20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiDireksiyon Sertleşmesi Nedir? Neden Olur?

Direksiyon Sertleşmesi Nedir? Neden Olur?

Direksiyon Sertleşmesi

Özellikle 2001 model sonrası araçlarda çok sık kullanılmaya başlayan hidrolik direksiyon sistemine sahip araç sahiplerinin başına gelen Direksiyon sertleşmesi hakkında merak edilen bilgileri siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz. Nadir görülen durumların başında olan, ancak olduğu zamanda ciddi sıkıntılar oluşmasına neden olacak olan Direksiyon sertleşmesinin nedenlerine hep birlikte bakalım.


Direksiyon Sertleşmesi Nedir?

Bu durumun 2 farklı nedeni olacağından dolayı 2 farklı konu başlığı ile sizlere açıklamak istiyoruz. birincisinde stabil bir durum olan Direksiyon sertleşmesi karşınıza çıkabilir, ikincisinde ise aracınızda meydana gelen direksiyon sisteminde arızadan kaynaklı olacağını sizlere açıklamak istiyoruz.

Direksiyon Boşluğu Nasıl Anlaşılır, Nasıl Oluşur, Nasıl Onarılır ?


Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur?

Direksiyon Kutusunda Yağın Azalması veya Yağ Kalmaması

Aslında günümüzde en sık karşımıza çıkan sorunlar arasında bu durumun ilk sırada geldiğini belirtebiliriz. Araçlarımızda yer alan hemen hemen her parçanın hayati önem taşıması oldukça önemlidir. Bu yüzden de aracınızın yağ ve benzeri bakımlarının zamanında yapılması sürücülerin can ve mal güvenliğinin üst seviyelere çıkmasına neden olmaktadır.

Bu yüzden de Direksiyon sertleşmesine neden olan ilk unsurun direksiyon kutusu içerisinde yer alan yağın azalması veya yağın tamamen bitmesi diyebiliriz. Bu kutu içerisinde azalan yağ direksiyonun aşırı derece ağırlaşmasına ve sürüş sırasında sizlerin tehlikeye düşmesine neden olacağını belirtelim.

Bu durum karşısında yağ durumunu kontrol edebilir, eğer yağ azalmış ise aracınızın direksiyon kutusuna yağ koyabilirsiniz.


Direksiyon Kutusunda Meydana Gelen Arızalar

Karşımıza sıklıkla çıkan bir diğer arıza türünün de direksiyon kutusunda meydana gelen bozulmalar olduğunu söyleyebiliriz. Özelikle Direksiyon sertleşmesine neden olan en önemli etkenler arasında zaman içerisinde aşınmalara bağlı olarak meydana gelen kutu arızaları hayati önem taşıyan arızalar arasında yer almaktadır.

Kutu içerisinde yer alan dişlinin ve mafsalların bozulması da direksiyon sertleşmesine neden olacak arızaların başında gelmektedir.


Ön Takım İçerisinde Meydana Gelen Arızalar

Direksiyon sertleşmesine neden olan unsuların sadece direksiyon kutusu veya kutu içerisinde olan yağ ile alakalı olmadığını belirtmek istiyoruz. Ön takımda yer alan bazı arızalarda araçlarınızda meydana gelen Direksiyon sertleşmesinin nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu yüzden de ön takım arızaları arasında,

  • Tablalar
  • Rot başları
  • Rot kolları
  • Rotil arızalarını,

Kontrol ettirerek sorunun buradan kaynaklı olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.


Hidrolik Pompasında Meydana Gelen Arızalar

Aracınızın direksiyon kutusunun içerisinde yer alan hidrolik pompası da aracınızı direksiyon sertleşmesine neden olacak unsurlar arasında yer almaktadır. Özelikle de bu pompanın zaman içerisinde meydana getirdiği aşınmalar kutunun tamamen bozulduğunu gösterebilir.

Hidrolik pompasının bozulmasına neden olacak olan en önemli unsurun ise kutu içerisinde yer alan yağın eksik kalması veya tamamen yok olmasını belirtebiliriz.


Direksiyon Pompa Müşürü veya Elektrik Arızaları

Direksiyon pompasının içerisinde yer alan müşürlerin veya elektrik arızalarının da zaman içerisinde ciddi sıkıntılar oluşturduğunu belirtelim. Bu arızalarda pompa da meydana gelen arızalara bağlı olarak aracınızın Direksiyon sertleşmesine neden olmaktadır.

Bu belirttiğimiz arızaları sırası ile kontrol ettirerek sizlerde Direksiyon sertleşmesinde meydana gelen arızanın nereden kaynaklı olduğu konusunda net bilgi sahibi olabilirsiniz.


Rot Ayarlarında Meydana Gelen Arızalar

Aracınızın sağ ve sola çekmesinde son derece önemli bir rolü olan rot ayarının da Direksiyon sertleşmesinde etkili olan arızalar arasında olduğunu belirtelim. Yani aracınızın rot ayarlarında çok ciddi oranda bir bozukluk meydana gelmiş ise bu da zaman içerisinde Direksiyon sertleşmesine neden olacak unsurların başında gelecektir.

Bu belirttiğimiz sorun için rot ayarlarını düzenli olarak 3 ayda bir kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Aracım Sabahları Geç Çalışıyor, Nedenleri Nelerdir ?


Şasilerde ve Kule Açılarında Meydana Gelen Arızalar

Direksiyon sertleşmesine neden olan arızalardan sonuncusu da şasilerde ve kule açılarında meydana gelen arızalardır. Özellikle araçlarınızın sert bir şekilde kasise girmesi veya düşmesinden sonra meydana gelen bu arızalar da zaman içerisinde aracınızda yer alan Direksiyon sertleşmesine neden olmaktadır.

Bu durum çok sık karşımıza çıkmasa da arızalar arasında yer aldığından dolayı sizlere bu konuda bilgi sunmak istedik.

Sert Direksiyon Nasıl Yumuşatılır?

Bu konuda aslında net bir durum açıklaması yapmanın mümkün olmadığını söylemek istiyoruz. Sonuçta direksiyon pompası ile alakalı olan bu durumda dolayı pompanın sert direksiyonlu araçlarda aynı olacak olması sertleşmenin yumuşamasına neden olmayacaktır. Ancak sizlere bu konuda internet ortamından edindiğimiz bilgileri açıklamak istiyoruz.

Aracınızın direksiyonu eğer hidrolik değilse bu konuda direksiyon pompanıza “ WD 40 “ olarak piyasalarda satılan spreyden sıkarak biraz olsun yumuşatma yapma şansınızın bulunduğunu belirtelim. Bu konuda daha önce bunu deneyen ve biraz olsun başarılı sonuç alan kişilerin bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Ancak net bir sonuç almak istediğiniz zaman bunun mümkün olmadığını sizlere açıklamak istiyoruz.

Hatta ”sert direksiyon nasıl yumuşatılır” sorusu ile ilgili olarak direksiyon konusunda uzman olan ustalardan da bu cevabı alacağınızı belirtelim.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -