29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaCitroenCitroen C3 En Detaylı İncelemesi!

Citroen C3 En Detaylı İncelemesi!

Citroen C3’ün İç ve Dış Görünümü Nasıl?

Benzersiz tasarımı ile Citroen C3 yollarda dikkat çeken modellerden olmayı başardı. Özellikle aracın yan taraflarında yer alan karoseri etkili bir şekilde koruyan Darbe koruyucular yani bir diğer adıyla Airbump araca çok değişik bir hava katmış. Bunun dışında seçim yapabileceğiniz 36 farklı renk kombinasyonu bulunuyor. Aynı şekilde aracın içinde de 4 farklı renk kombinasyonu seçimi size sunuluyor.

Panoramik cam tavan C3’ün iç kabinini oldukça ferah yapmış. Aracın içine baktığımızda özel dikişli kapı tutamakları, sade ön paneli, çok sayıda bulunan eşya gözleri, ve bardak tutucuları göze çarpan detaylardan. Arka diz mesafesi ise gayet yeterli. Arkada ki yolcularınız sıkış tıkış oturmayacak.citroen c3 incelemesi

Dış tasarımı fazlasıyla ilgi çekici olan C3 kendine has alaşımlı jantları da mevcut. Aracın ön tarafı gayet hoş görünüyor. İnce bir çizgi halinde farlar ve ön ızgara fazlasıyla ilgi çekici. Sis farlarının çerçevesinin farklı renk olması da ayrıntılardan bir tanesi olarak göze çarpıyor.


Citroen C3’ün Motor Seçenekleri ve Performansı Nasıl?

Citroen C3’ün ülkemizde birçok motor seçeneği bulunuyor. Bunlardan en çok tutulanı şuan yenisi üretilmeyen Citroen C3 1.4 HDi 68 HP. Üretimde ve satışta olan motor seçenekleri ise 1.2 PureTech 82 HP, 1.6 BlueHDi 75 HP, 1.6 BlueHDi 100 HP ve 1.6 VTi 115 HP Otomatik Vites olarak görülüyor.

Dizel modelleri Euro6 ve Yüksek basınçlı turbo dizel direkt enjeksiyonlu olarak üretilmiş. Benzinli modelleri ise Çok noktalı elektronik enjeksiyonlu. Manuel vitesli modelleri 5 vitesten oluşurken Otomatik vitesli modeli 6 vitesten oluşuyor.

Citroen C3 performans olarak ne çok iyi ne de çok kötü denebilen bir performansa sahip. Aracı sadece şehir içi kullanacaksanız herhangi bir hayal kırıklığı yaşamazsınız fakat şehirler arası otoban yollarında biraz yetersiz kalabilirsiniz. Kalkışlarda ise atik bir kalkışa sahip olduğunu söyleyebilirim.

1.6 BlueHDi 100 HP modelini ele alacak olursak araç gördüğünüz üzere 100 beygir güce ve 254 Nm’lik torka sahip. Maksimum çıkabileceği hız 185 km/h iken  0 – 100 km hızlanmasını 11.9 saniyede tamamlamış.

 


Citroen C3 Ne Kadar Yakıyor?

Citroen C3’ün otomatik vites harici modellerine baktığımızda araçların şehir içi yakıt tüketimi 4.4 litre, şehirler arası uzun yollarda 3.2 litre ve ortalama olarakta 3.6 litre yakıt tükettiğini görüyoruz. Yani araç kilometrede 21 kuruş yakıt tüketiyor. Fakat bu değerler fabrika değerleri. Gerçek yakıt tüketim değerlerine baktığımızda C3’ün kilometrede 33 kuruş yaktığını gözlemliyoruz. Sınıfında ki diğer araçlara nazaran gayet iyi yakıt tüketim değerlerine sahip.

Aracın otomatik vitesli modellerinde ise şehir içi 9.2 litre, şehir dışı 5.3 litre ve ortalama 6.8 litre yakıt tüketiyor.


Citroen C3’ün İç ve Dış Donanımları Neler ?

Citroen C3’ün donanım paketlerine göre iç ve dış donanım zenginliği değişiyor. Orta dolulukta ki paketi olan Feel paketini baz alıp donanımlarına şöyle bir bakalım.. Araçta bulunan donanımlara bakacak olursak ;

 +  7 inç Dokunmatik Ekran

 +  Yol Bilgisayarı

 +  Radyo MP3 Çalar

 +  Müzik Sistemini Direksyondan Kumanda

 +  USB Bağlantı Noktası

 +  Bluetooth (Telefon Kiti)

 +  3D Arka Farlar

 +  SUV Görünümlü Davlumbaz

 +  Airbump

gibi iç ve dış donanımlar bulunuyor. Bunların haricinde aracın en dolu paketlerinde Deri vites topuzu, Deri direksiyon simidi, Connected Cam ve Alaşımlı Jantlar yer alıyor.


Citroen C3’ün Yol Tutuşu, Konfor, Süspansiyonu ve Ses Yalıtımı Nasıl ?

Citroen C3 konfor olarak fena bir araç sayılmaz.Yüksekliği ayarlanabilir koltukların Citroen Advanced Comfort teknolojisi ile birlikte gayet rahat koltuk ve kumaşları sürücü ve yolcuları rahatsız etmiyor. Ön ve arka kapılarda yer alan eşya saklama cepleri ise araç içinde ki kullanımı kolaylaştırıyor.

Ön tarafta bulunan bardak tutucu, Yükseklik ve derinlik ayarlı elektrik destekli direksiyon ve Elektrikli ayarlanabilen ısıtmalı yan aynalar aracın konfor açısından artıları olarak sayılabilir.

Aracın en çok şikayet alan konularından birisi Ses yalıtımı. Nitekim yaptığımız sürüş testlerinde de seyir halinde iken aracın lastik sesini net bir biçimde içeriye aldığını söyleyebiliriz. Yol sesini içeride duyabilirsiniz. Fakat yol tutuşu gayet ideal ve geçerli. Şehir içlerinde ki kasis ve engebelerde etkili bir tepkime verip sarsıntıyı en aza indirmeyi başarmış araç.


Citroen C3 Güvenli mi ? 

Citroen C3’te güvenlik anlamında her araçta olduğu gibi bazı önlemler alınmış. C3’ün her modelinde standart olarak yer alan önlemlere şöyle bakacak olursak ;

 +  ABS, EBD (Elektronik Fren Güç Dağılımı)

 +  ESP (Elektronik Stabilite Programı)

 +  Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder)

 +  Hız Sabitleyici ve Hız Sınırlayıcı

 +  Sürücü ve Yolcu Hava Yastıkları

 +  Lastik Basınç Uyarı Sistemi

 +  Tüm Koltuklarda 3 Noktada Sabitlenen Emniyet Kemerleri

 +  Ani Frenlemede Otomatik Yanan Flaşörler

 +  Ön Yolcu ve Arka Koltuklarda Isofix Çocuk Koltuğu Bağlantıları

 +  Hareket Halinde Kapıların Otomatik Kilitlenmesi

 +  Emniyet Kemeri İkaz Sesli Uyarı Sistemi

gibi özellikler bulunuyor. Bu özelliklerin dışında aracın dolu donanım paketlerinde yani Feel ve Shine paketlerinde bulunan bazı özellikler de vardır. Bunlar, Şerit ihlal uyarı sistemi (AFIL), Hız limit panolarını okuma sistemi, Sürücü yorgunluk uyarı sistemi, Ön sis farları, Yan hava yastıkları ve Perde hava yastıkları olarak gözüküyor.


Citroen C3’ün Bagaj Hacmi, Yakıt Deposu, Araç Ağırlığı ve Boyutları Ne Kadar ?

Citroen C3’ün yeni kasalarına baktığımızda araç uzunluğunun neredeyse 4 metre olduğunu söyleyebiliriz. Aracın genişliği 1.7 metre iken yerden yüksekliği ise 2.5 metre olarak tasarlanmış. B segmenti hatchback araç kategorisinde yer alan Citroen C3’ün boş ağırlığı 1150 kilogram. Araçta yolcular var iken toplam ağırlığı 1 buçuk ton civarında oluyor.

Citroen C3’ün yakıt deposu 42 litre yakıt alacak şekilde üretilmiş. Bu yazının yazıldığı zamanda ki yakıt fiyatları baz alındığında Citroen C3’ün deposu 239 TL’ye fulleniyor. C3’ün standart lastik ebatları ise 195/65 R15 olarak belirlenmiş.

Aracın bagaj hacmine bakacak olursak Citroen C3’ün bagaj hacmi 300 litre. Gayet yeterli bir bagaj alanı gibi gözükse de kendi segmentinde yer alan daha fazla bagaj hacmine sahip araçları es geçemeyiz. Arka koltuklar yatırıldığında ise bu bagaj alanı 922 litreye kadar çıkıyor.


Citroen C3’ün Kronik Sorunları Nelerdir ?

Citroen C3’ün fazla bir kronik sorunu olmadığını söyleyebiliriz. Tüm modellerinde yaşanan kronik tek bir sorunu var diyebiliriz. O da tüm modellerinde olmamakla birlikte otomatik vitesli modellerin bir kısmında araç geri viteste iken sert kalkış yapıldığında motordan vuruntu sesi gelmesidir.


Citroen C3 Hakkındaki Şikayetler Nelerdir ?

Citroen C3 hakkında kullanıcıları tarafından yapılan bazı şikayetler bulunuyor. Bu şikayetler Citroen C3 kullanıcılarının sık yaşadıkları şikayetler olarak göze çarpıyor. Bu şikayetlere bakacak olursak Citroen C3’ün yeni kasalarında bile meydana gelen aracın sağa yada sola çekmesi, yetkili servis hataları ve yedek parça bulunamaması , disklerde yaşanan sıkıntılar, vites kutusu arızaları ve açılmayan hava yastıkları gibi konularda kullanıcı şikayetleri bulunuyor.

Tabi bu şikayetlerin bazısı yetkili servisler tarafından çözülmüş bazısı çözülememiş. Ama sonuçta kullanıcılar bu şikayetleri yaşamış durumda gözüküyor.


Citroen C3’ün Yedek Parçası Pahalı mı ? 

Eğer sıfır kilometre bir Citroen C3 aldıysanız ilk seneler yedek parçaları sizin için pek önemli olmayabilir fakat sonraları fazlasıyla önem taşıyacak bir konu haline gelecektir. Kaldı ki Citroen kullanıcıları yetkili servislerin yedek parça temin etmesi konusunda bir hayli şikayetçiler. İkinci el Citroen C3 aldıysanız zaten en ufak terslikler de yedek parça fiyatları sizin için önem taşıyacaktır.

Citroen C3’ün yedek parça fiyatlarına baktığımızda aracın çıkma motor kaputu 650 TL civarlarında, orjinal arka tamponu 500 TL civarlarında, çıkma kapısı 2000 TL civarlarında, çıkma bagaj kapağı 3000 TL civarlarında satılıyor. Tabi tüm bu fiyatlar aracın modeline göre değişebiliyor. Ama genel olarak bakacak olursak Citroen C3’ün çıkma yedek parçaları rahatlıkla bulunabiliyor ve çokta yüksek fiyatlara satılmıyor.


Citroen C3’ün Fiyatı Ne Kadar ? 

Son olarak Citroen C3’ün fiyatlarına bakalım. Citroen C3’ün sıfır kilometre araç fiyatları 88.000 TL ile 135.000 TL arasında değişirken 2019 yılı güncel fiyatları yakın zamanda Citroen tarafından açıklanacak. Böyle bir araç için sıfır kilometre fiyatları idare eder diyebiliriz.

Citroen C3’ün ikinci el piyasasına baktığımızda aracın ikinci el fiyatlarının 15.000 TL ile 90.000 TL arasında değişik fiyatlara satılmakta olduğunu görüyoruz. Citroen C3 2003 yılından itibaren ülkemizde bulunuyor. Ülkemiz yollarında çokça gördüğümüz bu araç modelinin fiyatları çokta yüksek değil gibi gözüküyor.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -