15.8 C
İstanbul
Pazar, Eylül 26, 2021
No menu items!

Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi ? | 2021 |

Çift egzoz muayeneden geçer mi? Çift egzozun cezası var mı? Tüm detaylar bu makalemizde sizlerle!

Popüler Yazılar

Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi?

Çift egzozun bir çok montaj çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerin içinde muayeneye engel teşkil eden çeşitler bulunmaktadır. Monte edilen çift egzozun muayeneden geçebilmesi için iki yöntem bulunmaktadır.

Bunların birincisi sahte egzoz olarak adlandırılan egzoz çeşididir. Orijinal egzoza dokunulmadan içi boş yeni bir egzoz yalnızca görüntü amaçlı tampona monte edilmektedir.

Bu montaj şekli egzoz sesinin ve gaz içeriğinin değiştirilmemesi sebebiyle muayene geçişinde engel teşkil etmemektedir. Bir diğer geçerli yöntem ise katalizör sisteminin çıkışından yapılan ek ile yeni egzozun kaynatılması işlemidir. Bu yöntemin alternatifi katalizör öncesin yapılan ekle uzatılan yeni egzoza ayrı bir katalizör sistemi eklenmesi işlemidir.

Bu iki yöntemin egzoz gazı bileşenlerinin ve egzoz sesinin izin verilen sınırlarının dışına çıkmasına izin vermemesi sebebiyle muayene geçişinde engel teşkil etmemektedir.

Buna karşı yeni eklenen egzoz sisteminin katalizör bağlantısının bulunmaması, orijinal egzozun katalizör sistemi girişinden ek yapılması durumları; egzoz gazı içeriğinin ve sesinin değişmesi sebebiyle TÜVTÜRK tarafından ağır kusur olarak değerlendirilmektedir.

Yeni egzoza monte edilecek katalizör sisteminin orijinal katalizörle aynı değerlerde olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Yeni egzozda katalizör sistemi bulunsa dahi ses sınırının aşılması durumunda muayeneden kalacaktır.


Çift Egzozun Cezası Var mı?

Muayene konusunda ifade edilen yasal sınırlar içerisinde monte edilen çift egzozlar trafik denetlemelerimde de probleme yol açmamaktadır. Katalizör sonrası ek ile birleştirilen egzozlar ve sahte egzozlar cezai işleme tabi değildir.

Fakat katalizör bağlantısı olmayacak şekilde monte edilen veya orijinal katalizörler dışında değerler taşıyan yeni katalizör sistemi kullanımı, egzoz gazlarının çevreye vereceği zarar ve oluşturulacak gürültü kirliliği sebebiyle cezai işleme tabi tutulmaktadır.


Çift Egzoz Nedir?

Çift egzoz sistemi temelinde basınçlı egzoz gazının daha kolay ve zararsız halde tahliye edilmesine olanak sağlayan egzoz çeşididir. Fakat günümüzde büyük çoğunlukla görsellik için tercih edilmektedir. Egzoz içerisinde zararlı gazların arındırılmasını ve çıkış sesinin azaltılmasını sağlayan katalizör sisteminin iptal edilmesi; çift egzoz montajında sıkla tercih edilen hatalı bir montaj yöntemidir.

Modifikasyon yapılacak egzozda katalizör bağlantısı bulunması muayene geçişi ve trafik denetlemelerinde karşılaşılacak zorlukların yanı sıra gürültü kirliliği ve çevre temizliği açısından da oldukça önemlidir.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

2022 Toyota Corolla Cross Ön İnceleme: RAV4 ve CH-R Melezi mi?

Son yıllarda otomobil tutkunlarının SUV araçlara ilgisi ve talebi inanılmaz boyutlara ulaştı. Bunun sonucunda da çoğu otomobil üreticisi, bu...
- Reklam -

More Articles Like This

- Reklam -