırmaktadır.

Örneğin ayağınızı gazdan çekip rölantide seyrederken ve araç için yüksek basınca gerek yok gaz kelebeğinin kendisini tam açık konuma getirip içeride yüksek bir yanma oluşturmasına gerek yoktur.


Blow Off Nereye Bağlanır?

Blow off harici bir valf sistemi olduğu için stabil montaj yeri yok. İşi havayla ilişkili olduğundan havanın en kolay sönümlenebileceği yerleri baz alabilirsiniz.

Ağırlıklı olarak benzinli motorlarda kullanılan bu sistem için tavsiye edilebilecek montajı en kolay yer ise turbonun üzerinde bulunan plastik hortum ve demir hortumunun birleştiği yeri söylemek doğru olur.


Blow Off Zararları Nelerdir?

Özellikle benzinli motorların özelinde çok büyük zararlardan söz edemeyiz. Yapı anlamı ile zaten dizel motorlara göre biraz daha hantal bir yapıda olan benzinli motorlarda çıkardığı hava sesinden sonra turbonun dolmasında bir gecikme yaşanır.

Oluşan bu gecikme de anlık olarak bir performans düşüklüğü neden olur. Çıkardığı ses için birçok araç sever bunu görmezden gelebilir.


Yalancı Blow Off Nedir?

Turbo şarjlı motorlarda kullanılan Blow off’un işlevsellik dışında yalnızca sesten ibaret yalancı versiyonu da mevcut. Küçük bir hoparlörün ve amfinin yardımı ile Elektrik aksama bağlanan Yalancı Blow off sisteminde, ayağınızı gazdan çektiğiniz anda sanki valf takılı gibi bir ses çıkarır.

Özetle yaptığı hiçbir şey, yalnızca sesten ibaret. Sadece çıkardığı ses için bu sistemi kullanmak mantıklı mı ? Bunun kararını vermekte sizlere düşüyor. Sesi hoşunuza gidiyor ve bağlantılarının motora zarar vermesinden korkuyorsanız Yalancı sisteme yönelebilirsiniz.


Blow Off Cezası Var mı?

Şu ana kadar ülkemiz sınırları içinde sadece bu sistemin varlığı nedeni ile yazılmış bir cezaya rastlamadık. Durum tabi ki polisin kontrolünde, kendinde bir şeylere kılıf bağlayıp bir ceza uygulaması mümkün olabilir.

Fakat şunu sizlere net olarak aktarabiliriz ki, sistemin montajlı olduğu araçların muayene kontrollerinde herhangi bir sorunla karşılaşılmadı. Hepsi sorunsuz geçti.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -