29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneCam Açılmıyor Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Cam Açılmıyor Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Cam Açılmıyor Muayeneden Geçer mi?

Yolcu ve şoför kapısında bulunan camların açılıp kapanma kabiliyeti yalnızca konfor unsur olarak kabul edilmektedir. İlgili camlar bazı araç modellerinde fabrika çıkışı olarak açılamayacak şekilde üretilmiştir. Dolayısıyla trafik güvenliğiyle bir ilgisi bulunmayan bu sistemin çalışma kabiliyeti muayene geçişi için sorun teşkil etmemektedir.

 

Cam Filmi Muayeneden Geçer mi? isimli yazıyı okumak için tıklayın.

Fabrika çıkışı el ile açılıp kapatılan kapı camları elektronik kumanda ile açılıp kapatılabilecek şekilde değiştirilebilir, arıza sebebiyle elektronik kontrollü kapı camları el ile açılabilecek şekilde ayarlanabilmektedir.

Bu tip değişikliklerin izin verilen tadilatlar içerisinde bulunması sebebiyle hangi bir kuruma bildirilmesine, ruhsata işletilmesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Bunun yanında kapı camlarının açılmama sebebinin cam üzerindeki çatlak / kırık olması durumunda muayene geçişinde hafif kusur belgesi alınacağını hatırlatmak isteriz.

Ayrıca kapı camları dışındaki camlarda oluşabilecek kırık, çatlak ve deformasyonlar sürüş güvenliğini tehdit etmekte, dolayısıyla muayene geçişi için engel teşkil etmektedir. Fabrika çıkışı açılıp kapatılabilen camlarının hiç bir şekilde açılamıyor olması da muayene geçişi için sorun teşkil etmemektedir. Dolayısıyla cam açılmaması durumu muayeneye geçişinde engel değildir.


Cam Açılmamasının Cezası Var mı?

TÜVTÜRK prosedürlerince kusur olarak sayılmayan bu durumun cezai işleme tabi tutulması mümkün değildir. TÜVTÜRK tarafından onaylanan araçların tümün trafiğe çıkış hakkının olduğunu, araç üzerindeki değişiklikler / eksiklikler sebebi ile cezai işleme tabi tutulma durumunun söz konusu olmadığını hatırlatırız.

Camın açılmaması dışında kapı camlarında çatlak / kırık olması durumunda cezaya sebep olmadığını hatırlatmak isteriz. Yalnızca ön camdaki çatlak, kırık ve deformasyonlar sürüş güvenliğinin tehdit edilmesi sebebiyle cezai işlem uygulanmasına ve muayene geçişinin iptal edilmesine sebep olmaktadır.


Cam Açılmaması Sorunu Nedir?

Genelde elektrik devresinden kaynaklanan bu sorun mekanik kol ile açılıp kapatılan kapı camlarında da görülebilmektedir. Trafik ve yolcu güvenliği için her hangi bir mahsuru bulunmamaktadır. Onarım işlemi diğer araç içi konfor ekipmanlarına göre oldukça maliyetsizdir. Profesyonel olmayan kişilerce onarılması da mümkün ve tehlikesizdir.

Kış koşullarında nemlenen camın temizlenebilmesi için camların kapanıp açılabiliyor olması gerektiği sebebiyle ilgili arızanın onarılmasını tavsiye ederiz.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -