9.7 C
İstanbul
Pazar, Aralık 4, 2022
Ana SayfaModifiyeChip Tuning Nedir? Zararları Nelerdir?

Chip Tuning Nedir? Zararları Nelerdir?

Chip Tuning Nedir?

Hemen hemen bütün otomobil üreticileri üretim aşamalarında daha geniş düşünüp komplike bir yapıda otomobil üretirler. Bunun ana nedeni motordan mümkün olduğunca uzun performans almak. Bunu yaparken de güce yönelik bazı kısıtlamalara gidilir.

Kendi yapmış oldukları ar-ge çalışmaları ve uzun süreli testlerin ardından ortalama bir güç sınırı belirlenir ve buna göre tasarlanır. chip tuning’in ana felsefesi güç ve hızdır.

Üreticilerin üretim standartlarında belirlenen sınırları geliştirilen farklı yazılımlar ile kırıp, hız ve güce yönelik bir yapıya büründürülmesi olayına chip-tuning adı verilir. Oldukça yaygın kullanılan bu sistemi en çok hız tutkunu otomobil severler tercih ederler. Böylece araçlarını daha keyifli bir şekilde kullanırlar.


Chip Tuning Ne İşe Yarar?

Chip tuning size daha hızlı ve güçlü bir sürüş performansı vaat eder. Diğer bir ismi de remap olarak adlandırılmaktadır. ECU (Electronic Control Unit) sistemi içindeki elektronik yazılım değiştirerek hızlı ve güçlü bir otomobile sahip olmuş olursunuz.

Bu değişim clip cihazı ve aracınızın soket girişine uzanan kablo vasıtası ile oluşur. Tabi ki sağlayacağı katkı sınırsız değil. Yapabileceğiniz en büyük değişim, fabrika standartlarındaki kısıtlama kadardır.

Üretici firma hangi seviyeden nereye kadar düşürmüş ise sizin çıkabileceğiniz en büyük seviye, onların düşürdüğü kadardır. Sonuç itibari ile 90 beygir gücünde üretilmiş bir motoru sadece yazılımla 150 beygire yükseltip oldukça yüksek bir performans beklemek çok ta mümkün değil.


Chip Tuning Zararları Nelerdir?

Çok yüksek oranda bir zarardan bahsedemeyiz. O zaman fabrika neden yükseltmiyor diye düşünebilirsiniz. Firma en uzun ömrü tasarlıyor demiştik. Yani, ortalama 800 Bin KM gitmesi için tasarlandığını düşürelim, siz chip tuning vasıtası ile oluşacak aşınma payını arttırırsınız ve belki de 700 Bin KM gidersiniz.

Bu bir sorun mudur? Kararını vermek size düşer. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey, yazılımı uzman kişilerin atması gerekliliği.

Çünkü daha hızlı ve güçlü bir motor hayalleri kurarken birden motorunuzun performansının daha da düşmesi hatta aracın tamamen çalışmaması gibi istemeyeceğiniz durumlar ile karşılaşmanız mümkün. Bu yüzden iyi bir araştırma yaparak güvenilir bir firmada işlem yaptırın.


Chip Tuning Nasıl İptal Edilir?

İptali için kurulumda uygulanan metot olan yazılım yine devreye girer. Yazılımla sağlanan güce yönelik artış değerleri fabrikasyon standartlarına çekilir ve aracın normal güç değerlerine dönmesi sağlanır.

İşlem sırasında oldukça dikkatli olunması gerekli, ECU’ya verilebilecek en küçük bir zarar, size çok daha yüksek masraflara ulaştırabilir.


Chip Tuning Ortalama Kaç Para?

Serbest piyasa diyelim. Tabii ki olay sadece bir yazılımdan ibaret olduğu için her yerde standartlaştırılmış bir rakamdan söz etmek mümkün değil.

Ama ortalama olarak şunu söyleyebiliriz ki bu işlemi sorunsuz yapabilen, internetteki kullanıcı yorumlarında yüksek oranda müşteri memnuniyetine ulaşıp risk ihtimalini en minimize eden global, bilinir firmalar ortalama 800 TL’den başlayan fiyatlar la hizmet veriyorlar.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -