21.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaOtomobil HaberleriCam Filmi Yasak mı?

Cam Filmi Yasak mı?

Cam filminin yasaklanması konusu biraz arapsaçına döndü. Cam filmlerinin bir dönem yasaklandığı açıklanmıştı. Fakat gelen tepkiler sonrasında cam filminin bir süre sonra yeniden serbest bırakıldığı açıklandı.

Kararın sürekli olarak değişiyor olması “Cam Filmi Yasak mı ?” sorularını akla getirdi. Hemen belirtelim şu an için cam filmi kullanmak serbest. Ancak bunun belli bir sınır içerisinde yapılması gerekiyor.


Ön Cam Filmi Yasak mı?

İlk kısımda konulan kurallar ön cam konusunda. Belirlenen kararlara göre ön camlarda film kullanımı kesinlikle yasak. Koyuluk derecesi ne olursa olsun ön camda herhangi bir film kullanımı yapamıyorsunuz. Dereceye bakılmaksızın ön camda herhangi bir film olması durumunda, cezai işlemlerle karşı karşıya kalmış oluyorsunuz.


1 Numara Cam Filmi Yasak mı?

1 numara cam filmi, ışık geçirgenliği en yüksek olan cam filmi. Genelde ışık geçirgenlik oranı %85’in üzerinde oluyor. Sadece camda bir gölgelendirme yapılmış oluyor. Bu nedenle kuralların dışına çıkılmamış oluyor. Kurallara uygun olarak 1 numara filmler kullanılabilir. Bunda herhangi bir sakıncalı durum söz konusu değil.


2 Numara Cam Filmi Yasak mı?

2 numaralı cam filmleri ise önerilen filmlerdir. Işık geçirgenliği %75-70 arasındadır ki bu yasal sınır olarak gösteriliyor. Yani cam filmi taktırmak istiyorsanız, maksimum olarak 2 numara cam filmlerini taktırmanız gerekiyor.

Bunun üzerine çıkmanız durumunda yasal olarak sorumluluk altına girmeniz gerekiyor. 2 numaralı cam filmlerinin kullanımı yasak değil.


3 Numara Cam Filmi Yasak mı?

3 numara ise sınırların dışına çıkılan numara olarak gösterilebilir. 3 numaralı cam filmlerinde ışık geçirgenlik değeri oldukça düşüktür. Işık geçirgenlik değerinin sınır değerinin altında olması nedeniyle bu tür cam filmlerinin kullanımı yasaklanmıştır.

Bu derece cam filmi kullanılan araçlarda içerinin dışarıdan gözükmediği görülür. Haliyle önerilmeyen, daha doğrusu yasak olan bir değerden söz ediyoruz. 3 numarayı kullanmanız ceza almanıza neden olabiliyor. Çoğu zaman çevirmelerde değerlerin üzerine çıkıldığı için ceza alıyorsunuz. Fakat günümüzde çoğu çevirmede detaylı bir çevirme olmadığı sürece cam filmlerine fazla dikkat edilmiyor.


Cam Filmi Kaç Numara Olmalı?

Cam filminin kaç numara olması gerektiği konusunda yukarıda bilgi verdik. Aslında cam filminin kullanımında en ideal değer 2 numara değeri olacaktır. 2 numaralı cam filmleri hem biraz daha koyu hem de sınırı geçmeyecek şekilde düzenlenmiştir.

3 numaraya geçmeden, 1 numara kadar da açık bir film kullanılmadan sunulan filmler değerlendirilmesi gereken filmler.


2020 Cam Filmi Yönetmeliği

İlk kısımda söz ettiğimiz gibi, cam filmi kullanımı bir dönem yasaklandı. Bir dönem cam filminin kullanımı yasaklanmış olsa da sonrasında belli kurallar kapsamında değişiklik yapıldı. Yönetmeliğe göre kuralların ilki, ön camda herhangi bir film kullanımının yapılmaması.

Bunun dışında ikinci kısım ise ışık geçirgenlik değeri. Cam filminin geçirgenliğinin %70’in altında olmaması gerekiyor. %70 oranında ışık geçirmesi gereken filmler kullanılmalı. Bunun için 2 numaranın üzerinde numara tercih etmemek gerekiyor.


Cam Filmi Cezası Ne Kadar?

Kurallara uymayan cam filminin kullanımında cezai işlemle karşı karşıya kalıyorsunuz. Eğer kullandığınız film derecesi yüksekse, bu durumda alacağınız ceza 206 TL ile 423 TL arasında değişiklik gösteriyor. Filmin derecesine göre alacağını ceza yükseliyor.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -