27.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiÇekme Belgesi Nedir? Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar!

Çekme Belgesi Nedir? Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar!

İkinci el araç piyasalarında sıklıkla karşımıza çıkan tabirler arasında Çekme Belgesi gelmektedir. Çekme Belgesi konusunda fikri olmayan vatandaşlarımız için bugün Çekme Belgesi ile ilgili merak edilen bütün detayları bu yazımızda açıklamak istiyoruz. Araç alacak olan vatandaşlarımızın aklında Çekme Belgesi ile ilgili en çok soru işareti kalmasına neden olan bu kelimenin aslında kazalı olmayan araçlar içinde kullanıldığını açıklamak istiyoruz.


Çekme Belgesi Nedir?

Özellikle ikinci el araç piyasalarında karşımıza çıkan bu tabirin detaylı açıklamasını yapacak olduğumuz zaman, kullanılmayan ve kazalı araçların vergi diliminden kurtulması için Çekme Belgeli olarak ayrılma işlemi yapılmaktadır. Yani kullanmayacağınız bir aracı artık gözden çıkartmış iseniz veya aracınız ile kaza yaptıktan sonra o aracın tekrardan trafiğe çıkmasını sakıncalı görüyorsanız, aracın bütün borçlarını ödedikten sonra aracın plakasını Trafik Tescil Şubesine teslim etmeniz durumunda aracınız bundan sonraki süreç içerisinde Çekme Belgeli olarak görülecektir. Plakaların teslim edilmesinden sonra aracınıza dair herhangi bir vergi işlemi ile karşı karşıya kalmayacağınızın altını çizmek istiyoruz.


Çekme Belgesi Ne Demek?

Araç alacağınız zaman hoşuna giden bir aracın Çekme Belgeli olmasının anlamı bu aracın trafiğe çıkmayacak durumda olduğunu bizlere göstermektedir. Bu yüzden de Çekme Belgeli Ne Demek sorusunun cevabını kısaca, trafikten men edilmiş olan araç olarak bilmenizde fayda vardır. Ancak Çekme Belgeli olan aracın bundan sonra trafiğe çıkamayacak olduğu anlamına gelmediğini de belirtmek istiyoruz.


Araç Çekme Belgeli Nasıl Yapılır?

Aracınız ile ilgili bazı sorunların olduğunu düşünüyorsanız veya aracınızın trafiğe çıkmasını istemiyorsanız sizlerde aracınızı çekme belgeli yapabilirsiniz. Ancak ilerisi için sorun oluşturması muhtemel olan bu durum karşısında aracınızı çekme belgeli yapmadan önce iyi bir düşünmeniz gerektiğinin altını çizelim. Yani aracınızı çekmeli belgeli yaptıktan sonraki süreç içerisinde aracın satılması durumunda alıcıların kafasında soru işaretleri oluşmasına neden olabilirsiniz.

Aracınızı çekme belgeli yapmak istediğiniz zaman ilk yapmanız gereken, aracınıza ait bütün borçların ödenmesi gerekmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi, Aracın muayenesi, Trafik cezaları, karayolları geçiş ücretleri ve aklınıza gelebilecek olan bütün ödemelerin eksiksiz bir şekilde ödenmesi durumunda sizlerde aracınızı çekme belgeli yapma şansını yakalamış olursunuz. Ancak sadece bu borçların ödenmesi ile aracınızı çekme belgeli yapma şansınız yoktur.

  • Borçları ödenen aracınızın plakasını sökme işlemini yapmanız gerekmektedir.

 

  • Plakası sökülen aracın ruhsat belgelerinizi yanınıza alarak bağlı bulunduğunuz ilin vergi dairesine giderek buradan aracın borcunun bulunmadığına dair borçsuzluk evraklarının alınması gerekmektedir.

 

  • Bu belgeyi aldıktan hemen sonra bağlı bulunduğunuz ilde trafik şubelerine giderek aracınızın Çekme Belgesini almak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.

 

  • Burada sizlere verilecek olan formları doldurma işlemini yaptıktan sonra,

 

  • Elinizde bulunan bütün belgeler ile bağlı bulunduğunuz ilin Şoförler Odasına giderek bizzat başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

 

 • Şoförler odasından da verilecek olan formları aldıktan sonra ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan hemen sonra aracınız ile ilgili işlemler sona erecek ve aracınızın bundan sonra çekme belgeli olmasını sağlamış olacaksınız.

Çekme Belgeli Araca Kasko Yapılır mı?

Çekme belgeli olan aracın çekme belgesi almadan öncesinde eğer ağır hasar kaydı yoksa veya pert kaydı yoksa aracınızı aldığınız zaman kasko yaptırma durumunuz söz konusudur. Ancak burada kasko firmalarının aracın çekme belgeli olmasından dolayı diğer araç türlerine göre biraz daha yüksek bir oranda ücret çıkartma durumunun olduğunu siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz.


Çekme Belgeli Araca Sigorta Yapılır mı?

Çekme belgeli olan bir aracın trafiğe çıkamayacak durumda olması, sigorta işlemi yapılmasına gerek olmadığını bizlere göstermektedir. Ancak bazı çekme belgeli araçların kaza durumu dışında olan belgesinden dolayı satışa sunulması yeniden trafiğe çıkmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de çekme belgeli olarak aldığınız aracın yeniden trafiğe çıkması mümkün ise aracın sigortasının yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Aynı zamanda çekme belgeli olarak trafikten men edilen aracın çekme belgesinin bulunduğu süre içerisinde herhangi bir şekilde sigorta yapılmasına gerek olmadığının da altını çizmek istiyoruz.


Çekme Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar?

Çekme belgeli bir aracı alarak sizlerde bu aracı trafiğe çıkartma işlemini yapabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken bazı durumların bulunduğunun da altını çizmek istiyoruz.

  • Çekme belgeli aracı yeniden trafiğe çıkartmak ve faal olarak kullanmak için ilk olarak bağlı bulunduğunuz il içerisinde en yakın notere araç ruhsatı ile gitmeniz gerekmektedir.

 

  • Notere giderek aracın satışını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 

  • Eğer aldığınız araç hasarlı, pert kayıtlı veya ağır hasar kayıtlı olarak çekme belgesi almış ise aracın trafiğe çıkacak olan duruma yeniden getirilmesi gerekmektedir. Yani aracın bütün hasarlarının eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Eğer araç isteğe bağlı olarak trafikten çekilmiş ve herhangi bir hasarı bulunmuyorsa bu tarz işlemlere gerek yoktur.

 

  • Ardından aracınızın hasarlarının giderildiğine dair belgenin alınması gerekmektedir. Bunu sigorta şirketleri üzerinden rahatlıkla alabilirsiniz.

 

  • Aldığınız bu evraktan sonra aracın en yakın muayene istasyonuna götürülmesi gerekmektedir. Muayene istasyonundan sorunsuz bir şekilde geçirilmesi gereken aracın muayene kâğıdının alınarak, en yakın trafik tescil şubesine evrakları ile götürülmesi gerekmektedir. İlinizde bulunan trafik tescil şubesine giderek buradan çekme belgeli aracınıza yeniden bir plaka çıkartmanız gerekmektedir.

 

 • Plaka işlemleri sırasında sizlere yeniden plaka verecek olan trafik tescil şubesini işlemlerinin de bitmesinden sonra aracınızı yeniden trafiğe çıkartabilirsiniz.

Çekme Belgeli Araç Trafikte Yakalanırsa Ne Olur?

Çekme belgesi alınan bir aracın yeniden trafiğe çıkma durumu son derece risklidir. Özellikle trafikten men edilen bu araç türlerinin trafik polisleri tarafından tespit edilmesi durumunda karşı karşıya kalacağınız ceza miktarının oldukça yüksek olduğunu belirtelim. Eğer çekme belgeli bir araç ile trafiğe çıkarsanız sizlerin bu durum karşısında alacağı cezai ücretin 1002 TL olduğunu belirtelim. Aynı zamanda aracı kullanan sürücünde ehliyet ceza puanına 10 puan ceza eklenmektedir.

Bunun dışında çekme belgesi ile trafikte yakalanan aracın yeniden trafikten men işlemleri işleme konulur ve araç sahibinin çekici ücreti ve otopark ücreti gibi ücretleri yeniden ödemek zorunda kalacağını sizlere belirtmek istiyoruz.


Çekme Belgeli Araç Alınır mı?

Araç alacak olan müşterilerin karşısına çıkan çekme belgelidir, ibaresi araç alacakların kafasının karışmasına neden olmaktadır. Özellikle çekme belgesi bulunan araçların diğer araçlara kıyasla daha uygun fiyatla satılması, araç alacakların bu araçlara daha sıcak bakmasına neden olmaktadır. Ancak ciddi bir durum olan çekme belgeli araç almadan önce iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Çekme belgesi bulunan aracın bu belgeyi neden aldığına baktığınız zaman eğer, araç isteğe bağlı olarak trafikten çekilmişse bu durum karşısında aracın alınmasın da sakıncalı bir durum söz konusu değildir. Ancak kaza, pert ve ağır hasar kayıtlı bir şekilde aracın trafikten çekilme işlemi yani çekme belgesi alınmış ise aracın alınması durumunda sizden sonra satma işleminin biraz sıkıntılı olacağının altını çizmek istiyoruz. Bu yüzdende de çekme belgeli araç almadan önce iyi bir şekilde düşmeniz gerektiğini belirtelim.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -