29.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaSürücü RehberiBurnout (Lastik Yakmak) Nedir? Nasıl Yapılır?

Burnout (Lastik Yakmak) Nedir? Nasıl Yapılır?

Burnout Nedir, Nasıl Yapılır?

Ülkemizde son zamanlarda burnout kelimesi çok sık karşımıza çıkan kelimeler arasında gelmektedir. Özellikle de otomobil tutkunları arasında oldukça yaygın olan burnout kelimesi ile alakalı olarak merak ettiğiniz bu sorunun cevabını sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Burnout Nedir?

İngilizce kelimesinin Türkçe karşılığı olarak “yanma” olarak geçen burnout kelimesinin özelikle lastik yakma da kullanıldığını belirtelim. Yani drift tutkunlarının çok sık kullandığı bu kelimenin tam Türkçe karşılığı olarak anlamını istiyorsanız, “lastik Yakma” olarak adlandırılacağını belirtelim. Bu yüzden de burnout ile ilgili olarak aklınıza takılan diğer soruların cevaplarını siz değerli okurlarımız için detaylı bir şekilde anlatacağız.

Burnout yapmak için öncelikli altınızda bulunan aracın motorunun ve beygir gücünün son derece güçlü olması istediğiniz ayarda lastik yapma işlemi yapma şansını sizlere sunacaktır. Günümüzde özelikle arkadan çekişli olan BMW, Mercedes gibi üst sınıf arabalarda çok sık yapılan bu hareketin diğer detaylarına göz atalım.

Amerikan Park Muayeneden Geçer mi?

Burnout (3 Pedal Yöntemi) Nasıl Yapılır?

Lastik yakma eylemi olarak da geçen 3 pedal sisteminin yani burnout sistemini yapmak için izlemeniz gereken adımları teker teker ele almak istiyoruz.

  1. İlk olarak arabanızda yer alan pedallardan frene basmanız gerekmektedir. Burada sağ ayağınızın burnu ile frene basmanız gerekmektedir.
  2. Ardından sağ ayağınızın topuk veya yan kısmı ile birlikte gaz pedalına yüklenmeniz gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken detayın aracın belli bir devre gelmesi olduğunu unutmayınız. Yani burada aracınızın belli bir devirden kastının patinaj seviyesine gelecek olmasıdır.

Bunun araçlara göre farklılık göstermesinden dolayı bunun sizin ayarlamanız gerekmektedir. Ancak ortalama olarak söylemek gerekirse aracınızın 4 bin devir ile 5 Bin devir arasında bir yerde seyretmesi gerekmektedir.

  1. Ardından yapılacak olan işlem ise sol ayağımız ile debriyaja basmanız ve vites kolunu 1’e getirmeniz gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra aracınızın devrini biraz daha yükseltmeye başlamanız gerekmektedir. Tabi bu sırada sol ayağınızda bulunan debriyajdan ayağınızı yavaş yavaş kaldırarak sağ ayağınız ile devri daha da arttırmanız sistemin devreye girmesine yani lastik yakma yöntemine geçmesini sağlayacaktır.

Son derece basit gibi görünen burnout sisteminde dikkat etmeniz gereken detayın aracın devir sistemi ile alakalı olduğunu unutmayınız.

  1. Otomatik vitesli araçlarda burnout yapmak istediğiniz zaman ise bir ayağınızın gaz pedalında bulunması bir ayağınızda fren pedalında bulunması burnout yapmanıza yetecektir. Burada dikkat etmeniz gereken detayın mutlaka aracın devri ile alakalı olduğunu unutmayınız.

Aracını devrini yüksek tutacak şekilde gaz pedalına basmanız durumunda aracınızın burnout ile araç lastiği yakma işlemini yapma şansınız olacaktır.

Önden Çekişli Araçlarda Burnout Nasıl Yapılır?

Belirttiğimiz özelliklerin arkadan çekişli araçlar için geçerli olduğunu belirtelim. Aynı zamanda önden çekişli olan araçlarda da burnout yapmak istediğiniz zaman yapacağınız adımları sizlere buradan açıklayalım.

  1. Burada zaten yapmanız gereken aracın ön lastiklerini ısıtmak olacaktır. Bunun içinde el freninizin çekili konumda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
  2. El freni çekik konumda olan aracınızın için sağ ayağınızın fren pedalında bulunması gerekmektedir. Yine sağ ayağınızın ön kısmı fren pedalında dururken, yan kısmı veya topuk kısmı ile birlikte gaza basmanız gerekmektedir.
  3. Burada yine aracınızın devir saatinin 4 bin devir ile 5 bin devir arasında olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yani devrin bu işlemde son derece önemli olduğunu belirtmek istiyoruz.
  4. Zaten bu şekilde aracınızın 5 bin devir kıvamına getirdikten sonra aracınızın artık gitmek istediğini göreceksiniz. Ardından vitesi 1’e taktıktan sonra yavaş yavaş ayağınızı debriyaj pedalından kaldırmaya başladıktan sonra aracınız artık gitmek isteyecek ve olduğu yerde lastik yakma işlemine başlayacaktır.

Tabi burada fren pedalını bırakmamanız gerekmektedir. Eğer fren pedalını bırakırsanız istediğiniz burnout işlemini yapma şansınız bulunmayacaktır.

  1. Hatta bu işlemden sonra ısınan lastiklerin daha da aşınmasını istiyorsanız, aracınızın direksiyonu ile sağa ve sola küçük hamleler yaparak lastik yakma işlemini daha da gösterişli hale getirme şansını yakalamış olacaksınız.

Hangi Araba Hangi Segment?

İşte burnout ile alakalı olarak merak ettiğiniz bütün detayları siz değerli okurlarımız için burada ele aldık. Burnout yapmak istediğiniz zaman internet üzerinden burnout yapılan videoları da izleyerek bu konuda görsel bilgi alma şansınızın da bulunduğunu belirtelim. Ancak burada sizlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu hakkında bilgiler sunmak istiyoruz.

Burnout yani lastik yakma işlemi yapacağınız zaman aracınızda bulunan lastiklerin eski olmasına yani kullanmayacak olmanıza dikkat ediniz. Aksi durumda yeni lastikler ile yapılan bu işlemden sonra lastiklerin kullanılmayacak bir hale gelecek olması yeni lastik almanıza neden olabilir.

Bu yüzden de burnout yapacağınız zaman ya bir lastikçiye giderek çıkma lastik alınız ya da elinizde bulunan eski ve kullanılmayan lastikleri aracınız taktırdıktan hemen sonra burnout yapmaya başlayabilirsiniz. Bu detayı atlarsanız cebinizden ekstra olarak bir de lastik masrafı çıkacağını unutmayınız.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -