29.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıBuji Ve Buji Kablosu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Buji Ve Buji Kablosu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Buji Ve Buji Kablosu Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Ateşleme sisteminin en son elemanları olan buji ve buji kabloları periyodik olarak yenilenmesi gereken oldukça düşük maliyetli parçalardır. Buji kablosu, ateşleme bobininde üretilen akımı bujiye aktarmakla, buji ise aktarılan akımı kıvılcıma dönüştürerek yakıtı ateşlemekle görevlidir. Bujinin ne zaman ateşleneceğini ise distribütör isimli ateşleme elemanı belirlemektedir. Buji ve buji kablosu arızası nasıl anlaşılır sorusunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz..


Bujinin Islanması : Yanma odasına aşırı yakıt gönderilmesi , havanın yetersiz kalması sebebiyle yanmanın gerçekleşmesine engel olmaktadır. Bunun yanında yanamayan yakıt / hava karışımı bujinin ıslanmasına sebep olabilir. Bu durumda bujiye aktarılan akım bujinin ateşleme yapması için yeterli olmayacak ve karışım doğru oranda yapılsa da ateşleme sağlanamayacaktır. Bu durumda aracın çalıştırılmak için zorlanmak yerine bekletilmesi ve bujinin kurumasının sağlanması gerekmektedir.


Bujimin Yıpranması : Bujiler düzenli aralıklarla yenilenmesi gereken ateşleme elemanlarıdır. Zamanında değiştirilmeyen bujiler yıpranacak ve çekilen akıma rağmen yeterli ateşlemeyi yapamayarak motorun çalışma düzenini bozacaktır.


Buji Kablosunun Yıpranması : Buji kabloları da bujilerle birlikte periyodik olarak değiştirilmelidir. Eskiyen buji kabloları ateşleme bobininden gönderilen akımın tamamını bujiye aktaramayacak ve ateşlemenin gerçekleşememesine sebep olacaktır. Ateşleme sistemimde hem buji hem buji kablosu tam verimle çalışmıyorsa ateşleme asla verimli gerçekleşememektedir.


Yanlış Buji Takılması : Yetkisiz kişiler tarafından motorunuza uygun olmayan bujilerin monte edilmesi motorun düzensiz ve verimsiz çalışmasına sebep olabilmektedir.


Arızalı Buji Ve Kablolarının Zararı Nedir ?

Buji ve buji kablolarının periyodik olarak yenilenmemesi durumunda karşılaşılabilecek problemler şu şekildedir :


Güç Kaybı : Ateşleme sisteminin aksaklığından kaynaklanarak doğru zamanda tutuşturulamayan yakıt, yanma işlemini saptıracak ve silindir içerisine alınan yakıtın tamamının kullanılamadan tahliye edilmesine sebep olacaktır. Verimsiz yanma sonucu istenilen gücü veremeyen motor, durumu tolere etmek için daha fazla yakıt kullanacak ve tüketimi arttıracaktır.


Rölanti Bozukluğu : Yeterli ateşlemeyi sağlayamayan, motor için doğru seçilmeyen bujiler motorun çalışma düzenini bozacağı için rölanti dalgalanmasına ve motorun teklemesine sebep olabilmektedir.


Stop Etme : Ateşlemenin hiç sağlanamaması durumunda krank milini hareket ettirecek gücü üretemeyen motor yokuş yukarı sürüş ya da yük altında çalışma gibi  durumlarda stop edecektir.


Geç Çalışma : Yakıt ilk marşta yakılamayacağı için motorun ilk hareketini alabilmesi uzun sürecektir.


Egzoz Katalizörü : Tahliye edilecek egzoz gazlarını süzmekle görevli katalizöre yanmadan gönderilen yakıtın gitmesi, yakıtın uygun nokta da tutuşmaması durumunda katalizör zarar görebilir. Onarımı pahalı sistemler arasında yer alan katalizöre  gönderilecek patlamaya hazır yakıt. Bütçenizi kötü yönde etkileyecek arızalara sebep olabilmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -