21.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaMuayeneÇekme Belgeli - Pert Kayıtlı - Hacizli Araç Muayeneden Geçer mi?

Çekme Belgeli – Pert Kayıtlı – Hacizli Araç Muayeneden Geçer mi?

Çekme belgeli, hacizli ya da pert kayıtlı araç muayeneden geçer mi? Tüm detaylar bu yazımızda sizlerle!

Çekme Belgeli, Pert Kayıtlı veya Hacizli Araç Muayeneden Geçer mi?

Araç üzerinde trafik tescil dosyasına yansımış borcu, icrası veya kullanım engeli bulunan araçların muayeneden geçebilmesi söz konusu değildir. Haciz işlemi gerçekleştirilmiş araç / ruhsat sahibi üzerindeki borçların düzenlendiğine dair belge ile trafik şubeye başvurulması gerekmektedir. Aracın hacizli olduğu süreçte muayene süresinin dolması durumunda muayene yenilenmesi için müsaade gösterilmemektedir.

Kaza nedeniyle pert belgesi bulunan yada keyfi olarak trafikten düşürülen araçlar için ise farklı bir süreç uygulanmaktadır. Pert belgeli araç öncelikle çekici yardımı ile tamirhaneye taşınır, onarım işlemi tamamlanmasının ardından sigorta şirketine başvurularak poliçe, plaka ve ek1(muayene) belgesi oluşturulur. Sonrasında araç çekici yardımıyla muayene istasyonuna taşınır.

Ek1 belgesi eşliğinde sorunsuz muayene geçişi ardından alınan tüm belgelerle emniyet müdürlüğüne başvuru yapılır. İşlemlerin incelenip onaylanmasının ardından vergi dairesine gidilerek yapılan son ödeme ile birlikte araç trafiğe çıkmaya hazır hale getirilir.

Çekme belgeli (trafikten men edilmiş) aracın tekrar trafiğe çıkabilmesi için gereken muayene işleminde ise aracın trafikten men edildiği belgelenebilir süre boyunca yaşanan gecikme için ek ücret talep edilmemektedir. Muayene işleminin ardından ek1 belgesi, sigorta poliçesi, şoförler odası doyası ile emniyet müdürlüğüne başvurulması halinde aracın tekrar trafiğe dahil edilmesi mümkün olmaktadır.


Çekme Belgeli, Pert kayıtlı, Hacizli Aracın Cezası Var mı?

Hacizli, pert kayıtlı, çekme belgeli aracın trafiğe çıkması kesinlikle yasaktır. İlgili araçların trafik denetlemelerinde tespit edilmeleri halinde para cezasının yanında araca el koyulması durumu söz konusu olacaktır. Bu durumda usulsüzlük nedeniyle uygulanacak para cezasının yanında çekici ücreti ve emniyet oto parkı ücretinin de ödenmesi gerekecektir.


Çekme Belgeli, Pert Kayıtlı, Hacizli Araç Nedir?

Çekme belgeli araç mevzuata göre hacizli, rehin, pert kayıtlı gibi durumların tümüne verilen genel isim olsa da halk arasında ruhsat sahibinin isteği üzerine aracın trafikten düşürülmesi durumu ifade etmektedir. Çekme belgesi alan araç için muayene ücreti ve vergi talep edilmemesi sebebiyle kullanılmayan araçlar için tercih edilen bir işlemdir.

Pert kayıtlı araç ağır kazalar sonrası onarımının ve onarım sonrasında satışının zor olduğu araçlar için tercih edilen / mecbur kalınan işlemdir.

Haciz işlemi ise araç üzerine kayıtlı bandrol, vergi, trafik borcu yada rehin durumlarının olması sebebiyle uygulanmaktadır. Hacizli ve pert kayıtlı araçlar için de muayene gecikme ücreti ve vergi talep edilmemektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -