20.7 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 6, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıDizel Motor Neden Hava Yapar? Havası Nasıl Alınır?

Dizel Motor Neden Hava Yapar? Havası Nasıl Alınır?

Dizel Motor Neden Hava Yapar?

Benzinli motorlarda yaşanan sorunlar olduğu gibi, dizel araçlarda da birçok sorun karşımıza çıkabilmektedir. Özellikle dizel araçların yakıt sisteminin farklı oluşundan kaynaklı olarak ortaya çıkan birçok sorunla karşılaşabiliriz. İşte bu sorunlardan birisi de dizel motorların hava yapması.

Aracın çalışmasını engelleyen sorunlardan biri olması nedeniyle, önem verilen bir sorun olan dizel motorun hava yapması sorununu çözebilmek için, önce nedenlere bakmak gerekiyor. Peki, Dizel Motor Neden Hava Yapar? Bunu engellemek mümkün mü? Çözüm önerileri neler?

Dizel motorların hava yapmasının nedeni, yakıt emiş sisteminde hava oluşmasıdır. Yakıt sisteminde hava oluşması, motorun çalışmasını da doğrudan etkilemektedir. Yakıt deposunda, yakıt filtresinde ve yüksek basınç pompası kısmında karşımıza çıkabilen hava oluşması sorunu, aracınızın çalışmasını engellediği için çözülmesi gereken önemli sorunlardan bir tanesidir.

Tabii ki sorunu yaşamadan önce, bu sorunun belirtilerini de anlamak önemli. Hem onarım konusunda hem de daha az hasarla kurtulma konusunda bu belirtileri önemsememiz gerekiyor.

Dizel Araçların Motor Ömrü Ne Kadar?


Dizel Motorun Hava Yapma Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda biraz söz ettik. Eğer aracınızın hava yapmasından şüpheleniyorsanız, bazı belirtilerle karşı karşıya kalmışsınızdır. Bu belirtilerin neler olduğunu anlamak oldukça önemli. Öyle ki belirtilerin neler olduğunu anlamanız durumunda, bu belirtilere göre önlem almanız da mümkün olur. Hemen “Dizel Motorun Hava Yapma Belirtileri Nelerdir?” sorusuna cevap arayalım. Bakalım sürücüler bunu nasıl hissedebilir?

  • Devirde dalgalanma yaşanması. Hem rölanti devri hem de sürüş sırasında.
  • Motor kendi kendine stop eder ve bir daha çalışması mümkün olmaz.
  • Motor çalışır, stop gibi bir durumla karşı karşıya kalınmaz ancak motorun gücü normal zamana göre çok düşüktür ve gözle görülür bir fark oluşur.
  • Motor stop eder, bir süre sonra motoru yeniden çalıştırabilirsiniz. Fakat motorun yeniden çalışmasının üzerinden kısa bir süre geçmesiyle beraber motor bir kez daha stop eder. Bu bir döngü olarak da yaşanabilir.

“Dizel Motorun Hava Yapma Belirtileri Nelerdir?” sorusuna cevap vermeye çalıştık. Dilerseniz şimdi de “Dizel Motorun Havası Nasıl Alınır?” kısmına bakalım.


Dizel Motorun Havası Nasıl Alınır?

Dizel motorlarda yaşanan büyük sorunlardan biri olduğu için, motorun yeniden çalışması ya da motorun eski performansında çalışması konusunda dizel motorun havasının alınması gerekir. Yani bir nevi sistemin bozulmasına neden olan havanın çıkarılması gerekiyor. Bu noktada “Dizel Motorun Havası Nasıl Alınır?” sorusu karşımıza çıkıyor.

Havanın alınması konusunda yapılacak işlemlerin profesyonel kişiler tarafından yapılmasının önemli bir avantaj olduğunu belirterek başlayalım. Hava alma konusunda ise el pompasından yardım alınabilir. Sistemde hava olduğu durumda el pompasının biraz daha yumuşak olduğu görülür. El pompası yardımıyla hava alındıkça, el pompasının sertleştiğini göreceksiniz. Pompa sertleşene kadar el pompasının sıkılması gerekir.

Bazı araçlarda ise marş ile bu sorun çözülür. Kontak ateşleme konumuna getirilir ancak marş yapılmaz. 5-6 kez bu şekilde kontak konumu değiştirilir. Böylece sistemde yer alan havanın atılması sağlanır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -