29.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 3, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıDireksiyon Boşluğu Nasıl Anlaşılır, Nasıl Oluşur, Nasıl Onarılır?

Direksiyon Boşluğu Nasıl Anlaşılır, Nasıl Oluşur, Nasıl Onarılır?

Direksiyon Boşluğu Nedir ?

Direksiyon boşluğu problemi aracın yönlendirmede aksaklık yaşanmasına sebep olan tehlikeli bir arızadır. Direksiyonun döndürülme hareketine tekerleklerin geç tepki vermesi durumudur. Kullanım şekline göre oluşan gevşemelerden kaynaklanabilmektedir.


Direksiyon Boşluğu Nasıl Anlaşılır ?

Ağır direksiyon boşluğu, direksiyon simidinin küçük bir açıyla döndürülmesine rağmen tekerin hiç dönmemesi, direksiyon simidinin döndürülmeye devam edilmesiyle ancak tekerlerin yönlendirilebilmesiyle anlaşılır.  Fakat el ile kontrolde anlaşılmayacak kadar küçük direksiyon boşluğu da sürüş esnasında büyük risklere yol açabilmektedir.

Aracı düz yolda tutabilmek için sürekli küçük direksiyon hareketleri yapmanız gerekiyorsa yönlendirme sisteminde boşluk oluşmuş demektir.


Direksiyon Boşluğu Nasıl Oluşur ?

Aracın sürekli olarak bozuk yollarda kullanılması, aracın arızalı motor parçaları sebebiyle ağır titreşime maruz kalarak çalışması sebebiyle direksiyon boşluğu oluşabilmektedir. Boşluk oluşmasına sebep olan bölümler: Direksiyon simidinin somunu, direksiyon dişlisi, rot kol ve başları, aks başlarıdır.


Direksiyon Boşluğu Nasıl Onarılır ?

Yönlendirme hattı baştan sona kontrol edilerek arızalı parça tespit edilip onarılır, gerekiyorsa değişimi sağlanır. Onarım işlemi tamamlandıktan sonra hassas yönlendirme ayarı için araç ön takım cihazına bağlanır. Direksiyon simidindeki döndürme açısının tekerlere aynı şekilde aktarılıp aktarılmadığı ön tekerlere yerleştirilen sensörler tarafından tespit edilir.

Gerekli ayarlamaların ardından araç kullanıma hazır hale gelir.


Direksiyon Problemleri Nelerdir ?

Direksiyon boşluğuyla bağlantılı olan yönlendirme parçaları boşluk dışında ki problemlere de yol açabilmektedir.

Yönlendirmede Zorluk : Direksiyon simidinin dönmekte zorlanmaya başlamasının sebeplerini muhtemel arızadan başlayarak şu şekilde sıralayabiliriz: Lastik hava basıncının düşük olması, direksiyon bağlantı kollarında darbeye bağlı eğilme meydana gelmesi, rot kol ve başlarının aşırı sıkılması, süspansiyon sisteminde darbeye bağlı eğilme meydana gelmesi, direksiyon dişli kutusu ve mafsalda sıkışma meydana gelmesi.

Direksiyon Simidinde Titreme : Aracın hızıyla orantılı olarak artan titremenin sebebi jantların darbeye bağlı eğilmesi, ön takımın ayarsız olmasıdır. Rot ve balans ayarı ile düzeltilmesi mümkündür. Bunun dışında süspansiyon yaylarındaki gevşeme ve çatlamalar, yönlendirme hattında yanlış tork ile sıkılmış parçalar da titremeye sebep olabilmektedir.

Direksiyon Tepmesi : Bozuk yollarda ön tekerin maruz kaldığı darbeler sonucu direksiyonun kontrol dışında dönmeye çalışması durumudur. Direksiyon sertleşmesiyle bağlantılı bir problemdir. Yönlendirme hattında meydana gelen arızalar aracın yol tutuşunu etkilemenin yanında direksiyon tepmesini arttırması sebebiyle de oldukça risklidir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -