26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiDizel Araçların Motor Ömrü Ne Kadar?

Dizel Araçların Motor Ömrü Ne Kadar?

Özellikler sıfır araç alırken, yakıt teknolojisi en çok dikkat edilen bölümlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Şu sıralar elektrikli ve hibrit araçlar söz konusu ancak genelde dizel ile benzinli araçlar arasında seçim yapıldığını görüyoruz. İki seçenek arasında ise tercih yaparken birçok etmen karşımıza çıkıyor.

Sürücüler daha tasarruflu olduğu için dizel araçların tercih edildiğini düşünüyor ancak gerçekte bu durum böyle mi tartışılır. Dizel araç seçimini yapmadan önce mutlaka “Dizel Araçların Motor Ömrü Ne Kadar?, Dizel Araçların avantajı neler? gibi soruların cevaplarını aramak gerekiyor.

Hemen “Dizel Araçların Motor Ömrü Ne Kadar ?” sorusundan başlayalım. Dizel araçlar, benzinli araçlara göre biraz daha fazla bakım isteyen araçlar. Bu nedenle de söz konusu araçların motor ömürleri biraz daha kısa oluyor. Genel standartlara göre dizel araçların motor ömürlerinin 350-400 bin kilometre olduğu biliniyor.

Tabii ki bunun nedenler çok detaylı olarak açıklanabilir. Fakat genel olarak benzinli araçlara göre en az 40-50 bin kilometre daha az motor ömrü sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Tasarruf konusunda soru işaretleri oluşturabilecek olan farkın nedenlerine ve motorun ömrünün uzatılması için neler yapabileceğimize bakalım. Belki de dizel otomobil tercihi yapmak mantıklı değil.


Dizel Motorların Ömrü Neden Daha Kısadır?

Evet. Genel olarak dizel otomobillerin motor ömrünün daha kısa olduğunu söyledik. Fakat benzinli ile dizel arasında oluşan bu farkların nedeni de merak konusu. Sorumuz çok net Dizel Motorların Ömrü Neden Daha Kısadır ? Bu sorunun cevabını bulmamız durumunda, farkı daha iyi anlamış olacağız. Hemen nedenlere geçelim.

Dizel motorlarda yanma ısısının çok daha yüksek olduğu bilinmektedir. Isının çok daha fazla olması, motorun zaman içerisinde daha fazla yıpranmasına neden olmaktadır. Ayrıca dizel motorlarda metal ağırlığının biraz daha fazla olduğunu ekleyelim.

Bir yandan motor daha fazla ısınıyor, bir yandan metal ağırlığı daha fazla ve bir yandan da dizel motorların devirlerinin çok fazla yükselmediğini biliyoruz. Böyle değerlendirdiğimiz zaman, motor ömrünün biraz daha düşük olması sürpriz değil.

Sadece yüksek sıcaklık bile, motor ömrünün daha aşağı çekilmesine neden olmaktadır. Motor ömrünün değişmesi konusunda en kritik noktanın burası olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tabii ki bazı yakıt etkenlerinin de öne çıktığını ve bu konuda fark yarattığını kabul etmek gerekiyor.


Dizel Motor Ömrü Nasıl Uzatılır?

Gelelim can alıcı noktaya. Dizel araçların motor ömürlerinin daha kısa olduğunu kabul ettik. Fakat burada önlemimizi nasıl alacağız. Dizel Motor Ömrü Nasıl Uzatılır ? Dilerseniz şimdi ise bu soruya cevap arayalım ve araçlarınızın nasıl motor ömrünü yükseltebileceğinize bakalım.

Burada bilmeniz gereken kısım ise aracınızın bakımları. Eğer aracınızın düzenli olarak bakımlarını yaptırıyor ve düzenli olarak aracınızın kontrollerini gerçekleştiriyorsanız, zaten motor ömrünüzü uzatmanız için en iyi adımı atıyorsunuz demektir.

Motor ömrünü attırma konusunda kesinlikle ilk dikkat edilmesi gereken kısım, aracınızın bakımlarını düzenli olarak gerçekleştirmek. Dizel araçların bakım sürelerinin daha kısa olduğunu da belirtelim. Benzinli araçlar 10 bin kilometrede bakıma giriyorsa, dizel araçların 7 – 10 bin kilometrede bir bakıma girdiğini söyleyebiliriz.

Bunun dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise yakıt tercihi. Her ne kadar dizel kullanıyor olsanız da dizel yakıt için de seçenekler var.

Burada en iyi kaliteye sahip olan dizel yakıtını kullanmak, doğrudan motor ömrünüzü arttırma konusunda önemli bir adım olacaktır. Uzun vadede motor ömrünüzün ciddi bir derecede artış gösterdiğini görürsünüz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -