27.9 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaSürücü RehberiD Sınıfı Ehliyet Hakkında Her Şey | Detaylı Rehber |

D Sınıfı Ehliyet Hakkında Her Şey | Detaylı Rehber |

D Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

Ülkemizde yer alan araçların kullanımı için bazı ehliyet sınıflarının bulunmasının gerektiğini biliyoruz. Özellikle de farklı ehliyet sınıflarının yer aldığı ülkemizde D sınıfı olarak geçen ehliyeti almak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Daha önceleri E sınıfı olarak geçen bu ehliyet türünün artık D sınıfı olarak devam ettiğini belirtelim.

Halk arasında otobüs ehliyeti olarak da bilinen bir ehliyet sınıfı olan D sınıfı ehliyet nasıl alınır ? Bu sorunun cevabını siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz. Öncelikli olarak bu ehliyet türünü almak için araç sürme belgeleri arasında mutlaka bulunması gereken B sınıfı ehliyetinizin bulunması gerekmektedir.

Yani D sınıfı almak istediğiniz zaman doğrudan D sınıfı alma şansınız yoktur. Öncelikli olarak B sınıfı aldıktan sonra ve gerekli yaşı doldurduktan sonra sizlerde D sınıfı ehliyetinizi alarak otobüs sürmeye başlayabilirsiniz.

Öncelikli olarak D sınıfı almak istediğiniz zaman bir sürücü kursuna giderek ehliyet sınıfları arasında D sınıfı kursunun olup olmadığını sormanız gerekmektedir. Ülkemizde yer alan sürücü kurslarının tamamında D sınıfı için yetkinin bulunmadığını belirtelim. Bu konuda dikkat etmeniz gerekmektedir.

D sınıfı ehliyet başvurusunu yaptıktan sonra zaten B sınıfı ehliyetiniz olduğundan dolayı sınava girme durumunuz söz konusu olmayacaktır. Sadece teorik olarak sürücü kursundan D sınıfı ehliyeti almak için otobüs sürme eğitimlerini almanız gerekmektedir.

D sınıfı için geçerli olan direksiyon eğitimlerini aldıktan sonra trafik komisyonları tarafından yılın belirli dönemlerinde yapılan teorik sınava girmeniz ve bu sınavdan başarılı bir şekilde geçmeniz gerekmektedir. Aksi durumda trafik komisyon eğitmenlerinin vermiş olduğu sınavdan kötü not alanların bu sınavdan kalarak bir sonraki döneme kalma durumları söz konusu olmaktadır.

C Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?


D Sınıfı Ehliyet Şartları Nelerdir?

D sınıfı ehliyet almak istediğiniz zaman bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Aksi durumda bu şartlardan bir tanesinin bulunmaması bile ehliyetinizi alma konusunda önünüzde engel olacaktır. Bu yüzden bu şartları yerine getiren kişilerin artık D sınıfı ehliyet alma durumlarının söz konusu olduğunu belirtelim.

 • Yaş şartı ilk sırada aranan şartların başında gelmektedir.
 • Deneyim şartının da olduğunu açıklayalım.
 • Öğrenim şartı da D sınıfı için istenen kriterler arasında yer almaktadır.
 • Sağlık şartı
 • Ehliyet sınav şartı ve
 • Son olarak adli sicil şartının istenilen gibi olması gerekmektedir

Bu belirttiğimiz şartların tamamını yerine getiren adayların D sınıfı ehliyeti alma konusunda önlerinde hiçbir engel bulunmamaktadır.


D Sınıfı Ehliyet Yaşı Kaçtır?

Ehliyet alacak olan adayların her bir ehliyet sınıfı için belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. En çok aranan şartların başında gelen yaş şartı hakkında merak edilenleri açıklayalım. Öncelikli olarak D sınıfı ve DE sınıfı olarak geçen ehliyete başvuru yapmak için yaşınızın en az 24 olması istenmektedir.

18 yaşını doldurmuş olan birisinin B ehliyete başvuru yapma şansının olduğunu ancak D sınıfı için bu yaş şartının 24 olduğunu siz değerli okurlarımıza açıklamak istiyoruz. D Sınıfı Ehliyet Yaşı Kaçtır ?  Sorusunun cevabını buradan öğrenebilirsiniz.


D Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

D sınıfına sahip olan bir sürücünün kullanacağı araç sayısının da B sınıfına göre daha fazla olduğunu belirtelim. Bu yüzden de D sınıfı ehliyetiniz olduğu zaman sürebileceğiniz araçlar hakkında bilgiler sunalım. D sınıfı ehliyet sahipleri sırasıyla:

 • M sınıfı Motor olarak geçen bu araçları D sınıfında yer alan sürücüler kullanabilir,
 • B1 olarak geçen sınıfta yer alan araçları,
 • B sınıfında yer alan araçları,
 • D1 sınıfında yer alan araçları,
 • D sınıfında yer alan araçları,
 • F sınıfında yer alan araçları,

kullanabilmektedir.


D Sınıfı Ehliyet Ücreti Ne Kadar?

D sınıfı ehliyet almak istediğiniz zaman bunun bir bedelinin bulunduğunu da biliyorsunuz. Bu yüzden de ”D sınıfı ehliyet ücreti ne kadar?” sorusunun cevabını sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

2019 yılında D sınıfı ehliyet almak istediğiniz zaman ortalama olarak ödeyeceğiniz tutarın 2.000 TL civarında olduğunu belirtelim.

D sınıfı almak istediğiniz zaman zaten B sınıfı ehliyetinizin bulunmasından dolayı sürücü kursuna ödeyeceğiniz rakam ortalama olarak 1.750 TL civarındadır. Sınav giriş ücreti olarak ise 110 TL ücret yatırmanız gerekmektedir. Harçların toplam bedelinin ise 1220 TL olduğunu belirtelim.

Yani toplamda ödenmesi gereken B ehliyetten D ehliyete geçisin bedeli sizlere 3070 TL olarak karşınıza çıkmaktadır.


D1 Ehliyet Nedir?

Yenilenen ehliyet sınıflardan sonra en çok merak edilen ehliyet türlerinden olan D1 ehliyet hakkında sizlere bilgiler sunmak istiyoruz. D1 Ehliyet nedir ? Sorusunun merak edilen yönlerini siz değerli okurlarımıza açıklayalım.

D1 sınıfı ehliyeti olan kişilerin sadece minibüs kullanabileceklerini belirtelim.

Bu ehliyeti bulunan kişilerin aynı zamanda M- B ve B1 ehliyetini de kullanacaklarını açıklayalım. Bu ehliyeti almak için yaşınızın en az 21 olması gerekmektedir.


DE Ehliyet Nedir?

Çok fazla bilinmeyen bir ehliyet türü olan DE Ehliyet nedir ? Sorusunun cevabını da bu yazımızda sizlere açıklamak istiyoruz. Otobüs ehliyetinin bir tık üstü olan DE ehliyetini almak için en az 24 yaşında olmanız gerekmektedir.

Bu ehliyete sahip olan bireylerin aynı zamanda M- B – BE- B1- D- D1- D1E ehliyetini de kullanma durumları bulunmaktadır. Bu ehliyet türüne sahip olan bireylerin otobüs olarak römorklu otobüs kullanma durumları da bulunmaktadır.

A Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?


D1E Ehliyet Nedir?

Son olarak ise sizlere D1E olarak geçen ehliyet sınıfının kapsamı hakkında bilgiler verelim. D1E ehliyet nedir ? Sorusu hakkında gelen soruların cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Bu ehliyet türüne sahip olan kişilerin kullanacakları aracın tanımının 16+1 kişilik minibüs olan ancak Römorklu minibüsleri kullanma kapsamı bulunmaktadır.

Aynı zamanda bu ehliyet türüne sahip olan kişilerin kullanacakları diğer ehliyet türlerinin hangileri olduğunu da açıklayalım.

 • M
 • B
 • BE
 • B1
 • D1
 • F

Bu belirttiğimiz ehliyet türlerini de D1E sınıfına sahip olan kişilerin kullanmaları mümkün gözükmektedir. D1E ehliyetini almak için yaş sınırının ise en az 21 olması gerektiğini de siz değerli okurlarımıza açıklamak istiyoruz. D ehliyeti ile ilgili olarak merak ettiğiniz diğer sorularınızın cevaplarını öğrenmek için yorum kısmından bizlere sorularınızı sorabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -