13.4 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiDört Çeker Araçların Avantajları ve Dezavantajları

Dört Çeker Araçların Avantajları ve Dezavantajları

Otomobillerde çeşitli özelliklere göre sınıflamalar yapılıyor. Yakıt türüne, motor hacmine, aracın kullandığı kasa tipine göre yapılan sınıflandırmalar bir yana bu alanda Dört Çeker sistemi konusunda da sınıflandırmalar yapılıyor. Genelde araçların 4X2 olarak satışa çıktığını görüyoruz.

Fakat bazı modellerde, özellikle jeep türlerinde 4X4 araçların sunulduğunu da görüyoruz. Peki, Dört Çeker nasıl bir avantaj sağlıyor? Olumsuz yönleri var mı?

Sürekli 4 Çeker Araçlar


Dört Çeker Araçların Avantajları Nelerdir?

İlk olarak Dört Çeker araçların nasıl avantajlar sunduğundan söz ederek başlamamız gerekiyor. 4X4 araçlarda genelde çekiş konusunda avantajlar sunuluyor. Bu noktada sunulan avantajlardan daha detaylı olarak söz edelim.

  • Patinaj Engeli: Dört Çeker araçlarda, 4 tekere de aynı anda güç veriliyor. Tekerlere aynı anda güç vererek araçların patinaj yapmasının önüne geçilmiş oluyor.
  • Lastikler Daha Az Yıpranıyor: Lastiklerde patinaj yapma, kakış sırasında kayma gibi sorunların önüne geçildiği için lastiklerin yıpranmasının da önüne geçilmiş olunuyor. Lastikler kolay bir şekilde yıpranmıyor.
  • Engellerde Daha Başarılı: Engeller ve toprak yollarda Dört Çeker araçlar biraz daha başarılı bir performans ortaya koymaktadır. Ayrıca karlı ve buzlu yollarda çekiş gücü yüksek olduğu için kayma ve savrulma durumlarının önüne geçilmiş olunur.
  • Hızlanma Daha İyidir: Gücün lastiklere eşit olarak dağılması nedeniyle, düşük hızlarda daha hızlı kalkış imkanı sunulur. Düşük hızlarda daha yüksek kalkış hızları sunulduğu için aracın daha atik olması sağlanır. Genelde geniş araçlarda bu yönde bir ağırlık denge sisteminin sunulması, aracın hızlanması konusunda fark edilmeyen bir performans değerinin oluşmasına da neden olabilir.

Buraya kadar olan kısımlarda avantajlardan söz ettik. Bundan sonraki kısımlarda ise dezavantajlardan da söz edeceğiz. Dezavantajlar 4X4 tercih edecek olan sürücüler için kararlarının değişmesine neden olabilir.


Dört Çeker Araçların Dezavantajları Nelerdir?

Tıpkı avantajlarda kullandığımız gibi yine maddeleme sistemi kullanalım.

  • Fiyat Farkı: 4X4 araçların fiyat kısmında biraz daha farklı bir aralıkta olduğunu görüyoruz. Aynı aracın 4X2 modeli ile 4X4 modeli arasında ciddi bir fiyat farkı ortaya çıkıyor. Bu noktada aynı model için bu sistemde daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir.
  • Taşıt Ağırlaşıyor: Taşıtın ağırlığı kısmında da biraz daha artış söz konusu oluyor. Aracın hem kullanılan parçalar nedeniyle hem de sistem nedeniyle ağırlığının biraz daha arttığı biliniyor.
  • Yakıt Sorunu: 4X4 araçların hem daha ağır olması hem de bir anda daha fazla güç üretmesi nedeniyle daha fazla yakıt tükettiğini görmek mümkün olabiliyor. Yakıt biraz daha fazla harcanmış oluyor.
  • Maksimum Hız: 4X4 araçlar daha hızlı hızlanabiliyor ancak maksimum hızların diğer modeller göre genelde biraz daha düşük hızlara sahip olduğu görülüyor.

Tabii ki yüksek sürat için sunulan araçlarda durum biraz daha farklı olarak değerlendirilebilir. Genel olarak 4×4 araçlarda durum bu.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -