30.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiDevirdaim Pompası Nedir? Ne İşe Yarar?

Devirdaim Pompası Nedir? Ne İşe Yarar?

Araçlarda motorun çalışması için olmazsa olmaz bazı parçalar vardır. Bu parçalardan birisi de devirdaim pompası olarak bilinir.

Adını çok sık duymuyor olsak da en önemli parçalardan biri olan Devirdaim Pompası, çalışma sistemi için önemli parçalardan biri olmasına karşın, hasar durumunda ciddi maliyetlere neden olabilir.

Dilerseniz devirdaim pompası nedir, ne işe yarar konusunu daha detaylı olarak ele alalım.


Devirdaim Pompası Nedir?

Detaylara geçmeden önce ilk olarak “Devirdaim pompası nedir?” sorusuna yanıt arayalım. Bu şekilde önce parçanın işlevini anlamak gerekiyor.

Devirdaim pompası; Motorun optimum çalışma sıcaklığını korumayı sağlayan soğutma sıvısının, motor bloğu, hortumlar ve radyatörler arasında hareket etmesini sağlar. Bu şekilde motorun optimum sıcaklık seviyesinin korunması sağlanır.

Aşırı ısınma sorunlarının ve aşırı ısınmaya bağlı olarak yaşanabilecek olan sorunların önüne geçilmesi sağlanır. Eğer herhangi bir sorun olmaz ve Devirdaim Pompası görevini doğru bir şekilde yerine getirecek olursa, bu durumda aracınızın motor sıcaklığı da korunmuş olur.

Bu yönüyle aracın en önemli parçalarından birinin sunulduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle motorun doğru çalışması konusunda çok önemli bir parçadan söz ediyoruz.


Devirdaim Pompası Ne İşe Yarar?

Aslında sorunun cevabını verdik ama biraz daha detaya inelim. Bu parça, en genel anlamıyla motor soğutma sıvısının gerekli alanlara iletilmesini sağlıyor. Motor soğutma sıvısının belirlenen parçalar arasında dolaştırılması ve bu sayede de sıcaklığın belirlenen değere düşürülmesi sağlanıyor.

Özellikle yüksek sıcaklıklarda çok işe yarayan ve bir hayli önem verilen bir parçadan söz ediyoruz. Çalışmanın sorunsuz bir şekilde yapılması durumunda motorun sıcaklığı yükselmeyecektir.


Devirdaim Pompası Neden Bozulur?

Devirdaim Pompası, kolay kolay arıza yapan parçalardan biri değildir. Araç markaları bunun için özel bir tasarım kullanıyor. Yani genel olarak dayanıklı bir parçadan söz ediyoruz. Fakat dayanıklı olması, tamamen hatasız olacağı anlamına gelmiyor. Zaman içerisinde söz konusu parçanın da bozulması durumuyla karşı karşıya kalınabiliyor.

Zaman içerisinde motor contasının yanması veya parçaların aşınmasıyla beraber Devirdaim Pompası için de arıza çanları çalmaya başladı. Bu gibi bir durumda, pompanın yavaş yavaş soğutma suyunu sızdırdığını görmek mümkün olabilir.

Böyle bir durumda, doğrudan müdahalede bulunmak gerekebilir. Doğrudan yapacağınız müdahale, çok daha az hasarla onarım sunulmasını sağlayabilir.


Devirdaim Pompası Bozulursa Ne Olur?

Dediğimiz gibi genel olarak nadir durumlarda arızalanan bir parçadan söz ediyoruz. Fakat yukarıda söz ettiğimiz gibi aracın çok eskimesi, conta yanması gibi nedenlerden dolayı da Devirdaim Pompası bozulabilir. Bu durumda da sürücülerin aklına gelen ilk soru Devirdaim Pompası Bozulursa Ne Olur ?

Bu durumda bilinmesi gereken ilk şey, aracın hararet yapacağıdır. Aracın hararet yapması durumunda yolda kalabilirsiniz. Bunun dışında bozulma yaşanmasıyla beraber, zaman içerisinde kayışlarda da sorunlar yaşanmaya başlar.

Aracın bu şekilde kullanılması durumunda, zaman içerisinde kalıcı hasarların oluşmaya başladığını görürsünüz. Sadece kayış hasarıyla değil, doğrudan motor arızasıyla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle durumlarla karşılaşmamak adına Devirdaim Pompası, bozulduğu an değiştirilmelidir.


Devirdaim Pompası Ne Zaman Değişir?

Gelelim merak edilen bir diğer soruya. Devirdaim pompası ne zaman değişir? Bunun için kesin bir zaman söylemek mümkün olmuyor. Düzenli olarak kontrollerin yapılması gerekiyor. Eğer aracınız 100 bin km üzerindeyse, kontrollerinizi daha sık yapın.

Eğer pompa üzerinde bir sıvı sızması varsa, pompanın mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor. Eğer sıvı sızdırması varsa, bu durumda da değişim yapılması zorunluluklardan biri olarak gösterilebilir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -