24.5 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaMuayeneCoilover Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Coilover Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Coilover Muayeneden Geçer mi?

Araçta coliover sistemi bulunması aracın muayeneden geçememesi için başlıca neden değildir. Fakat belirli şartlar altında muayene geçişine engel olabilmektedir. TÜVTÜRK istasyonlarında yapışan araç yükseklik ve süspansiyon testlerinin en temeli çapraz rampa platformudur. Aracın bu platformdan geçemeyecek alçaklıkta olması muayene geçişine kesinlikle engeldir.

Coilover sistemi aracın yüksekliğini düşürmek amacıyla eklendiyse ve araç platformdan geçemeyecek kadar alçak ise muayene geçişi iptal edilecektir. Fakat muayene öncesinde araç orijinal yüksekliğine çıkartılırsa yalnızca coilover sistemi bulundurulması sebebiyle muayene geçişinin iptal edilmesi söz konusu değildir.

Bilindiği üzere coilover sistemi genelde araç yüksekliğinin sürücü tarafından ayarlanabilir olması sebebiyle tercih edilmektedir. Dolayısıyla araç yüksekliğini ayarlamak zor olmayacağı için muayene geçişi kolaylıkla sağlanabilecektir. Coilover muayeneden geçer mi sorusunun cevabını umarım verebilmişizdir.


Coilover’ın Cezası Var mı?

Coilover sistemi mevzuata göre izin verilmeyen tadilatlar arasında bulunmamaktadır. Bununla birlikte bilindiği üzere TÜV istasyonlarından başarıyla geçen araçların trafik denetlemesinde cezai işleme tabi tutulması söz konusu değildir. Dolayısıyla coilover sistemi bulundurulması trafik denetlemelerinde sorun teşkil etmeyecektir.

Basık araçların muayeneden geçip geçmediğini öğrenmek için ” Basık Araç Muayeneden Geçer mi ? ” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Araç yüksekliğinin sürüş güvenliğini tehlikeye atacak boyutta değiştirilmesi üzere aracın durdurulması  durumunda araç yüksekliğinin sürücü tarafından derhal değiştirilebiliyor olması sebebiyle coilover sistemi sebebiyle ceza almak karşılaşılması zor bir durumdur.


Coilover Nedir?

Coilover sistemi dinamik sürüş kabiliyeti amacıyla genelde spor araçlar için üretilen sertliği ayarlanabilen süspansiyon sistemidir. Fabrika çıkışı monte edilmiş araçlar bulunmasına karşı orijinal süspansiyonların coilover ile değiştirilmesi piyasada daha yaygın konumdadır.

Coilover sistemi yol koşullarına ve sürüş tarzına göre araç yaylarının sertliğinin ve araç yüksekliğinin ayarlanmasını sağlar ve aracın yol tutuşunu arttırır. Fakat genelde yalnızca aracın yüksekliğini ayarlayabilmek / ihtiyaca göre değiştirebilmek amacıyla kullanılmaktadır. Asıl görevi aracın yol tutuşunu ve viraj performansını arttırmaktır. Coilover sisteminin sonradan montajı parça fiyatları dolayısıyla oldukça yüksek maliyete sahiptir.

Coilover yaylar standart helezon yay ve amortisörlere göre çok daha düşük hacim kaplamaktadır. Yapısını tarif etmek gerekirse alt uzun bir vida üzerine monte edilmiş bir yaydan oluşmaktadır. Yayın bağlı olduğu vidanın üst kısmı sabit, alt kısmı hareketlidir. Vidanın alt tarafı ise somuna benzer bir parça ile tutturulmuştur. Alt somunun sıkıştırılıp gevşetilmesiyle yayın ve dolayısıyla aracın yüksekliği ayarlanabilmektedir.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -