29.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıDisk Yamulması Neden Olur? Nasıl Anlaşılır?

Disk Yamulması Neden Olur? Nasıl Anlaşılır?

Disk Yamulması Neden Olur? Nasıl Anlaşılır? Nasıl Düzeltilir? Tüm Detaylar Bu Yazıda!

Sürücüler için en büyük tehlikelerin başında frenlerde yaşanan sorunlar gelmektedir. Frenlerde yaşanan sorunlar, araç seyir halindeyken kaza durumlarıyla karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Haliyle fren sorunlarına dikkat etmek gerekiyor. Bu sorunların başında da Disk Yamulması geliyor. Peki, Disk Yamulması Neden Olur ? Disk Yamulması Nasıl Anlaşılır ? yazısının detaylarına bakalım.


Disk Yamulması Neden Olur?

Öncelikle “Disk Yamulması Neden Olur ?” sorusunu açıklamaya çalışalım. Bunun için birkaç farklı neden bulunuyor. Fakat genel olarak nedenin ne olduğu belli. Sorunun yaşanmasına neden olan sorunları madde madde ele alalım.

  • Fren Disklerinin Yıkanması Sırasında Yaşanan Sorunlar : Yamulmanın ana nedenleri içerisinde yıkanma sorunları yer alıyor. Fren diskleri, sürtünme nedeniyle oldukça yüksek sıcaklıklara çıkmaktadır. Disklerin oldukça yüksek sıcaklıklara çıkması bir yana, bu sıcaklık geçmeden araç yıkanırken disklere su tutulması, disklerin yamulmasına neden olabilmektedir. Yüksek sıcaklıklarda disklere bir anda soğuk su tutulmasıyla beraber sorun ortaya çıkacaktır.
  • Zaman İçerisinde Aşınma : Her şeyin olduğu gibi kullanılan fren disklerinin de bir ömrü vardır. Uzun süreli kullanımlarda, fren disklerinin zaman içerisinde yamulduğu görülüyor. Bu gibi bir olumsuzlukla karşılaşmamak adına aracın düzenli olarak bakımlarına götürülmesi ve gerektiği durumlarda disklerin değişmesi gerekir. Ancak bu şekilde sorun büyümeden, çözüm sunulmuş olur ve araçlarınızı daha güven içerisinde kullanabilirsiniz.

Araba Frene Basınca Neden Sağa veya Sola Çeker?


Disk Yamulması Nasıl Anlaşılır?

Neden oluştuğu konusunda detayları paylaştıktan sonra gelelim “Disk Yamulması Nasıl Anlaşılır ?” sorusunun cevabına. Disk yamulmasının anlaşılması, sürüş sırasında olur. Aracın sürüş sırasında kendisini belli ettiğini görürsünüz. Frene bastığınız zaman, aracın titrediğini görürsünüz. Frene baktığınız zaman, araç belli aralıklarla titreyerek sürücünün dengesini bozabilir.

Aracın titremesi ilk ve en büyük belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Frene bastığınız zaman, hissedeceğiniz aşırı titreme ana belirti. Bunun dışında da bazı belirtiler var. Bu kısımda bir diğer belirti ise ABS sisteminin çok erken devreye girmesidir.

Siz frene basar basmaz ABS devreye girer ya da ABS çok daha geç devreye girer. Kısacası ABS sisteminde yer alan bir gecikme ya da düzensizlik kendisini ele verecektir.

Bu ve buna benzer belirtilerin ortaya çıkması, fren disklerinizin mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini gösterir. Ayrıca aracınızın modeline göre arıza lambalarınızın yanarak, aracın sizi uyarabildiğini de ekleyelim. Tabii ki bu her araçta yer alan bir sistem değil.


Disk Yamulması Nasıl Düzeltilir?

Tam olarak sorunun ne olduğundan ve sorunun nasıl anlaşıldığından söz ettik. Şimdi ise “Disk Yamulması Nasıl Düzeltilir ?” sorusunu yanıtlamaya çalışalım. Öyle ki sorunun çözümü önemli. Güvenli sürüş için bu tip sorunların mutlaka dikkat edilmesi gereken sorunlar olduğunu öne sürmek gerekiyor.

Aracın ABS sisteminde yaşanan bir gecikme ya da fren sırasında yaşanan titreme sorunları, sürücülerin kazayla karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Bu nedenle sorunun düzeltilmesi gerekiyor.

Düzeltilmesi gereken önemli sorunlardan birinden söz ediyoruz. Peki, Disk Yamulması Nasıl Düzeltilir ? Bunun için mutlaka yetkili bir servise başvuru yapmak ya da alanında uzman olan bir servis ile görüşmek ve gitmek gerekir. Serviste yer alacak olan makineler ve seyyar torna cihazlarıyla yamukluk düzeltilecektir.

Eğer disk kısmında yer alan yamukluk düzeltilemeyecek şekilde ise, bu durumda da değişim yapılacaktır. Disklerin hasar durumuna göre yapılacak olan işlemler değişiklik gösterebilir. Sürücülerin bunun için mutlaka alanında yetkin kişilerden bilgi alması gerekiyor. Aksi halde sorunlar devam edebilir ya da istenen şekilde onarım sağlanmayabilir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -