26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiCity Mode Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kapatılır?

City Mode Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kapatılır?

Araç içi teknolojileri her geçen gün biraz daha geliştirilmeye devam ediyor. Geliştirilen bu teknolojilerden birisi de City Mode teknolojisi. Yeni araç sistemleri hakkında detaylara geçmeden önce City Mode Nedir? sorusuna cevap arayalım.

City Mode; Fiat araçlarda başlamasına karşın çok kısa bir süre içerisinde birçok marka tarafından sunulmaya başlayan, virajlı şehir içi yollarında direksiyonun epey bir hafifletilmesini sağlayan bir teknoloji.

Genelde şehir içi sürüşlerinde etkili olan mod, daha çok 60 km hıza odaklı olarak sunuluyor. 60 km hızı geçmeniz durumunda mod doğrudan devre dışı kalıyor. Sürüş güvenliği açısından bu durumun oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.


City Mode Ne İşe Yarar?

Aslında nedir bölümünde söz ettik ancak biraz daha detaya inerek City Mode için tam olarak neler sunulduğundan da söz edelim. City Mode, şehir içerisindeki sürüşleri çok daha keyifli bir hale getiriyor.

Şehir içinde direksiyonunun bir hayli hafifleştirilmesi sayesinde, virajları çok daha rahat bir şekilde alabiliyor ve araç kontrolünü daha iyi sağlayabiliyorsunuz. Aslında bu modun ilk olarak park asistanı olarak karşımıza çıktığını ve 20 km hız sınırının olduğunu görmüştük. Zaman içerisinde bu özellik City Mode olarak güncellendi ve markalar 60 km şehir içi hız sınırını limit olarak belirledi.


City Mode Nasıl Kapatılır?

Moda sahip olan araç sahiplerinin merak ettikleri konulardan bir tanesi de City Mode Nasıl Kapatılır? Kısmıdır. City Mode özelliğini kapatmak için iki farklı şans var. İlk kısım 60 km hızın üzerine çıkmak. Her araç için geçerli değil ancak genelde 60 km hızın üzerine çıkıldığı zaman mod kendi kendine devre dışında kalıyor.

Bunun dışında modu manuel olarak devre dışı bırakmak isteyen kullanıcıların ise City Mode tuşunu kullanmaları gerekiyor. Aracınızın markasına ve modeline göre değişiklik göstermekle beraber direksiyon şeklinde mod düğmesini göreceksiniz. Bu tuşa basıp, modu açıp kapatabilirsiniz. Bu düğmeye bastığınız zaman city modu ışığının yandığını göreceksiniz. Fakat dediğimiz gibi model ve markaya bağlı olarak gösterimler değişiklik sunabilir.

Otomatik Vites Arabaların Avantajları ve Dezavantajları


City Mode Yakıt Tüketimini Nasıl Etkiler?

Gelelim sürekli olarak City Modu kullanan sürücülerin merak ettikleri bir başka kısma. “City Modu Yakıt Tüketimini Nasıl Etkiler?” Aslında burada net bir şey söylemek mümkün değil. Her iki şekilde de yapılan denemelerde yakıt tüketiminin çok fazla değişiklik göstermediğini görülüyor.

Yani bu modu açtığınız zaman çok fazla yakıt tüketirsiniz demek yanlış olur. İki şekilde de yakıt tüketiminin pek bir değişikliği olmuyor. Tabii ki bu durum sürüşe ve araçlara göre değişiklik gösterebiliyor.


City Mode Arıza Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tamir Edilir?

Her özellikte olduğu gibi City Mode Arıza yapabilir. City Mode Arıza Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tamir Edilir? Sorularına cevap arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Bir kere arıza tespiti kısmından başlayalım. Arıza durumunda yine aracınızın modeline göre göstergelerde bir uyarı ışığı alabilirsiniz.

Bunun yanında direksiyonda kilitlenme ya da ağırlaşma meydana gelebilir. Böyle bir durumda modu kapatmak ve aracın kontağını kapatıp yeniden açmak çözüm oluşturacaktır. Yine de profesyonel destek almanız da gerekebilir.

Sorunun devam etmesi durumunda güvenliğiniz için mutlaka bir servisi ziyaret edin. City Mode arızalarına neden olanın ise genelde bozuk yollar olduğunu ekleyelim. Genelde bozuk ve toprak yollarda kullanım durumunda servo motorları aşırı ısındığı için önlem olarak kilitlenme durumu yaşanabiliyor.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -