29.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaSürücü RehberiC Sınıfı Ehliyet Hakkında Her Şey | Detaylı Rehber |

C Sınıfı Ehliyet Hakkında Her Şey | Detaylı Rehber |

C Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır? C Sınıfı Ehliyet Şartları Nelerdir? C Sınıfı Ehliyet Yaşı Kaçtır? Tüm detaylar bu yazımızda!

C Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

Ülkemizde en çok tercih edilen ehliyet türleri arasında yer alan C sınıfı ehliyet hakkında merak edilen bilgileri siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz. C sınıfı ehliyet nasıl alınır sorusu hakkında aklınıza takılan bütün soruların cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

C sınıfı ehliyet sahibi olmak için öncelikli olarak bir B sınıfı ehliyete sahip olmanız gerektiğini belirtelim. Ancak sadece B sınıfı ehliyetinizin bulunması da bu ehliyet türüne başvuru yapacağınız anlamına gelmemektedir.

B sınıfı ehliyet için yaş sınırlamasının 18 olduğunu ancak C sınıfı almak istediğiniz zaman yaş sınırın 21 olmasından dolayı en az yaşınızın bu ehliyeti almak için 21 olması gerekmektedir. Aksi durumda ehliyeti almak için başvurunuz kabul edilmeyecektir.

B sınıfı ehliyeti sınavından başarılı bir şekilde geçen kişilerin C sınıfı ehliyeti almak için herhangi bir yazılı sınava girmesine gerek olmadığını da belirtelim. Bunun için sadece sürücü kursuna yazılarak buradan alacağınız teorik eğitim ile birlikte gireceğiniz teorik sınavdan başarılı bir şekilde geçmeniz gerekmektedir.


C Sınıfı Ehliyet Şartları Nelerdir?

C sınıfı ehliyet almanın da diğer ehliyet türlerinde olduğu gibi bazı şartları bulunmaktadır. Burada merak edilen bilgileri siz değerli okurlarımıza açıklamak istiyoruz.

Belirlenen şartları yerine getiren her adayın C sınıfında yer alan bu ehliyet türünü sorunsuz bir şekilde alarak araç kullanma imkânı bulunmaktadır. C Sınıfı Ehliyet Şartları Nelerdir?

 • Yaş şartı bulunur,
 • Deneyim şartı aranır,
 • Öğrenim şartı aranır,
 • Sağlık şartları aranır,
 • Sınav şartı aranır, Bu B ehliyeti olanlar için geçerli değildir.
 • Son olarak ise adli sicil şartının arandığını belirtmek istiyoruz.

A Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?


C Sınıfı Ehliyet İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Daha önce alınmış başka bir sürücü belgeniz varsa fotokopisi
 • Öğrenim belgesinin aslı (Belge aslı görüldükten sonra size tekrar iade edlir.)
 • 5 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Yetkili Özel veya devlet hastanelerinden alınacak ”sürücü olur” raporu
 • Şehir içi, Şehirlerarası veya Uluslararası çalışıyorsalar SRC ve Psikoteknik Belgesi

C Sınıfı Ehliyet Yaşı Kaçtır?

C sınıfında yer ehliyet türünü almak için en az yaşınızın 21 olması gerekmektedir. Özellikle birçok kişinin ehliyet alma yaşını 18 olarak bilmesi bu konuda ortaya yanlış bilgilerin çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de C Sınıfı Ehliyet Yaşı Kaçtır? Sorusu hakkında net olarak 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir ve B ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir.


C Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

Ülkemizde ehliyet türleri arasında yer alan C sınıfı ehliyet türleri hakkında merak edilen bilgilerin başında C Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır? Sorusu gelmektedir. Bu yüzden de kendi içerisinde sınıflara bölünen bu ehliyet türlerinden hangileri hangi araçları kullanır detaylı bir şekilde açıklama yapalım.

C ehliyet aldığınız zaman kapsam içerisinde bulunacak olan ehliyet türlerinden farklı ehliyetlerin bulunduğunu belirtelim. Ancak C olarak geçen ehliyet türünün kullanacağı araç türünün Kamyon ve Çekici olduğunu açıklamak istiyorum. C ehliyetin kullanacağı araç türü olarak en az B sınıfı Sürücü belgenizin bulunması ve C için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Yaş sınırı olarak 21 yaşından gün almış olmanız bu ehliyet türünü almanız için yeterli olacaktır.


C Sınıfı Ehliyet Ücreti Ne Kadar?

C sınıfına ait olan bir aracı sürmek istediğiniz zaman almanız gereken ehliyet türünün C olduğunu biliyorsunuz. Ancak bunun içinde C sınıfı Ehliyet Ücreti Ne Kadar? Sorusu hakkında merak ettiğiniz bilgileri buradan açıklamak istiyoruz.

 • Öncelikli olarak B sınıfından C sınıfına geçmek isteyen sürücü adaylarının sürücü kursu için ödemesi gereken ücretin günümüzde 2190 TL olduğunu belirtelim. Diğer sınıflar için bunun farklılık gösterdiğini de belirtmek istiyoruz.
 • D1 ehliyeti olan bir sürücünün C belgesi almak istediği zaman ise sürücü kursuna kurs ücreti olarak ödemesi gereken tutarın 2100 TL olduğunu belirtelim.
 • D sınıfına sahip olan sürücünün ise C sınıfında yer alan ehliyet sınıfına geçmesi için ödemesi gereken tutarın 1500 TL civarında olduğunu belirtelim.

Bu yukarıda yer alan rakamları kişilerin sürücü kurslarına ödemesi gerekmektedir. Bu rakamlar dışında ayrıca direksiyon sınav ücreti, harç ücreti ve kart ücreti gibi ücretler içinde para ödemeniz gerekmektedir. Bunlar hakkında da siz değerli okurlarımıza bilgiler sunmak istiyoruz.

Kurs ücreti olarak yukarıda yer alan rakamları ödedikten sonra gireceğiniz direksiyon sınav ücreti için 110 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Her kaldığınız sınavdan sonra bunu ödemeniz gerekmektedir. yıl içerisinde 5 defa art arda kalan sürücülerin kurs haklarına yanacağından dolayı yeniden kursa yazılma durumunda olacağını da siz değerli okurlarımıza belirtelim.

Harç ücreti olarak geçen ücret içinde ödemek durumunda odluğunuz rakamın 1023 TL olduğunu açıklayalım. Bunun da sadece bir kereye mahsus olduğunu belirtelim. Emniyete ödenmesi gereken bu rakamı yatırdıktan sonra geriye tek bir ücret kalmaktadır.

Kart ücreti içinde ödemeniz gereken bir ücret bulunmaktadır. Kart ücreti denen ücretin ehliyetinizin yenilenmesi için sizlerden istenen ücret olduğunu belirtelim. Bunun içinde 197 TL tutarında bir ödeme yapmanız gerekmektedir.

Toplam Ödenmesi Gereken Rakamlar

B sınıfından C sınıfına geçmek istediğiniz zaman 2190+1023+197+110 yani toplamda ödemeniz gereken rakamın 3520 TL olduğunu belirtelim.

D1 sınıfından C sınıfına geçmek istediğiniz zaman ise 2100+1023+197+110 yani toplamda bunun içinde ödemeniz gereken rakam 3430 TL’dir.

Son olarak ise D sınıfından C sınıfına geçmek istediğiniz zaman ödemeniz gereken ücretler toplamı, 1500+1023+197+110 yani toplamda 2830 TL ücret ödeyerek C sınıfı ehliyet sahibi olabilirsiniz.


C1 Ehliyet Nedir?

C sınıfı içerisinde yer alan C1 Ehliyet Nedir? Sorusu hakkında merak ettiğiniz bilgileri paylaşmak istiyoruz. Ülkemizde son zamanlarda ehliyet harçlarının artması ve sınıflarının değişmesi beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de C1 Ehliyeti hakkında merak ettiğiniz detaylara bakalım.

C1 sınıfına sahip bir ehliyet sahibinin kullanacağı araç türünün 7500 KG kadar olan kamyon ve çekicileri kullanma imkânı bulunmaktadır. Bu ehliyet türünü almak için en az B sınıfında ehliyetinizin bulunması ve yaşınızın en az 18 olması gerekmektedir.

Aynı zamanda bu ehliyeti olanların M – B – B1 – F sınıfında yer alan araçları da kullanma şansı bulunmaktadır.

D Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?


C1E Ehliyet Nedir?

C sınıfı içerisinde yer alan ancak farklı bir ehliyet türü olan C1E Ehliyet Nedir? Sorusunun detaylarına bakalım.

Ağırlık olarak 12000 KG kadar olan kamyon ve çekicileri bu ehliyet türünün kullanma şansı vardır. Bu araçların aynı zamanda römorklu olanları niçin bu ehliyet türünün bulunduğunu belirtelim.

Bu belirttiğimiz C1E ehliyet türüne sahip olmak için en az ehliyet türünüzün C olması gerektiğini de belirtelim. Yaş sınırı olarak ise bu ehliyet türünü almak istediğiniz zaman en 21 olması gerekmektedir. C1E ehliyet türüne sahip olan sürücülerin kullanacakları araç türleri ve kapsadığı ehliyet türlerine bakalım.

 • M
 • B
 • BE
 • B1
 • C
 • C1
 • C1E
 • F

Bu yukarıda yer alan ehliyet sınıfına ait bütün araçları C1E ehliyet türüne sahip olan bir kişinin kullanması mümkündür. Sizlerde C1E ehliyet türüne sahipseniz bu belirttiğimiz ehliyet sınıfında yer alan bütün araçları rahatlıkla kullanabilir ve herhangi bir cezai yaptırım ile karşı karşıya kalmazsınız.


İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -