18 C
İstanbul
Salı, Eylül 6, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiCam Filmi Işık Geçirgenlikleri

Cam Filmi Işık Geçirgenlikleri

Cam Filmi Kaç Numara Olmalı?

Otomobillerde kullanılan cam filmleri için karar verildi. Bir süre yasaklanan artından tekrar yasaklarının kaldırıldığını gördüğümüz cam filmleri için son olarak en az %70 ışık geçirgenlik kararının verildiği açıklandı. Yani cam filmi kullanan araçlarda %70’lik ışık geçirgenliği olması gerekiyor. Aksi halde cezai işlem uygulanıyor.

Tabii ki bu noktada da cam filmlerinin belli dereceleri olduğunu biliyoruz. Peki, camların geçirgenlikleri hakkında neler biliyoruz ? Bu konuda derecelendirmeler nasıl yapılıyor?

Cam Filmi Muayeneden Geçer mi?


1 Numara Cam Filmi Yüzde Kaç Işık Geçirir?

İlk numaradan başlayarak geçirgenliklerden söz edeceğiz. İlk olarak 1 numaradan söz etmek gerekiyor. 1 numara filmlerde genelde ışık geçirgenliğinde %80-85’lik bir oran sunuluyor. Bu tip filmler daha çok camın biraz daha koyu gözükmesini sağlıyor. Bir nevi karartma sunuluyor demek yanlış olmayacaktır.


2 Numara Cam Filmi Yüzde Kaç Işık Geçirir?

2 numara filmler ise genelde önerilen filmler olarak sunulmaktadır. Standart olarak değerlendirebileceğimiz bu filmlerde oran ise %70 -75 civarlarındadır. Genelde de zaten bu oranın tercih edilmesi önerilir.


3 Numara Cam Filmi Yüzde Kaç Işık Geçirir?

3 numara, yavaş yavaş öneriden çıkan kısım olarak gösterilmektedir. Bu modellerde ışık geçirgenliği %35 miktarlarında olarak belirlenmiştir. Bu modellerde içerisi net bir şekilde gözükmemektedir.

3 numara kullanımı bu nedenle önerilmez hatta 3 numara kullanan araçların cezai işleme tabii tutulduğunu söylemek gerekiyor. Tabi bu ön cam için geçerli. Önerilen 2 numaradır.


4 Numara Cam Filmi Yüzde Kaç Işık Geçirir?

4 numara için ise kesin yasaklama yapıldığını belirtelim. 4 numaralı filmlerde ışık geçirgenlik oranı %5’lere kadar düşmektedir. Bu modeller kesinlikle takılması sakıncalı olan modeller.

Bu cam filmlerini kullanan araçların kesin olarak cezai işlemle karşı karşıya kalacaklarını da ekleyelim. Sınırın çok üzerinde değerlerden söz ediliyor. Bu da ön ve arka cam için geçerli olan bir şey tabiki.


Yüzde 70 Cam Filmi Kaç Numara?

Işık geçirgenliği açısından en uygun olan ve %70 oranında ışık geçiren cam filmi numarası 2 numara olarak belirlenmiştir. 3 numara kullanmak sakıncalı. Genelde 2 numara öneriliyor ve aşağı yukarı değerlerde tam olarak tutmuş olacaktır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -