29.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 3, 2022
Ana SayfaMuayeneÇakarlı Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Çakarlı Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Çakarlı Araç Muayeneden Geçer mi?

Polis çakarı kullanımı geçmiş yıllarda sivil araçlar için yasaklanmıştır. Kullanılmasının tespit edilmesi halinde araç ağır kusur raporu alacak ve muayene geçişi iptal edilecektir. Fakat çakar donanımının polis çakarından ibaret olmadığını hatırlatmak isteriz. Farklı renklerde ve konumlarda kullanılabilen çakar çeşitleri mevcuttur.

 

Xenon Farlar Muayeneden Geçer mi? isimli yazıyı okumak için tıklayın.

Resmi araç görünümü vermeyen çakar donanımlarının kullanımı konusunda henüz bir kısıtlama getirilmemiştir. Dolayısıyla aksesuar olarak kullanılan çakar sistemlerinin kullanımı muayene geçişi için sorun teşkil etmemektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı bulunmaktadır. Çakar sisteminin aracın standart aydınlatma sisteminin çalışmasında her hangi bir değişikliğe yol açmaması gerekmektedir.

Örneğin ön farların belirli aralıklarla şimşek efektiyle yanıp sönmesi, fren lambalarının çakar şeklinde çalışması muayene geçişi için sorun teşkil etmektedir. Resmi araçlarda kullanılan  renk ve konumlarda, araç ikaz sistemlerinin çalışmasını aksatacak fonksiyonlarda kullanılmayan çakar sistemleri için herhangi bir muayene kısıtlaması bulunmamaktadır.


Çakarlı Aracın Cezası Var mı?

TÜVTÜRK kısıtlamalarında olduğu gibi trafik denetlemelerinde de sivil araçların resmi araç çakarları kullanması yasaklanmıştır. Bunun dışında araç ikaz sisteminin çalışmasında değişikliğe yol açan çakar çeşitlerinin kullanımı da aynı şekilde kısıtlanmış olup cezai işleme tabi tutulmuş durumdadır. Resmi araç ikaz sirenleri kullanımı da sivil araçlar için yasaklanmış durumdadır.


Çakarlı Araç Nedir?

Çakar olarak tabir edilen donanım aydınlatma ve ikaz ekipmanıdır. Yalnızca flaş olarak yanıp sönebilen çeşitleri de bulunurken genelde tercih edilen seçenek polis sireni çakarlarıdır. Mavi ve kırmızı olarak yanıp polis izlenimi yaratan çakarlar araç farlarına,  tavana ve ön panjurun içine monte edilebilmektedir.

Montajı maliyetsiz ve hızlı olup oto elektrikçilerden temin edilmesi mümkün, satışı ise kanunen kısıtlanmamış durumdadır.

Çakarların açılıp kapatılması ve yanma aralığı araç içerisinden kontrol edilebilmektedir. Çakar sistemi genelde siren ile birlikte satılmaktadır. Aldatmaca için kullanılan ve sivil araçlar için kullanımı yasak olan bu sistemin montajı tavsiye edilmemektedir.

Resmi araç taklidi için kullanılan çakar sistemleri dışında ikaz sistemlerinde kullanılan çakar sistemleri de bulunmaktadır. Montajı çok daha basit ve maliyetsiz olan bu donanımın kullanımı da trafik güvenliğinin tehdit edilmesi sebebiyle önerilmemektedir.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -