21.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaMuayeneChip Tuning Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Chip Tuning Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Chip Tuning Muayeneden Geçer mi?

Aracın teknik verilerinin yazılım değişikliği yoluyla değiştirilmesi trafik güvenliği konusunda tehdit teşkil etmediği için muayene geçişlerinde sorun yaşanmasına sebep olmamaktadır. Şayet mevut muayene kontrol adımlarında araçta yazılım değişikliği olup olmadığını anlamak mümkün değildir. Fakat “hard yazılım” olarak tabir edilen görsellik amacıyla yapılan yazılım işlemi muayene geçişlerinde sorun yaşanmasına sebep olabilmektedir.

 

Abart Egzoz Muayeneden Geçer mi? isimli yazıyı okumak için tıklayın.

Aracın oksijen dengesinin değiştirilmesi vasıtasıyla egzozdan sürücünün talebi üzerine siyah duman çıkışı işlemini sağlayan bu yazılım egzoz emisyon oranlarını kötü yönde etkilemesi sebebiyle aracın egzoz muayenesinden geçmesine engel olmaktadır. Geçmiş senelerde egzoz muayenesi sırasında yalnızca ölçüm cihazları kullanılıyor olması sebebiyle TÜVTÜRK istasyonları dışında yapılan egzoz muayenelerinde hard yazılımlı araçların geçişi mümkün olabilmekteydi.

Fakat 2021 yasalarına göre egzoz muayenesinin kamera eşliğinde yapılması zorunlu tutulmuş durumdadır. Dolayısıyla yoğun siyah duman oluşturan hard yazılımlı araçların muayeneden geçebilmesi mevcut yasalara göre mümkün değildir. Özetle Chip tuning işlemi uygulanan araçlar, egzoz sistemlerinde değişiklik yapılmadığı sürece muayeneden sorunsuz şekilde geçebilmektedirler.

Kısacası Chip Tuning muayeneden geçer mi sorusunun cevabı ‘Hayır’ olarak gözüküyor.


Chip Tuning’in Cezası Var mı?

Rutin trafik kontrollerinde araç yazılım değişikliğiyle ilgili her hangi bir mevzuat ve cezai işlem bulunmamaktadır. Chip tuning işlemi aracın orijinal parçaları ve sistemleriyle birlikte çalışıyor olup yalnızca çalışma düzeninin değiştirilmesinde rol oynaması sebebiyle araçta chip tuning işleminin olup olmadığı yalnızca performans testi ile anlaşılabilmektedir. Bu sebeple trafik kontrollerinde chip tuning’in anlaşılması, yaptırım uygulanması söz konusu değildir.


Chip Tuning Nedir?

Türkçe ifadesiyle aracın beyin fonksiyonlarının değiştirilmesi işlemidir. Aynı motor hacminde farklı güç seçenekleriyle piyasaya sunulan araçların arasındaki fark yalnızca araçlara uygulanan yazılımlardır. Chip tuning işlemi aracın yakıt, kompresyon, avans değerlerinin değiştirilmesini, güç artışı sağlanmasını mümkün kılmaktadır.

Obd kablosuyla aracın bilgisayara bağlanması ile gerçekleştirilir. Chip tuning işlemi için araç üzerinde mekanik her hangi bir işlem / parça değişimi gerekmemektedir. Yalnızca elektronik bir müdahaledir.

Otomobil yazılımları fabrika çıkışı yalnıza potansiyel gücü üretebilmenin yanında maksimum parça ömrü hesaba katılarak oluşturulmaktadır. Bu sebeple hassas değerlerle hesaplanmadan uygulanan chip tuning işlemi motor ekipmanlarının hızlıca deforme olup kullanılamaz hale gelmesine, yakıt tüketiminin aşırı artmasına sebep olabilmektedir.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -