26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneBüyük/Küçük Jantlı Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Büyük/Küçük Jantlı Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Büyük/Küçük Jantlı Araç Muayeneden Geçer mi?

Fabrika çıkışı kullanılmış olan jantın değiştirilmesi işlemi çoğu durumda muayene geçişine engel olsa da bu konuda belirlenen kısıtlamalar dikkate alındığı taktirde aracın muayene geçişi mümkün olabilmektedir.  Değiştirilecek olan jant boyutu seçiminde yalnızca fabrika tarafından araç modelinin diğer versiyonlarında kullanılan jantlara izin verilmektedir.

Bu durumda da araç modelinin diğer versiyonlarında ilgili jantın fabrika tarafından kullanıldığının belgelendirilmesi ve muayene sırasında bu belgenin bulundurulması gerekmektedir.

Fabrika tarafından kullanılmayan ölçülerde jant ile muayeneden geçebilmek için istenilen jant ölçüsünün araca etkisinin hesaplanması, projelendirilmesi, ruhsata işlenmesi gerekmektedir. Yeni ruhsat ve tadilat projesi ile araç muayeneden sorunsuzca geçebilecektir. Muayene sırasında jant sebebiyle oluşan bir diğer problem ise bijon sayısıdır.

Jantın araca bağlandığı noktalara bijon denmektedir. Bijon sayısı spor araçlar ve binek araçlar için farklılık göstermektedir. Üretilen jantın her iki modelde de kullanılabilmesi için jant üreticileri iki araç modeli içinde uyumlu olabilecek kadar bijon deliği bulunduran jantlar üretmektedir. Bu tip jant kullanılan araçlarda jant üzerinde boşta kalan bijonların bulunması durumunda, jant boyutları araç için uygun olsa dahi aracın muayene geçişi iptal edilmektedir.

Jant rengi ve modelinin  muayene geçişi için her hangi bir probleme yol açması söz konusu değildir. Bununla birlikte jant üzerinde  fark edilebilir seviyede kamber açısı bulunması muayene geçişinin iptal edilmesine sebep olabilmektedir. Kamber açısı jantın üst kısmının araç içerisine doğru eğilmesi modifikasyonudur.


Büyük/Küçük Jantlı Araç Kullanımının Cezası Var mı?

TUVTÜRK tarafından onaylanan tüm araçlar trafiğe çıkış için tamamen uygun olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla muayeneden sorunsuz geçmiş jant modeli ve kamber açısının cezai işleme tabi olması söz konusu değildir. Fakat muayene sonrasında jantları değiştirilen araçlar için aynı durum geçerli değildir.

2918 saylı K.T.K.’nın 32. maddesi gereğince araç üzerinde yapılan tadilatın 30 gün içerisinde emniyet müdürlüğüne bildirilmemesinin cezası 108 TL olarak belirlenmiştir.


Büyük / Küçük Jant Nedir?

Jant boyutu aracın kullanım alnına göre değiştirilebilmektedir. Uygun jant boyutunun kullanılması aracın performans , konfor ve arazi performansı oranlarını etkilemektedir. İnce yanaklı büyük jantlar performans , kalın yanaklı küçük jantlar konfor, kalın yanaklı büyük jantlar arazi performansı için tercih edilmektedir.

Fakat belirttiğimiz üzere tercih edilecek jant boyutu ilgili aracın diğer versiyonlarında fabrika çıkışı olarak kullanılmıyorsa yapılacak değişiklik için proje çizilmesi, yapılacak değişikliğin araç üzerindeki etkilerinin hesaplanması ve ruhsata işletilmesi gerekmektedir.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -