15.7 C
İstanbul
Salı, Ekim 26, 2021
No menu items!

Çatlak Far Muayeneden Geçer mi?

Popüler Yazılar

Far Çatlağı Muayeneden Geçer mi?

Çatlak far özelinde muayeneden önce daha önemli bir konu vardır ki görüş alanınızın durumu. Bunun kararını sizler bile rahatlıkla verebilirsiniz. Çatlak bir far her şeyden önce içine su alacağı için tesisatınızda oksitlenme olur ve bu oksitlenme motor ana tesisatına kadar uzanabilir.

Motor tesisatının değişimi size hem yüksek maliyet çıkarır hem de zaman kaybı oluşturur.

Araç muayene istasyonlarında çatlak fara yönelik kontrol ettikleri bölümde burası. Farın içinde herhangi bir buğulanma var mı ? Eğer içinde küçük bir buğulanma ya da su girişi tespit edilirse aracınız ağır kusurlu sayılacak ve muayeneden geri dönecektir.


İkinci baktıkları nokta, ışığın salınımına bir etki ediyor mu? Bildiğiniz gibi far ayarı muayene istasyonları tarafından özel kalibre edilmiş cihazlar eşliğinde gerçekleşiyor. Yalnızca far ayarınız hafif bir şekilde bozuksa bu sorun değil.

Aracınız hafif kusurlu bir şekilde muayeneden geçecektir. Fakat çatlak nedeni ile dışarı yayılan ışık salınımı yüksek oranda bir sapmaya uğrarsa yine ağır kusurla karşılaşırsınız ve geçme hayalleriniz suya düşer.


Muayeneye girmeden önce öncelikli olarak kendiniz far üzerinde fiziki bir kontrol yapın. Farın yüzeyini güzelce leke kalmayacak bir şekilde temizleyip bol su dökün. Kuru bir bez temin edin fakat hemen silmeyin. Suyu döktükten sonra yaklaşık olarak bir 10 dakika süreyle bekleyin.

Bu sayede far içine herhangi bir su girişi olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Daha sonra temin ettiğiniz bez vasıtası ile yüzeyi güzelce kurulayın. Elinizi farın yüzeyine çok bastırmadan hafif bir şekilde gezdirin. Tırtıklı bir yapısı var ise çatlağın derinliği büyüktür ve içene hemen olmasa bile bir süre sonra mutlaka su girecektir.

Ya da buğulanma olayı ile karışılırsınız. Eğer basit bir çizikse elinize bir şey batmayacaktır. Dilerseniz pasta sürüp çiziği biraz doldurarak görünümde hafifte olsa bir değişim elde edebilirsiniz.

Muayene istasyonları da benzer kontrolleri yapıyor. Bu nedenle orada her hangi bir sorunla karşılaşmamak adına gitmeden önce kendi kontrollerinizi kendinizin gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Önceki İçerikJapon Araba Markaları
Sonraki İçerikİngiliz Araba Markaları
- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

2022 Toyota Corolla Cross Ön İnceleme: RAV4 ve CH-R Melezi mi?

Son yıllarda otomobil tutkunlarının SUV araçlara ilgisi ve talebi inanılmaz boyutlara ulaştı. Bunun sonucunda da çoğu otomobil üreticisi, bu...
- Reklam -

More Articles Like This

- Reklam -