20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıDistribütör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Distribütör, yalnızca benzinli araçlarda bulunan ateşleme sistemi elemanıdır. Arızalanması durumunda ateşleme sıralamasının zamanın bozulmasına ve motorun düzensiz çalışmasına neden olmaktadır. Distribütör arızası nasıl anlaşılır sorusunun cevabını bu yazıda net olarak bulacaksınız.

Gelin arıza sebep ve belirtilerine geçmeden önce distribütör sistemini temel hatlarıyla tanıyalım..


Distribütör Nedir ? 

Distribütör en basit ifadesiyle akım dağıtıcıdır. Silindirde ki yanma işlemini sağlamakla görevli bujilere elektrik dağıtarak çalışma zamanlarını düzenlemektedir. Distribütör hangi bujinin hangi zaman diliminde ateşleneceğine karar verir, devir sayısı ve basınç miktarına göre ateşleme zamanını ayarlamakla görevlidir. Gerekli akımı gerekli bujiye göndererek bujinin ateşlenmesini ve yanmanın en verimli noktada gerçekleşmesini sağlamaktadır.


Distribütör Arızası Belirtileri

Lpg sistemindeki arızalarda benzer belirtilere sahip olan distribütörün muhtemel problemini anlamak için aracı hem benzin de hem Lpg’de inceleyiniz. İki yakıtta da aynı problemler oluşuyorsa problem kaynağının distribütör olması muhtemeldir. Aracınızda yaşadığınız problemin distribütörden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak ve Distribütör arızası nasıl anlaşılır sorusunun cevabını öğrenmek için bu belirtileri inceleyebilirsiniz..

Yakıtta Artış : Yanlış noktada ateşlenen yakıt hava karışımı aracın yetersiz güç üretmesine sebep olmaktadır. Beklenen gücü sergileyemeyen araç olması gerektiği gücü aktarabilmek için daha çok yakıt tüketecektir.

Düzensiz Çalışma : Ateşleme sırasının sapması pistonların yanlış zamanda itilmesine ve krank miline yanlış zamanda baskı uygulanmasına sebep olmaktadır. Krank milinin düzensiz dönüşü ise aracın teklemesine, vuruntulu çalışmasına sebep olacaktır.

Egzozdaki patlamalar : Yanlış zamanda devreye giren bujiler yakıt hava karışımının yakılamadan silindir içerisine tahliye edilmesine ve egzoz hattında ateşlenerek aracın egzozun da küçük patlamalar oluşmasına sebep olabilmektedir.


Distribütör Arızaları 

Distribütör tek parçadan oluşmamakta ve parçaları içerisinde oluşabilecek arızalar parça değişimleriyle onarılabilmektedir. Distribütörün çalışmamasına ya da hatalı çalışmasına sebep olabilecek parçalar şunlardır:

Distribütör Kapağı : Sırası gelen bujiyi ateşleyebilmek için tevzi makara ile temas eden parçadır. Arızalanması durumunda ateşleme zamanı karıştırılacak ya da kaçırılacak ve araç düzensiz çalışmaya başlayacaktır.

Distribütör Rotoru : Kam milinden aldığı dönme gücünü tevzi makaraya aktararak makaranın doğru oranda dönmesini ve kapakla temas ederek ateşleme akımının iletilmesini sağlamaktadır.

Kömürler : Distribütör kapağının içindeki platinlerin halk arasındaki ismidir. Makara ve kapağın temas etmesiyle akımın aktarılabilmesini sağlamaktadır. Platinler zamanla aşınarak aktarımın eksik sağlanmasına ve ateşleme zamanının sapmasına neden olabilmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -