20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaPratik BilgilerDiagnostik Cihazı Nedir, Ne İşe Yarar?

Diagnostik Cihazı Nedir, Ne İşe Yarar?

Diagnostik Cihazı Nedir?

Araçların ariza tespitini kolay hale getiren elektronik sistemdir. Yeni nesil araçların tümünde kullanılabilir. Araçlarda sensörleri ve anlık verileri kontrol eden bir beyin bulunur. Elektronik Kontrol Ünitesi,  kısa adıyla ECU otomobilin tüm verilerini kontrol edip işleyen; yakıt, hava, egzoz gazı içeriğinden silecek motorunun çalışmasına kadar tüm parametreleri kontrol edip yönlendiren bir sistemdir.

Araçlarda arızalanması durumunda tespit yapabilmek için yeterli belirtileri göstermeyen sistemlerin hızlı onarımı için her sistemi kontrol eden bir sensör bulunur. Sensörler düzensiz çalışan bir sistem tespit ettiğinde hata kodunu ECU’ ya bildirir ve arıza kaydı araç beynine işlenir.

Ardından gösterge panelinde arıza lambası yanar. Her işlemin başrolünde olan ECU’yu tanıdığımıza göre diagnostik cihazını incelemeye geçebiliriz.


Diagnostik Cihazı Nasıl Çalışır?

Kelime anlamıyla arıza bulucu olan diagnostik cihazı direkt olarak ECU’ya bağlanarak çalışmaktadır. Bir çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Kablosuz bağlantılı, sabit, seyyar, her araca uyumlu, tek bir markaya ya da tek bir modele uyumlu gibi farklı modelleri bulunmaktadır. Diagnostik cihazını ECU ya bağlamak için OBD girişi kullanılır.

Kelime anlamı `On Board Diagnostic’ tir. ECU ile Cihaz arasındaki kablo bağlantısını sağlayan bir soketten ibarettir. ECU ile diagnostik arasındaki bağlantı OBD ile sağlandıktan sonra cihaz üzerinde araç marka, model ve motor tipi seçilir. Her cihazın her modele uyum sağlamadığı ve araç hakkında yanlış tespitler yapabileceği unutulmamalıdır.

Araç tipi cihazda seçildikten sora arıza tespiti bölümüne girilir, arızalı olduğu düşünülen bölüm seçilir. ( Motor, aydınlatma, fren, konfor sistemleri vb…) Açılan ekranda ECU’ya kayıt edilen arıza kodu saat, tarih ve açıklamasıyla birlikte gösterilir. Diagnostik içindeki tüm bilgiler kodlarla ifade edildiğimden hangi kodun ne anlama geldiği önceden bilinmelidir.


Diagnostik İle Nasıl Onarım Yapılır?

Okunan hata kodu yardımıyla ilgili sistemdeki arıza tespit edilip onarıldıktan sonra cihaz araca tekrar bağlanılır ve arıza kodu ECU’dan silinir. Sistem yenilendiğinde arıza kodu tekrarlanmıyorsa onarım başarıyla tamamlanmış demektir. Nadir de olsa doğru çalışan sistemler için ECU’da hata kaydı oluşabilmektedir. Bu tür durumlara karşı onarıma başlanmadan önce arıza kodu silinerek tekrar edip etmeyeceği gözlemlenir.

Onarımın tamamlanması için hata kodu silinmesinin yeterli olmadığı durumlar vardır. Yakıt sistemi arızalarında parça değişimi sağlanıp hata kodu silindikten sonra yeni parçanın ECU’ya kodlanması gerekmektedir. Bu işlemin yalnızca uzman kişilerce yapılması gerekmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -