29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneCam Filmi Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Cam Filmi Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Cam Filmi Muayeneden Geçer mi?

Cam filmi geçmiş yıllarda serbest bırakılıp tekrar yasaklanması sebebiyle yaygın polemik konusu olmuş durumdadır. Cam filmlerinin şeffaftan koyuya doğru seviyeleri geçmiş yıllarda yalnızca belirli seviyelere izin verilirken mevcut 2021 yasalarına göre sonradan eklenen cam filmlerinde yalnızca ön cam hariç tüm camlara izin verilmektedir.

Fabrika çıkışı mevcut olmayan cam filmlerinin hafif kusur olarak değerlendirilmesi sebebiyle muayeneden geçmek mümkündür. Yalnızca bir karartılmış cam çeşidi cezaya tabi olmayıp muayeneden kusursuz olarak geçebilmektedir. 43R olarak tabir edilen bu cam fabrika çıkışı standart olarak bulunan cam çeşididir.

Maalesef fabrika çıkışı mevcut olamayan araçlara sonradan eklemek mümkün değildir. Sonuç olarak fabrika çıkışı karartılmış cama sahip olmayan bir aracın sonradan eklenen cam filmiyle muayeneden geçmesi mümkündür.

Cam Filmi Kaç Numara Olmalı ?


Cam Filminin Cezası Var mı?

Yıllara göre değişiklik gösterse de mevcut yasalara göre sonradan eklenen cam filmlerini ön ve ön yan camlarda bulundurmak cezaya tabidir. Muayene dışında rutin trafik kontrollerinde cam film bulunduğu tespit edilen araç, karartma işleminin sonradan mı eklendiği yoksa fabrika çıkışı mı dahil olduğu konusunda incelenir.

Fabrika çıkışı eklenen cam filmlerinde cezai yaptırım söz konusu değilken, sonradan eklendiği tespit edilen cam filmlerine ön ve ön yan aynalarda bulunması durumunda, arka aynalarda ise 4 numaranın üzerinde bulunması durumunda  ceza kesilmektedir.


Cam Filmi Nedir?

Cam filmi standart olarak şeffaf olan camın renkli folyo ile kaplanması işlemidir. Farklı renk seçenekleri ve güneş geçirgenliğine göre farklı seviyeleri bulunur. Araçta cam filmi bulunması kaza durumunda camın dağılarak sürücüye zarar vermesini, dışarıdan müdahale ile camın kırılmasını ve yazın aracın iç sıcaklığının artmasını önlemektedir.

Buna karşın görüş seviyesini düşürdüğü özellikle gece sürüşlerinde risk teşkil edebilmektedir. Seviyesi ne olursa olsun ön cama film işlemi uygulanması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Cam filminin yasal olduğu yıllarda dahi ön cama film uygulamasına izin verilmemekteydi. Fabrika çıkışı eklenen cam filmlerinin de ön cama uygulanmadığını hatırlatırız.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -