24.5 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiDizel Partikül Filtresi Nedir? Neden Tıkanır?

Dizel Partikül Filtresi Nedir? Neden Tıkanır?

Dizel Partikül Filtresi Nedir?

Dizel araçlarda emisyon standartlarını yakalamak adına kullanılan bazı özel parçalar vardır. Dizel araçların çevreye verdiği zararı azaltmak ve dizel araçların etkisini minimalize etmek adına kullanılan parçalardan birisi de dizel partikül filtresi olarak bilinmektedir.

Tam olarak dizel partikül filtresi nedir? Neden kullanılır? Bu soruları size bu yazımızda açıklamaya çalışalım.

Dizel Partikül Filtresi; Euro 4,5 ve 6 motorlarında yer alana emisyon standartlarını karşılamak için kullanılan bu parça, egzozdaki çevreye zararlı olacak katı partiküllerin tutulmasını sağlar ve bu partikülleri parça içerisinde hapseder. Bu şekilde çevreye verilen zararın en aza indirilmesi sağlanır.

Euro 4 motorların tamamında değil ama, Euro 5 ve Euro 6 motorların tamamında söz konusu parçaların kullanımı sağlanmaktadır.


Dizel Partikül Filtresi Ne İşe Yarar?

Ne olduğunu aktardık ancak “Dizel partikül filtresi ne işe yarar? ” sorusunda biraz daha fazla detaya inmek gerekiyor. Izgaralardan oluşan ve tam olarak petek görünümüne sahip olan Dizel Partikül Filtresi, katı partiküllerin dışarı salınmadan tutulmasını sağlamakta.

Çevreye verilen zararı en aza indirmek ve kurum tortularının salınımını engellemek adına kullanım sunulur. Bu şekilde araçlar çevre standartlarını yakalamış olur ve istenen seviyede koruma sağlanmış olur.


Dizel Partikül Filtresi Neden Tıkanır?

Yoğun bir şekilde kullanılan parçalardan biri olması nedeniyle zaman içerisinde Dizel partikül filtresi içerisinde de tıkanmalar meydana gelmeye başlar.

Bunun nedeni zamanla tutulan partiküllerin sayısının artması olacaktır. Kurum tortularının seviyesinin yükselmesiyle beraber, filtre içerisinde tıkanıklık ortaya çıkacaktır ve zamanla filtre görevlerini yerine getirme konusunda sıkıntılar yaşayacaktır.

Bu gibi durumları yaşamamak adına düzenli aralıklarla filtrelerin temizlenmesi beklenmektedir. Aksi halde tıkanmalar aracın çekiş durumunu da doğrudan etkileyebilir. Bir noktaya kadar parçanın rejenerasyon ile temizlenmesi beklenebilir.


Dizel Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

Aslında temizleme işlemi için parçanın içerisinde yer alan sensörlerden yararlanılır. Parça içerisinde yer alan sensörlerde basınç sensörleri ve kurum seviyesi ölçer sensörler bulunur.

Eğer filtrede yer alan kurumun seviyesinde beklenmedik derecede bir yükseliş söz konusu olursa ya da filtrenin kurum seviyesi kritik eşiğe çıkarsa, bu durumda doğrudan rejenerasyon işlemi başlatılır ve otomatik olarak temizleme sağlanır.

Fakat bu her durumda sorunsuz bir şekilde gerçekleşecek demek yanlış olur. Rejenerasyon işleminin doğrudan gerçekleşmediği durumlarda vardır. Bu durumda oluşan kurum, aracın motorunda verimli çalışma yapılmasının önüne geçeceği gibi, aracın çekişten düşmesine ve hatta bir süre sonra arıza lambalarıyla uyarı vermesine neden olur.

Bu gibi bir durumda da manuel olarak rejenerasyon yaptırmak mümkündür. Bunun için;

  • Araç sabit hız altında ve yüksek devirde bir süre kullanılmalıdır.
  • Yüksek devirde daha fazla yakıt gönderimi olacak ve sıcaklık artacaktır.
  • Bu durumda da egzoz sıcaklığının yükseldiğini görmek mümkün olur. Bir süre sonra katı partiküllerin yakıldığı ve kuma dönüştüğü görülür.

Dizel Partikül Filtresi Ne Zaman Değişir?

Manuel olarak yapılan rejenerasyon işleminden sonra, parça için yanan arıza lambasının sönmesi ve motorun yeniden çekişini sağlaması gerekir. Fakat bazı durumlarda bu gerçekleşmez ve araçlarda sorun devam eder.

Arıza lambasının da yanmaya devam ettiğini görürüz. Bu gibi durumlarda doğrudan parçanın değişmesi gerekmektedir. Artık parça ömrünü tamamlamış demektir ve aracın yetkili bir merkeze götürülerek parça değişikliğinin yapılması gerekir. Diğer durumlarda parça değişikliklerine gerek yoktur.


Dizel Partikül Filtresi Nasıl İptal Edilir?

Eğer aracınızda kullandığınız partikül için yolun sonu geldiyse, parça ömrünü tamamladıysa bu durumda değiştirme masrafı ile karşı karşıya kalacaksınız. Eğer parçayı değiştirmek istemezseniz, bu durumda da sürekli olarak uyarı lambalarının yandığını göreceksiniz. Bu noktada dizel partikül filtresini iptal etmeyi tercih edebilirsiniz.

Her ne kadar önerilmeyen bir sistem olsa da ilk olarak aracın yazılımı kısmında partikülü kapatmanız gerekmektedir. Aracın yazılımında yapılacak olan değişiklik sonrasında yeni bir yazılım düzenlenir ve bu doğrudan araca yüklenir.

Ardından parça çıkarılır. Bu işlemin araç için herhangi bir zararı yoktur ancak aracın emisyon değerlerinin çok yükselmesine neden olur.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -