29.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaAraba MarkalarıÇin Araba Markaları (Resimli Liste)

Çin Araba Markaları (Resimli Liste)

Çin üretimi otomobiller son yıllarda adlarını sıkça söz ettirseler de bir türlü tutunmayı başaramıyorlar. Bunun nedenleri arasında aracın tasarımı mı, fiyatları mı, parça sıkıntısı mı var bilinmez fakat şu bir gerçek ki ülkemiz için konuşuyorum ; Çin araba markaları maalesef tutulmuyor.

Hali hazırda Türkiye’de sadece 2 çin araba modeli bulunuyor. Chery ve Geely. Ülkemizde bu iki modelin sayısı o kadar ki en büyük ikinci el ilan sitesinde Chery’nin toplam ilan sayısı 70, Geely’nin toplam ilan sayısı ise 130 civarı olarak gözüküyor.

Alman Araba Markaları | Resimli Liste

Hal böyle olunca da Çin menşeili bir aracı aldıktan sonra parça sıkıntısı çekmeniz ve ne ile karşılaşacağınızı bilmemeniz gayet normal. Bu Çin araba markalarını kısaca sıralamamız gerekirse:


Geely

Geely, belkide çoğu kişinin daha adını bile duymadığı bir araba modeli. Diğer bir çin araba markası olan Chery’e göre biraz daha fazla sayıda mevcut fakat yine de kaderleri aynı. Geely’nin ülkemizde SUV modeli bulunmazken otomobil modeli olarak ise 4 model bulunuyor. Geely Logo

Özellikle Geely Emgrand en çok gördüğünüz Çin menşeili araba modeli olabilir. Emgrand’ın dışında Echo, Familia ve FC Geely’nin modelleri arasında bulunuyor. Servis açısından en büyük şehrimiz İstanbul’da sadece 5 adet servis hizmeti sunuyor.

Distrübütörlüğünü Anadolu Grubu’nun yaptığı Geely son zamanlarda en sevilen modeli olan Emgrand’ın birkaç değişik modelini satışa sundu. Fakat çokta rağbet gördüğü söylenemez.

Markayı kesinlikle kötülemiyoruz. Arabaları çok kötü, çok yakıyor, çok pahalı vs. kesinlikle söylediğimiz şeyler olamaz. Sadece arabaya olan ilgi ve alaka hakkında yorumlar yapıyoruz. Evet birkaç Emgrand modeli gerçekten tasarım olarak ve kullanışlılık açısından görmeye değer. Evet birkaç modeli gerçekten az yakıt tüketiyor. Sadece Türkiye’de mi böyle bilmiyoruz fakat Çin araba markaları bir türlü yeterli ilgi ve alakayı göremedi maalesef.

Geely önden görünüşü


Chery

Çin araba modellerinin bir diğeri olan Chery aslında çokta güzel araçları olan ve hali hazırda ülkemize yeni modellerini getirmek üzere olan bir çin otomobil modeli. Distrübütörlüğünü Mermerler Otomotiv’in yaptığı Chery servis olarak gayet başarılı işlere imza atıyor. Geely’nin aksine servis konusunda kesinlikle daha aktif gözüküyor. Mermerler özellikle servis ağına çok önem veriyor. Chery Logo

Güncel olarak Chery’nin Alia, Chance, Kimo, Niche ve Tiggo 5 adet modeli ülkemizde aktif olarak bulunuyor. Yedek parça sıkıntısını en aza indirgemeye çalışan Mermerler Otomotiv müşterisinin istediği parçayı deposundan müşteriye zahmetsiz bir şekilde ulaştırıyor. Fakat tabi çıkma parça sıkıntısı üst seviyede olan bir model olduğunu da unutmayalım.

Yeni modelleri ülkemize geliyor demiştik. Peki hangi modeller geliyor. Mevcut olan Alia modeli yeni tasarımı ve yeni özellikleri ile geliyor. Aynı şekilde Chance, ,Tiggo, Niche ve Kimo yeni dikkat çekici tasarımları ile ülkemiz yollarında sürülmeye hazırlanıyorlar. Bunlardan ayrı Taxim adında geniş iç hacimli Ticari araç tipinde bir modeli de ülkemize geliyor.

Geliyor geliyor da sonları öncekiler gibi olmasın demekten kendimizi alamıyoruz. Çoğu kişinin bilinçaltında Çin malı dandiktir, kalitesizdir, uyduruktur vs. anlayışı yatıyor. Bu anlayış bazı yerlerde haklı çıksa da bazı yerlerde de haksız çıkabiliyor. Muhtemelen belirli bir kesim sırf Çin üretimi olduğu için bile Çin menşeili otomobil modellerini satın almıyor olabilir.

Çin araba markalarına yakından bir göz atmanın hiçbir zararı yok aslında. Ekonomik araçları mevcut durumda. Tabi parça konusu kesinlikle sıkıntılı bir konu bunu da belirtelim.

Chery önden görünüş

 

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -