13.9 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıConta Yanması Nasıl Anlaşılır? Maliyeti Nedir?

Conta Yanması Nasıl Anlaşılır? Maliyeti Nedir?

Araçlar dinamik birçok parçaya sahip. Bu parçalar arasında en çok dikkat çeken bölüm tabii ki motor. Yüksek performanslı sürekli olarak çalışma kapasitesine sahip olan motorlar ise zamanla yıpranmaya uğruyor.

Özellikle eski araçlarda yavaş yavaş motor arızalarının ortaya çıkmaya başladığını görüyoruz. Bu noktada en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de Conta Yanması sorunu. Peki, Conta Yanması Nasıl Anlaşılır? Maliyeti Nedir?

Daha önce başın böyle bir sorun gelmiş olan sürücüler bilecektir ancak bilmeyen ya da ilk defa bu sorunu yaşayan sürücüler için de Conta Yanması konusunda bilgiler verelim.

Araba Neden Conta Yakar?


Conta Yanması Nasıl Anlaşılır?

Conta Yanması; belli başlı belirtilerle doğrudan sürücüler tarafından da anlaşılabilir. Bunun için belirtileri iyi değerlendirmek gerekiyor. Dilerseniz belirtileri daha detaylı olarak ele alalım.

  • Egzozdan Beyaz Duman Çıkması: İlk belirti aracın egzoz deliğinden beyaz duman çıkması. Bu gibi bir durumda, conta olmadığı için yanma odasına giren soğutma suyunun motorun sıcaklığıyla beraber buharlaştığını görmek mümkün olacak. Haliyle egzozdan dışarı yoğun bir beyaz duman çıkacaktır.
  • Karter Yağ Seviyesinde Artış: Motor yağına bir süre sonra su karıştığını göreceksiniz. Hal böyle olunca motorda yer alan ya seviyesinin suya bağlı olarak yükseldiğini görmek mümkün olacak. Yağ seviyesinin motor durduğu zaman yükseldiğini görürsünüz. Motor çalışır durumdayken su buharlaşır ve kartere inmeden tükenir. Haliyle yap seviyesinde bir artış durumu söz konusu olmaz.
  • Soğutma Suyunda Azalma: Son olarak soğutma suyunda azalma olup olmadığı kontrol edilebilir. Yanma odasına akan suyun buharlaşması, soğutma suyunun azalmasına neden olacaktır.

Conta Yanması Maliyeti Ne Kadardır?

Tüm bu belirtilerle karşı karşıya kaldınız. Belirtilerin ortaya çıkmasından sonra ilk akla gelen soru ise “Conta Yanması Maliyeti Ne Kadardır?” sorusu olacaktır. Öyle ki bu parçanın değiştirilmesi gerekir. Haliyle sürücülerin ne kadar ödeme yapacaklarını merak etmeleri normal.

Ne yazık ki burada tahminlerin dışında bir durum söz konusu. Eğer bu şekilde kullanım yapmış ve silindir bloğuna zarar vermişseniz bu durumda yapılacak işlemler biraz daha farklı olacak.  Alacağınız sadece basit bir conta değil.

Bunun yanında silindir kapağının sökülmesi gerekebilir. Aracı ne kadar süre bu şekilde kullandığınıza bağlı olarak hasar boyutu artacaktır. Hasar boyutunun artması durumunda, daha yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Fakat genel olarak işlemin maliyetinden söz etmek gerekirse;

  • Silindir kapak için taşlama ücreti 250 TL
  • Gömlek Çakma işlemi 850 TL
  • Silindir Honlama Ücreti: 300 TL

Belirttiğimiz bu rakamlar değişiklik gösterebilir. Ayrıca bu rakamların dışında aracın modeline göre değişebilecek fakat ortalama 1000 TL civarlarında olacak bir işçilik ücreti de ekleniyor. Yani toplam 2500 TL civarlarında bir maliyeti oluyor ortalama.

Dediğimiz gibi aracınızın silindir bloğunun sökülmesi gerekiyor ve buna göre bir hasar tespiti yapılması gerekli. Eğer sadece conta hasarıyla karşı karşıya kalmışsanız, bu durumda conta değişikliği yeterli olacaktır.


Conta Neden Yanar?

Gelelim bu sorunun neden ortaya çıktığı kısmına. Conta Neden Yanar ? Sorunun tek bir cevabı yok. Bunun için madde madde açıklama yapacağız.

  • Termostat arızası varsa, bu durumda soğutma suyunun radyatöre yönlendirilmesi gibi bir durum olmayacağı için zamanla conta zarar görebilir.
  • Soğutma suyunun devreye girmemesi durumlarında motorun hararet yapmasına karşın zamanla conta hasar görebilir.
  • Uzun bir süre antifiriz kullanılmaması sonrasında yeniden antifiriz kullanmanız durumunda contanın değişiklikten etkilenmesine neden olabilir.
  • Çok eskiyen araçlarda conta zamanla yanma meydana gelebilir.

Conta Yanmasını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Buraya kadar olan kısımda conta yanması konusunda bilgileri elde ettik. Fakat tüm bu sorunları yaşamamak adına Conta Yanmasını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir? Dilerseniz şimdi bu sorunun cevabını vermeye çalışalım.

Belirtilerde ve nedenler kısmında söz ettiğimiz gibi, araç motor soğutma suyu sistemini sürekli olarak kontrol etmek gerekiyor. Bunun dışında aracın sürekli hararet yapmasının önüne geçmek ve termostat sistemlerini düzenli olarak kontrol ettirmek gerekiyor. Kısacası aracınızın bakımlarını aksatmamanız gerekiyor.


Contası Yanık Araç Sürülür mü?

Yukarı da söz ettik ancak contası yanık olan araç sürülmesinin soruna neden olduğu biliniyor. Sürekli soğutma suyunun azalması durumlarıyla karşı karşıya kalırsınız ve belli bir süre sonra silindir bloğunda kalıcı hasarlar meydana gelir.

Bu gibi bir durumda da aracınızın çok daha yüksek miktarda masraflar çıkardığını göreceksiniz. Benzer durumlar yaşamamak adına, kontrollerinizi yapmanız ve gerekirse onarımı da gerçekleştirmeniz gerekiyor.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -